Marciniak sędzią głównym finału MŚ! Ile zarobią polscy sędziowie?

Autor
Strona głównaPiłka nożnaPolska na MundialuMarciniak sędzią głównym finału MŚ! Ile zarobią polscy sędziowie?

Szymon Marciniak został wyznaczony na sędziego głównego finału mistrzostw świata Argentyna – Francja, który odbędzie się 18 grudnia na Lusail Stadium w katarskim Lusajl. Spekulowano o tym od kilku dni i wreszcie FIFA potwierdziła obsady na mecze medalowe mundialu. Oczywiście Szymonowi Marciniakowi będą pomagać polscy sędziowie liniowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a także sędzia VAR Tomasz Kwiatkowski. 

Ogromne wyróżnienie dla polskiego arbitra

Najlepszego polskiego sędziego spotkało ogromne wyróżnienie. Możliwość poprowadzenia finału mistrzostw świata to największe osiągnięcie w karierze sędziowskiej, o którym marzy każdy arbiter. Teraz swoje marzenie będą mogli spełnić Szymon Marciniak, Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz i Tomasz Kwiatkowski. Dnia 18 grudnia na Lusail Stadium w katarskim Lusajl poprowadzą starcie Argentyna – Francja. Gra toczyć się będzie nie tylko o złoty medal mundialu, ale także o nagrodę MVP turnieju. O tę i o koronę króla strzelców MŚ walczą Argentyńczyk Leo Mesi i Francuz Kylian Mbappe. 

Kolejny awans w strukturach sędziowskich 

Wybranie Szymona Marciniaka na sędziego głównego finału to potwierdzenie, jak bardzo szanowany jest w strukturach sędziowskich. Do tej pory na swoim koncie ma sędziowanie 1/8 finału mistrzostw świata i mistrzostw Europy. W piłce klubowej zdarzało mu się również sędziować półfinał Ligi Mistrzów. Teraz stanie przed największym wyzwaniem w swojej karierze. Finał Argentyna – Francja rozpocznie się w niedzielę o godzinie 16:00. 

Dobre recenzje za dwa wcześniejsze mecze

Wpływ na decyzję gremium FIFA miała dobra dyspozycja Szymona Marciniaka i jego zespołu w dwóch dotychczas sędziowanych w Katarze meczach. Poprowadzili oni grupowy pojedynek Francja – Dania, a także mecz 1/8 finału Argentyna – Australia. W obu meczach spisali się znakomicie, a do ich pracy nie było żadnych zastrzeżeń. Do końca pozostawali w grze o obsadę na finał i w końcu dopięli swego. Tym samym po raz pierwszy od 32. lat w finałowej obsadzie znajdują się Polacy. W 1990 roku jednym z sędziów liniowych był Michał Listkiewicz, czyli ojciec Tomasza Listkiewicza

zaklady marciniak final ms

Ile zarobią polscy sędziowie na mundialu?

Szymon Marciniak i jego zespół za udział w mistrzostwach świata w Katarze otrzymają wysokie wynagrodzenie. Sędzia główny zarobi około 420 tysięcy złotych. Jego asystenci oraz sędzia VAR mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 165 tysięcy złotych. Na te kwoty składają się premie za udział w turnieju, a także pieniądze wypłacane za każdy kolejny sędziowany mecz na mistrzostwach świata. W związku z tym możliwość poprowadzenia finału to nie tylko prestiż, ale także dobre pieniądze.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Polacy w UFC, czyli kto reprezentuje biało-czerwone barwy w największej organizacji MMA na świecie

Marzeniem większości zawodników mieszanych sztuk walki jest angaż w federacji UFC. To największa i najbardziej prestiżowa organizacja MMA na świecie, w której występują tylko...