Wspinaczka na szybkość: jedno miejsce na Igrzyska czeka w Rzymie

Strona głównaInneWspinaczka na szybkość: jedno miejsce na Igrzyska czeka w Rzymie

Dziś w Rzymie odbywają się europejskie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich we wspinaczce. Na starcie zobaczymy cztery reprezentantki Polski i trzech reprezentantów. Aleksandra Mirosław pobiła rekord świata w eliminacjach. Finały o godzinie 20:00.

W sierpniu, podczas mistrzostw świata we wspinaczce biało-czerwoni zmarnowali pierwsze okazje na „zaklepanie” udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Dramatyczne chwile przeżyły zwłaszcza siostry Kałuckie i Aleksandra Mirosław, którym szło dobrze, ale finał nie był dla nich. Ostatecznie Mirosław zajęła trzecie miejsce, a Aleksandra Kałucka czwarte.

Szansa na odkucie się nastąpi dziś, choć… emocje i nerwy mogą być jeszcze większe. Wszystko dlatego, że na obiektach Foro Italico, które gościły m.in. IO w 1960 r., awans do Paryża uzyskają tylko zwycięzcy. Wśród pań zobaczymy aż cztery reprezentantki Polski: Aleksandrę Mirosław, Natalię Kałucką, Aleksandrę Kałucką oraz Patrycję Chudziak. Wśród panów wystąpią: Marcin Dzieński, Hubert Przytuła i Oskar Szalecki.

Początek zmagań jest więcej niż obiecujący, bo w eliminacjach Aleksandra Mirosław poprawiła należący do siebie rekord świata. Od teraz wynosi on 6,24 s!

W igrzyskach w Paryżu we wspinacze na szybkość (speed climbing) wystąpi po 14 zawodniczek i 14 zawodników. Z tegorocznych kwalifikacji kontynentalnych uzyska je po pięć osób. W 2024 roku od marca do czerwca będą rozgrywane ostatnie zawody – uczestnicy zakwalifikują się do nich z rankingu IFSC. Do wzięcia będzie pięć kwalifikacji. Na razie nie jest znany system rywalizacji.

Polki i Polacy, będą jeszcze w tym roku walczyć o punkty do rankingu w Pucharze Świata w chińskim Wujiang (22-24 września) – poinformował prezes Polskiego Związku Alpinizmu Marek Wierzbowski.

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Rugbiści BUDO 2011 Aleksandrów Łódzki mistrzami Polski

Zawodnicy BUDO 2011 Aleksandrów Łódzki zostali mistrzami Polski w rugby w sezonie 2022/23. W wielkim finale zespół ten po emocjonującym spotkaniu pokonał 12:8 Ogniwo...

Najlepsi strzelcy w historii reprezentacji Polski. „Lewy” będzie rządził wiecznie?

W obecnych czasach na hasło “najlepszy strzelec w historii reprezentacji Polski” przychodzi jeden odzew: Robert Lewandowski. Nic dziwnego, “Lewy” dzierży ten tytuł już od...