Maria Szwed wicemistrzynią świata U-20 we wspinaczce sportowej na czas

Strona głównaInneMaria Szwed wicemistrzynią świata U-20 we wspinaczce sportowej na czas

Młoda Maria Szwed osiągnęła wielki sukces i została wicemistrzynią świata we wspinaczce sportowej na czas do lat 20. W wielkim finale Polka popełniła błąd techniczny i musiała uznać wyższość Karin Hayashi z Japonii. Druga z reprezentantek Polski Magdalena Blachnicka zajęła 18. miejsce. Mistrzostwa Świata Juniorów 2023 we wspinaczce sportowej rozgrywane są w Seulu.

Wielki sukces i srebrny medal Marii Szwed

Polacy od lat odnoszą sukcesy we wspinaczce sportowej na czas w kategoriach seniorskich. Teraz przyszedł czas na wielki sukces w kategorii młodzieżowej. W dalekim Seulu Maria Szwed została wicemistrzynią świata do lat 20. Polka bez żadnych problemów przeszła przez fazę eliminacyjną. Następnie odprawiała kolejne rywalki w fazie pucharowej, dzięki czemu zameldowała się w wielkim finale. Na ściance rywalizowała w nim z reprezentantką Japonii Karin Hayashi.

Maria Szwed w pojedynku finałowym wystartowała znakomicie. Niestety potknęła się na jednym z uchwytów i straciła szansę na złoto. Umiejętnie wykorzystała to Karin Hayashi, która jako pierwsza nacisnęła przycisk. Jej czas to 7,92 s. Maria Szwed finiszowała z wynikiem 8,67 sekundy. Choć w wielkim finale przytrafił się jej błąd, to jednak i tak ma powody do radości. Została wicemistrzynią świata do lat 20. we wspinaczce sportowej na czas. Na najniższym stopniu podium stanęła Amerykanka Callie Close, która w małym finale pokonała Ukrainkę Dariję Tkaczową. W zmaganiach oglądaliśmy jeszcze Magdalenę Blachnicką, która zajęła 18. miejsce.

Czy pójdzie w ślady polskich mistrzyń?

Świeżo upieczona wicemistrzyni świata ma się od kogo uczyć. Duże sukcesy międzynarodowe odnoszą m.in. mistrzyni świata Aleksandra Mirosław oraz siostry Natalia i Aleksandra Kałuckie. Maria Szwed z pewnością marzy o pójściu w ich ślady. Kto wie, czy już niedługo nie dorówna do nic i wspólnie nie będą rywalizowały na imprezach największej rangi. Młoda Polka w Seulu wykonała bardzo ważny krok w tym kierunku i warto obserwować rozwój jej dalszej kariery