Natalia Kałucka zdobyła Puchar Świata 2023 we wspinaczce sportowej na czas

Strona głównaInneNatalia Kałucka zdobyła Puchar Świata 2023 we wspinaczce sportowej na czas

To było piękne zakończenie cyklu Pucharu Świata 2023 we wspinaczce sportowej na czas. Trofeum wywalczyła Natalia Kałucka, która dokonała tego jako trzecia Polka w historii. Finałowe zawody w chińskim Wuijang zakończyła na drugim miejscu. Dzięki temu przypieczętowała zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata. Drugie miejsce w generalce zajęła Aleksandra Mirosław, która w Wuijang odpadła w ćwierćfinale i zajęła piątą pozycję.

Wielki sukces Natalii Kałuckiej

Rywalizacja o zwycięstwo w Pucharze Świata 2023 do końca toczyła się pomiędzy Natalią Kałucką i Aleksandrą Mirosław. Ta druga to obecna rekordzistka świata i zawodniczka, która pewnie wygrała kwalifikacje w Wuijang z czasem 6.30. Nieoczekiwanie w ćwierćfinale popełniła spory błąd, poślizgnęła się i odpadła z rywalizacji. Została sklasyfikowana na piątym miejscu. Dzięki temu po zwycięstwo w generalce pewnie zmierzała Natalia Kałucka. Awansowała do wielkiego finału, gdzie zajęła drugie miejsce. W Wuijang lepsza okazała się Chinka Lijuan Deng. Dzięki temu zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Wuijang oglądaliśmy jeszcze trzy Polki. Na czwartym miejscu zawody ukończyła Aleksandra Kałucka. Patrycja Chudziak zajęła 13. miejsce, a Anna Brożek była 17.

Natalia Kałucka przeszła do historii

Natalia Kałucka jest trzecią Polką, która zdobyła Puchar Świata we wspinaczce sportowej na czas. Przed rokiem sztuki tej dokonała jej siostra Aleksandra Kałucka. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady obecnego wieku trzykrotnie klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrywała Edyta Ropek. Natalia Kałucka przeszła do historii i udowodniła, że znajduje się w ścisłej światowej czołówce wspinaczki na czas. Obecny sezon zakończyła z dorobkiem 3700 punktów. O 155 oczek wyprzedziła Aleksandrę Mirosław. Aleksandra Kałucka tegoroczne zmagania ukończyła na szóstym miejscu. Miejsca pozostałych Polek to: 17. Patrycja Chudziak i 20. Anna Brożek.