Brązowy medal Filipa Prokopyszyna na ME u-23 w kolarstwie torowym

Strona głównaKolarstwoBrązowy medal Filipa Prokopyszyna na ME u-23 w kolarstwie torowym

Tegoroczne mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym juniorów i zawodników do 23. roku życia kapitalnie rozpoczęły się dla Filipa Prokopyszyna. Polak zdobył brązowy medal w wyścigu eliminacyjnym. Zawody rozgrywane są na torze w portugalskiej Anadii. To jedyny polski medal pierwszego dnia zmagań w kategorii do 23. lat. Ponadto biało-czerwoni dołożyli jeszcze trzy krążki w kategorii juniorskiej.

Dobry start Filipa Prokopyszyna

W czwartek 14 lipca bardzo dobrze pojechał Filip Prokopyszyn. Polak przede wszystkim jechał bardzo równo i cały czas w czołówce, dzięki czemu z dużą regularnością zdobywał punkty. Ostatecznie w wyścigu eliminacyjnym uplasował się na trzecim miejscu, co dało mu cenny brązowy medal. Lepsi od niego byli tylko Włoch Davide Boscaro oraz Niemiec Tim Tom Tuetenberg. Wśród kobiet wystartowała Oliwia Majewska, która w tej konkurencji zajęła 8. miejsce. Najlepsza okazała się Belgijka Shari Bossuyt.

Słabsze starty w pozostałych konkurencjach u-23

W pozostałych konkurencjach do lat 23. Polacy zanotowali przeciętne starty. Wyścig na dochodzenie kobiet na 10. miejscu ukończyła Olga Wankiewicz. W tej samej konkurencji linię mety na 12. pozycji minęła Tamara Szalińska. Dużo lepiej było wśród mężczyzn, ponieważ Kacper Majewski był 5., a Adam Woźniak 8. Kolejne starty biało-czerwonych już w piątek 15 lipca.

Medale w kategoriach juniorskich

Pierwszy dzień był bardzo udanych dla Polaków jeżdżących w kategoriach juniorskich. Tu wywalczyli dwa srebrne i jeden brązowy medal. Premierowe srebro zostało wywalczone w sprincie drużynowym juniorów i pojechali po nie: Radosław Laskowski, Gracjan Dąbrowski i Marcin Marciniak. Przegrali tylko z Niemcami. Na najniższym stopniu podium w sprincie drużynowym juniorek uplasowały się: Natalia Głowacka, Eliza Rabażyńska i Natalia Kaczmarczyk. Przed Polkami znalazły się Niemki i Czeszki. Ostatni srebrny medal w scratchu juniorek wywalczyła Maja Tracka, która musiała uznać wyższość Belgijki Lani Wittevrongel.