STS KOD PROMOCYJNY

Marciniak sędzią głównym finału MŚ! Ile zarobią polscy sędziowie?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaPolska na MundialuMarciniak sędzią głównym finału MŚ! Ile zarobią polscy sędziowie?

Szymon Marciniak został wyznaczony na sędziego głównego finału mistrzostw świata Argentyna – Francja, który odbędzie się 18 grudnia na Lusail Stadium w katarskim Lusajl. Spekulowano o tym od kilku dni i wreszcie FIFA potwierdziła obsady na mecze medalowe mundialu. Oczywiście Szymonowi Marciniakowi będą pomagać polscy sędziowie liniowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a także sędzia VAR Tomasz Kwiatkowski. 

Ogromne wyróżnienie dla polskiego arbitra

Najlepszego polskiego sędziego spotkało ogromne wyróżnienie. Możliwość poprowadzenia finału mistrzostw świata to największe osiągnięcie w karierze sędziowskiej, o którym marzy każdy arbiter. Teraz swoje marzenie będą mogli spełnić Szymon Marciniak, Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz i Tomasz Kwiatkowski. Dnia 18 grudnia na Lusail Stadium w katarskim Lusajl poprowadzą starcie Argentyna – Francja. Gra toczyć się będzie nie tylko o złoty medal mundialu, ale także o nagrodę MVP turnieju. O tę i o koronę króla strzelców MŚ walczą Argentyńczyk Leo Mesi i Francuz Kylian Mbappe. 

Kolejny awans w strukturach sędziowskich 

Wybranie Szymona Marciniaka na sędziego głównego finału to potwierdzenie, jak bardzo szanowany jest w strukturach sędziowskich. Do tej pory na swoim koncie ma sędziowanie 1/8 finału mistrzostw świata i mistrzostw Europy. W piłce klubowej zdarzało mu się również sędziować półfinał Ligi Mistrzów. Teraz stanie przed największym wyzwaniem w swojej karierze. Finał Argentyna – Francja rozpocznie się w niedzielę o godzinie 16:00. 

Dobre recenzje za dwa wcześniejsze mecze

Wpływ na decyzję gremium FIFA miała dobra dyspozycja Szymona Marciniaka i jego zespołu w dwóch dotychczas sędziowanych w Katarze meczach. Poprowadzili oni grupowy pojedynek Francja – Dania, a także mecz 1/8 finału Argentyna – Australia. W obu meczach spisali się znakomicie, a do ich pracy nie było żadnych zastrzeżeń. Do końca pozostawali w grze o obsadę na finał i w końcu dopięli swego. Tym samym po raz pierwszy od 32. lat w finałowej obsadzie znajdują się Polacy. W 1990 roku jednym z sędziów liniowych był Michał Listkiewicz, czyli ojciec Tomasza Listkiewicza

zaklady marciniak final ms

Ile zarobią polscy sędziowie na mundialu?

Szymon Marciniak i jego zespół za udział w mistrzostwach świata w Katarze otrzymają wysokie wynagrodzenie. Sędzia główny zarobi około 420 tysięcy złotych. Jego asystenci oraz sędzia VAR mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 165 tysięcy złotych. Na te kwoty składają się premie za udział w turnieju, a także pieniądze wypłacane za każdy kolejny sędziowany mecz na mistrzostwach świata. W związku z tym możliwość poprowadzenia finału to nie tylko prestiż, ale także dobre pieniądze.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...