Złoto dla Bodnara. To jego ósmy tytuł Mistrza Polski w kolarstwie!

Autor: Paulina Bajorowicz
Strona głównaKolarstwoZłoto dla Bodnara. To jego ósmy tytuł Mistrza Polski w kolarstwie!

Podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie Maciej Bodnar potwierdził swoją formę przed zbliżającym się Tour de France. Polak w wyścigu indywidualnym mężczyzn wyprzedził najbliższego rywala o 13 sekund. W rywalizacji do 23 lat złoto zdobył reprezentujący HRE Mazowsze Serce Polski – Kacper Gieryk.

Po raz ósmy w koszulce z orłem

Pierwsze złoto Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas Maciej Bodnar wywalczył w 2009 roku. Wcześniej na najwyższych stopniach podium stawał w kategoriach do 23 lat. Od tej pory Bodnar znajduje się w czołówce polskiego kolarstwa, zdobywając na zmianę tytuł mistrza lub wicemistrza kraju, a także osiągając wysokie wyniki w wyścigach międzynarodowych i na Igrzyskach Olimpijskich (6. miejsce na IO 2016 w jeździe indywidualnej na czas). W tym roku 37-latek reprezentujący francuską ekipę TotalEngergies na dystansie 51 km uzyskał czas 1:00.18. W wyścigu wzięło udział dziesięciu zawodników.

Wyniki jazdy indywidualnej na czas elity mężczyzn:

1. Maciej Bodnar (TotalEnergies) 1:00:18
2. Kamil Gradek (Bahrain – Victorious) +0:13
3. Szymon Rekita (Voster ATS Team) +1:05.96

Najlepszym orlikiem w jeździe indywidualnej na czas został Kacper Gieryk. To nie pierwsze osiągnięcie tego młodego zawodnika w Mistrzostwach Polski. W 2021 Gieryk zdobył dwa złote medale – w jeździe na czas dwójek oraz drużynowego Mistrza Polski wspólnie z kolegami z KTK Kalisz.

Wyniki jazdy indywidualnej na czas mężczyzn do 23 lat:

1. Kacper Gieryk (HRE Mazowsze Serce Polski) 40:15
  2. Mateusz Gajdulewicz (HRE Mazowsze Serce Polski) +0:09
  3. Adam Woźniak (GKS Cartusia Kartuzy) +0:28

Próba generalna przed Tour de France

Bodnar planuje wziąć udział w rozpoczynającym się 1 lipca wyścigu Tour de France. W najbliższą niedzielę, 26 czerwca wystartuje ze startu wspólnego w ramach Szosowych Mistrzostw Polski. Do pokonania będzie miał 225 kilometrów, które kolarz traktuje jako najlepszy trening przed francuskim klasykiem. Warto przypomnieć, że Bodnar wygrał „czasówkę” podczas Tour de France 2017.