Mistrzostwa świata we wspinaczce. Polki z medalami i olimpijskimi kwalifikacjami?

Strona głównaInneMistrzostwa świata we wspinaczce. Polki z medalami i olimpijskimi kwalifikacjami?

1 sierpnia w szwajcarskim Bernie rozpoczęły się mistrzostwa świata we wspinaczce sportowej. Dla polskich kibiców najważniejsze rzeczy dziać będą się 10 sierpnia, gdy Polki w roli faworytek powalczą o medale we wspinaczce na czas.

MŚ we wspinaczce sportowej składają się z takich konkurencji jak: bouldering, prowadzenie, dwubój oraz wspinaczki na szybkość, nazywanej też wspinaczką na czas, czy też speed climbingiem. To właśnie Polska dominuje w kobiecej odmianie tej ostatniej konkurencji.

Rekordzistką świata we wspinaczce na szybkość jest Aleksandra Mirosław, która kilka razy śrubowała swój rekord. Mirosław to aktualna rekordzistka świata (czas 6.25 s. w Seulu 2023) i dwukrotna mistrzyni świata (Innsbruck 2018, Hachioji 2018) W ostatnim czasie mocno po piętach depcze jej inna Polka – Natalia Kałucka, która wydarła złoto podczas ostatnich Igrzyska Europejskich. Nie tak dawno poprawiła też swój rekord życiowy (czas 6.45 s.). Natalia w 2021 roku zdobyła mistrzostwo świata w speed climbingu.

W kadrze biało-czerwonych znalazła się również siostra Natalii – Aleksandra Kałucka. Tylko dwie Polki z trzech mają szansę zdobyć przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, bo każdy kraj mogą reprezentować dwaj sportowcy w danej konkurencji. Kwalifikacje podczas MŚ w Bernie, jak i finały (godz. 20:00) odbędą się 10 sierpnia. Zawody transmituje stacja Eurosport.

Jak na szanse Polek patrzą bukmacherscy analitycy? Faworytką do złota jest Mirosław (kurs 1.80), przed Natalią Kałucką (2.50) i Desak Made Rita (kurs 4.00). 82% wkładów z kuponów graczy jest na triumf Aleksandry Mirosław, 12% na Natalię Kałucką, a 6% na zwycięstwo innej zawodniczki. Przekonamy się w czwartkowy wieczór czy wyliczenia będą miały pokrycie w rzeczywistości.

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Rugbiści BUDO 2011 Aleksandrów Łódzki mistrzami Polski

Zawodnicy BUDO 2011 Aleksandrów Łódzki zostali mistrzami Polski w rugby w sezonie 2022/23. W wielkim finale zespół ten po emocjonującym spotkaniu pokonał 12:8 Ogniwo...

Najlepsi strzelcy w historii reprezentacji Polski. „Lewy” będzie rządził wiecznie?

W obecnych czasach na hasło “najlepszy strzelec w historii reprezentacji Polski” przychodzi jeden odzew: Robert Lewandowski. Nic dziwnego, “Lewy” dzierży ten tytuł już od...