STS KOD PROMOCYJNY

Mistrzostwa świata we wspinaczce. Polki z medalami i olimpijskimi kwalifikacjami?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaInneMistrzostwa świata we wspinaczce. Polki z medalami i olimpijskimi kwalifikacjami?

1 sierpnia w szwajcarskim Bernie rozpoczęły się mistrzostwa świata we wspinaczce sportowej. Dla polskich kibiców najważniejsze rzeczy dziać będą się 10 sierpnia, gdy Polki w roli faworytek powalczą o medale we wspinaczce na czas.

MŚ we wspinaczce sportowej składają się z takich konkurencji jak: bouldering, prowadzenie, dwubój oraz wspinaczki na szybkość, nazywanej też wspinaczką na czas, czy też speed climbingiem. To właśnie Polska dominuje w kobiecej odmianie tej ostatniej konkurencji.

Rekordzistką świata we wspinaczce na szybkość jest Aleksandra Mirosław, która kilka razy śrubowała swój rekord. Mirosław to aktualna rekordzistka świata (czas 6.25 s. w Seulu 2023) i dwukrotna mistrzyni świata (Innsbruck 2018, Hachioji 2018) W ostatnim czasie mocno po piętach depcze jej inna Polka – Natalia Kałucka, która wydarła złoto podczas ostatnich Igrzyska Europejskich. Nie tak dawno poprawiła też swój rekord życiowy (czas 6.45 s.). Natalia w 2021 roku zdobyła mistrzostwo świata w speed climbingu.

W kadrze biało-czerwonych znalazła się również siostra Natalii – Aleksandra Kałucka. Tylko dwie Polki z trzech mają szansę zdobyć przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, bo każdy kraj mogą reprezentować dwaj sportowcy w danej konkurencji. Kwalifikacje podczas MŚ w Bernie, jak i finały (godz. 20:00) odbędą się 10 sierpnia. Zawody transmituje stacja Eurosport.

Jak na szanse Polek patrzą bukmacherscy analitycy? Faworytką do złota jest Mirosław (kurs 1.80), przed Natalią Kałucką (2.50) i Desak Made Rita (kurs 4.00). 82% wkładów z kuponów graczy jest na triumf Aleksandry Mirosław, 12% na Natalię Kałucką, a 6% na zwycięstwo innej zawodniczki. Przekonamy się w czwartkowy wieczór czy wyliczenia będą miały pokrycie w rzeczywistości.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...