STS KOD PROMOCYJNY

Czy Messi i Mbappe pobiją osiągnięcie Grzegorz Laty?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaPolska na MundialuCzy Messi i Mbappe pobiją osiągnięcie Grzegorz Laty?

Piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze zmierzają do końca, ale przed nami najważniejszy mecz – wielki finał Argentyna – Francja. Będzie on również decydującym pojedynkiem najlepszych strzelców mundialu – Leo Messiego i Kyliana Mbappe. Czy któryś z tych snajperów wyrówna osiągnięcie Grzegorza Laty w 1974 roku?

Przypomnijmy, że Lato to najlepszy polski strzelec w historii mistrzostw świata. Były napastnik łącznie na swoim koncie ma 10 trafień, ale podczas mistrzostw świata w 1974 roku został królem strzelców z siedmioma bramkami w turnieju. Tamten wynik nie został pobity przez żadnego z polskich piłkarzy aż do teraz. Nawet sam Robert Lewandowski nie jest w stanie zbliżyć się do tego dorobku. W Katarze „Lewy” strzelił dwa gole *były to jego pierwsze trafienia na mundialach), choć mógł więcej, bo przypomnijmy niewykorzystany rzut karny z Meksykiem i zmarnowane okazje z Arabią Saudyjską.

„Lewy” gorszy od Laty

Nawet jeśli weźmiemy inny ważny turniej, czyli piłkarskie mistrzostwa świata, to nikt nie zbliżył się do osiągnięcia Grzegorza Laty. Wspomniany już Lewandowski ma na swoim koncie 11 meczów na Euro (2012, 2016, 2020), ale łącznie uzbierał pięć goli. Pewnie ten bilans będzie chciał jeszcze poprawić na Euro 2024, który zostaną rozegrane w Niemczech. Polska trafiła do łatwej grupy w eliminacjach, ale sam napastnik Barcelony młodszy już nie będzie…

Francuz goni Argentyńczyka

Wracając jednak do mistrzostw świata, to Messi jest już pomału zachodzącą gwiazdą, a Mbappe może błyszczeć przez wiele, wiele lat. Argentyńczyk na MŚ rozegrał 25 meczów i na razie jego licznik zatrzymał się na 11 golach. Doświadczenie Mbappe jest mniejsze, ale statystyki strzeleckie bardzo zbliżone. Snajper PSG rozegrał na mundialach 13 meczów, strzelając 9 goli. Nic więc dziwnego, że ich starcie w katarskim finale będzie oczkiem uwagi całego świata. Obaj mają strzelonych w turnieju po 5 goli i jedna bramka któregoś z nich może dać nie tylko mistrzostwo świata, ale i nagrodę „Złotego Buta”, czyli tytułu króla strzelców MŚ.

Więcej: Rekordowe premie za Mundial w Katarze. Ile dostanie zwycięzca? Jakie nagrody dla piłkarzy?

Messi czy Mbappe?

Kto jest faworytem do tego miana? Jeszcze niedawno był im Mbappe, ale nie wykorzystał szansy na odskoczenie Messiemu, gdyż w półfinale z Marokiem nie zdobył bramki. Przed finałem zerkamy na kursy w zakładach bukmacherskich STS i… ciut niższy jest na Messiego (1.90) niż na Mbappe (2.00). Gracze z kolei chętniej obstawiając koronę dla Francuza (68% wkładów). Czy będą mieli rację? Przekonamy się w niedzielny, wczesny wieczór (początek finału Argentyna – Francja o godzinie 16:00)

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy