Strona głównaInneJolanta Majka i Michał Gadowski brązowymi medalistami mistrzostw świata w parawioślarstwie

Polacy Jolanta Majka i Michał Gadowski wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata w parawioślarstwie. Duet startował w konkurencji mikstów PR2Mix2x. Nasi reprezentanci w Belgradzie pokazali się ze znakomitej strony. Nie tylko stanęli na podium mistrzostw świata, ale również wywalczyli przepustkę na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Paryżu. W wielkim finale w Belgradzie finiszowali za mikstami z Wielkiej Brytanii i Chin.

Awans do finału i walka o medal

W tym roku w Belgradzie Jolanta Majka i Michał Gadowski bronili tytułu wicemistrzów świata sprzed roku. Wówczas w Czechach stanęli na drugim miejscu podium. W Belgradzie nie udało im się obronić drugiego miejsca, jednak ponownie stanęli na podium. Zanim do tego doszło, to przebijali się do wielkiego finału przez eliminacje. Nie było o to łatwo, jednak ostatecznie po repasażach nasza osada zameldowała się w ścisłym finale i zachowała szansę na medal.

Wielkie emocje i brązowy medal

Rywalizacja o medal w finale mikstów na dystansie 1000 metrów toczyła się pomiędzy sześcioma duetami. Od początku wykrystalizowała się czołowa dwójka. O złoto do ostatnich metrów walczyły miksty z Wielkiej Brytanii i Chin. Ostatecznie lepsi okazali się Brytyjczycy, którzy finiszowali z czasem 8:45.67. Po złoto sięgnęli Lauren Rowles i Gregg Stevenson. Duet ten o 1,61 sekundy wyprzedził wicemistrzów świata z Chin Shuang Liu i Jijian Jang. Ze sporą stratą do dwóch pierwszych duetów finiszowali Polacy. Ostatecznie zajęli trzecie miejsce, jednak do mistrzów świata stracili blisko 20 sekund. Trzecie miejsce i brązowe medale Jolanty Majki i Michała Gadowskiego to i tak spory sukces. Do końca walczyli o medal z Holendrami. Czwarte miejsce zajęli Cornelis De Koning i Chantal Haenen. W wielkim finale oglądaliśmy jeszcze duety z Irlandii i Ukrainy.

Dla Jolanty Majki medal wywalczony w Belgradzie to już ósmy krążek mistrzostw świata w parawioślarstwie w karierze. Wspólnie z Michałem Gadowskim wywalczyli przepustkę na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Paryżu