Dalekie miejsca Polaków na otwarcie Tour de France

Strona głównaKolarstwoTour de FranceDalekie miejsca Polaków na otwarcie Tour de France

Polscy kolarze nie najlepiej rozpoczęli tegoroczną edycję Tour de France. Na ulicach Kopenhagi najlepiej poszło Kamilowi Gradkowi z Bahrain – Victorious, który zajął 108. pozycję. Niepokoi dopiero 161. miejsce Macieja Bodnara z TotalEnergies, czyli naszego specjalisty od jazdy indywidualnej na czas. Nieoczekiwanym zwycięzcą pierwszego etapu 109. edycji Tour de France został Belg Yves Lampaert z Quick-Step Alpha Vinyl Team. Jutro kolejne zmagania we francuskim tourze.

Polacy poza pierwszą setką

Zawodnicy z Polski biorą udział w Tour de France w roli pomocników liderów swoich drużyn. W związku z tym nie możemy oczekiwać tego, że na każdym etapie będą należeli do najaktywniejszych w peletonie. Mieliśmy jednak nieco większe oczekiwania związane z pierwszym etapem i jazdą indywidualną na czas w Kopenhadze, gdy każdy z zawodników jechał na własny sukces. Najlepiej poszło debiutantowi Kamilowi Gradkowi z Bahrain – Victorious, który zajął 108. miejsce. Do zwycięzcy stracił 1:14.

Na 153. pozycji zmagania zakończył Rafał Majka z UAE Team Emirates ze stratą 1:43. Niewiele niżej uplasował się kolejny z debiutantów Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic. Zawodnik ten zajął 157. miejsce. Najsłabiej poszło teoretycznie najlepszemu polskiemu specjaliście w jeździe indywidualnej na czas, czyli Maciejowi Bodnarowi z TotalEnergies. Zawodnik ten dojechał na 161. miejscu ze stratą 1:53. Zmagania ukończyło 176. zawodników.

Yves Lampaert sensacyjnym zwycięzcą

Sensacyjnym zwycięzcą pierwszego etapu na ulicach Kopenhagi był Belg Yves Lampaert z ekipy Quick-Step Alpha Vinyl Team. Został on pierwszym liderem 109. edycji Tour de France. Drugie miejsce zajął jego rodak Wout Van Aert z Jumbo-Visma ze stratą 5 sekund. Na najniższym stopniu podium znalazł się Słoweniec Tadej Pogacar z UAE Team Emirates, który stracił do zwycięzcy 7 sekund. W sobotę 2 lipca zostanie rozegrany drugi etap, który liczy ponad 200 kilometrów. Kolarze będą rywalizować na trasie między duńskimi miastami Roskilde i Nyborg.