STS KOD PROMOCYJNY

Wspinaczka na szybkość: jedno miejsce na Igrzyska czeka w Rzymie

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaInneWspinaczka na szybkość: jedno miejsce na Igrzyska czeka w Rzymie

Dziś w Rzymie odbywają się europejskie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich we wspinaczce. Na starcie zobaczymy cztery reprezentantki Polski i trzech reprezentantów. Aleksandra Mirosław pobiła rekord świata w eliminacjach. Finały o godzinie 20:00.

W sierpniu, podczas mistrzostw świata we wspinaczce biało-czerwoni zmarnowali pierwsze okazje na „zaklepanie” udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Dramatyczne chwile przeżyły zwłaszcza siostry Kałuckie i Aleksandra Mirosław, którym szło dobrze, ale finał nie był dla nich. Ostatecznie Mirosław zajęła trzecie miejsce, a Aleksandra Kałucka czwarte.

Szansa na odkucie się nastąpi dziś, choć… emocje i nerwy mogą być jeszcze większe. Wszystko dlatego, że na obiektach Foro Italico, które gościły m.in. IO w 1960 r., awans do Paryża uzyskają tylko zwycięzcy. Wśród pań zobaczymy aż cztery reprezentantki Polski: Aleksandrę Mirosław, Natalię Kałucką, Aleksandrę Kałucką oraz Patrycję Chudziak. Wśród panów wystąpią: Marcin Dzieński, Hubert Przytuła i Oskar Szalecki.

Początek zmagań jest więcej niż obiecujący, bo w eliminacjach Aleksandra Mirosław poprawiła należący do siebie rekord świata. Od teraz wynosi on 6,24 s!

W igrzyskach w Paryżu we wspinacze na szybkość (speed climbing) wystąpi po 14 zawodniczek i 14 zawodników. Z tegorocznych kwalifikacji kontynentalnych uzyska je po pięć osób. W 2024 roku od marca do czerwca będą rozgrywane ostatnie zawody – uczestnicy zakwalifikują się do nich z rankingu IFSC. Do wzięcia będzie pięć kwalifikacji. Na razie nie jest znany system rywalizacji.

Polki i Polacy, będą jeszcze w tym roku walczyć o punkty do rankingu w Pucharze Świata w chińskim Wujiang (22-24 września) – poinformował prezes Polskiego Związku Alpinizmu Marek Wierzbowski.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...