STS KOD PROMOCYJNY

Dywizja A Ligi Narodów w ampfutbolu w Krakowie — Polacy zagrają z najlepszymi!

Autor: Tadeusz Olewicz
Strona głównaInneDywizja A Ligi Narodów w ampfutbolu w Krakowie — Polacy zagrają z...

Już 16 czerwca w Krakowie odbędzie się wielkie święto dla wszystkich zawodników i kibiców ampfutbolu. Reprezentacja Polski rozpocznie rywalizację w Dywizji A Ligi Narodów. Oznacza to, że do naszego kraju przyjadą najlepsze reprezentacje narodowe w Europie. Jak zaprezentują się biało-czerwoni? Zapraszamy na zapowiedź tego wspaniałego wydarzenia!

Liga Narodów w ampfutbolu

Liga Narodów to rozgrywki, które świadczą o rosnącej popularności ampfutbolu w Europie. Ich zasady są podobne do tych, które znamy z Ligi Narodów UEFA, w której reprezentacje są podzielone na dywizje pod względem aktualnie prezentowanego poziomu. 

W ampfutbolu będą to cztery dywizje — A, B, C, D. W tej pierwszej znajdą się cztery najlepsze drużyny na Starym Kontynencie, m.in. Polska. Tyle samo zespołów kibice będą mogli oglądać w dywizji B. Na kolejnym poziomie powalczy ze sobą 5 reprezentacji, a na poziomie D na tę chwilę są czterej uczestnicy, jednak ta liczba może wzrosnąć. Cały czas powstają nowe federacje, które mają prawo przystąpić do tej rywalizacji. To wszystko jest dowodem na rosnącą popularność ampfutbolu w Europie.

Kolejnym podobieństwem do Ligi Narodów UEFA jest możliwość awansu i zagrożenie spadkiem. Według regulaminu awans i spadek zaliczają drużyny, które zajęły odpowiednio pierwsze i ostatnie miejsce na turniejach rozgrywanych w ramach poszczególnych dywizji.

Zmagania w dywizji A będą pierwszymi w ramach Ligi Narodów ampfutbolu w tym roku. Pozostałe turnieje odbędą się w następujących dniach i miejscach:

 • Dywizja B — Annecy, Francja, 8-10 września 2023 r.
  Uczestnicy: Francja, Włochy, Irlandia, Niemcy.
 • Dywizja C — Blankenberge, Belgia, 6-8 października 2023 r.
  Uczestnicy: Belgia, Grecja, Ukraina, Gruzja, Izrael.
 • Dywizja D — Edynburg, Szkocja, 27-29 października 2023 r.
  Uczestnicy: Holandia, Szkocja, Albania, Azerbejdżan.

A z kim zagrają biało-czerwoni?

Jak można się domyślić, do stolicy Małopolski zawita niezwykle prestiżowe grono. Drużyny, z którymi zmierzą się biało-czerwoni, to:

 • Turcja, która jest aktualnym mistrzem świata i Europy,
 • Hiszpania, aktualni wicemistrzowie Europy,
 • Anglia, wicemistrzowie Europy z turnieju w 2017 r.

Zasady rozgrywek

Turniej zostanie rozegrany w systemie “każdy z każdym”. Zwycięzca zawodów zostanie jednocześnie najlepszą drużyną tegorocznej edycji Ligi Narodów ampfutbolu, z kolei zespół, który zajmie 4. miejsce w następnym roku przystąpi do rozgrywek w dywizji B. Reprezentację, która wskoczy w jego miejsce poznamy na początku września w Annecy (Francja). 

Warto zaznaczyć, że dobry wynik w nadchodzącym turnieju Dywizji A może dać reprezentacji Polski awans i korzystne rozstawienie w losowaniu przyszłorocznych mistrzostw Europy w ampfutbolu, które odbędą się w Limerick (Irlandia). Jest o co grać!

Terminarz

16 czerwca (piątek)

16:00 Ceremonia otwarcia
16:30 Polska — Hiszpania
18:30 Anglia — Turcja

17 czerwca (sobota)

12:30 Polska — Anglia
14:30 Hiszpania — Turcja

18 czerwca (niedziela)

13:00 Hiszpania — Anglia
16:00 Polska — Turcja
17:30 Ceremonia zakończenia

Czego się spodziewać po występie Polaków?

Nie od dziś wiadomo, że gospodarzom pomagają ściany. Biało-czerwoni uwielbiają grać na stadionie Prądniczanki w Krakowie, na którym zostanie rozegrany ten turniej. Jest jeszcze jeden powód, dla którego to właśnie miasto pod Wawelem organizuje to wydarzenie. Jest to impreza towarzysząca Igrzysk Europejskich, które rozpoczynają się w stolicy Małopolski już w środę 21 czerwca. 

Po raz pierwszy na tak dużym wydarzeniu zaprezentuje się nowy selekcjoner naszej kadry, Dmytro Kameko. Jest to szkoleniowiec pochodzący z Ukrainy, który w przeszłości odnosił spore sukcesy w futsalu. Teraz zamierza odnosić sukcesy w ampfutbolu, także poprzez przeniesienie kilku nowatorskich rozwiązań z piłki nożnej halowej.

Kameko nie ukrywa, że jest bardzo szczęśliwy na perspektywę pracy z reprezentacją Polski, a w dodatku jego pierwszym sprawdzianem będzie wielki turniej na oczach “najlepszych kibiców ampfutbolu” na świecie, jak nazwał publiczność na stadionie Prądniczanki w Krakowie. Wejście do kadry miał iście piorunujące, bo w niedawnych sparingach Polacy rozbili w dwumeczu 6:0 i 4:0 Włochów, którzy są ćwierćfinalistami ostatnich Mistrzostw Świata. Teraz czas zaprezentować to samo na wielkiej scenie Ligi Narodów!

Pożegnanie kapitana

Turniej Ligi Narodów będzie też wielkim wydarzeniem dla długoletniego kapitana reprezentacji Polski, Przemysława Świercza. Zawodnik, który rozegrał w biało-czerwonych barwach aż 117 spotkań kończy karierę w ampfutbolu. Bez wątpienia godne pożegnanie tak wybitnej postaci będzie dodatkową motywacją dla naszej drużyny, by jak najlepiej zaprezentować się w meczach z czołowymi europejskimi reprezentacjami. 

Nowym kapitanem reprezentacji Polski został mianowany Bartosz Łastowski. Na turnieju zobaczymy też Marcina Oleksego, laureata nagrody Puskasa za najpiękniejszą bramkę 2022 r. Poprosimy o podobne uderzenie w ten weekend!

Gdzie oglądać turniej?

Transmisję z dwóch pierwszych meczów reprezentacji Polski na turnieju Dywizji A Ligi Narodów przeprowadzi TVP Sport. Aby być na bieżąco z wszelkimi wydarzeniami warto też śledzić kanał naszej drużyny na YouTube

Tadeusz Olewicz
Tadeusz Olewicz
W czasie studiów prowadził audycję sportową we wrocławskim Uniradio, a także współpracował z portalami DevilPage.pl i Transfery.info. Po studiach przez 3 lata zajmował się copywritingiem na różne tematy szeroko związane z IT.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...