Fenomenalne zwycięstwo Agnieszki Skalniak-Sójka w Lotto Belgium Tour

Strona głównaKolarstwoFenomenalne zwycięstwo Agnieszki Skalniak-Sójka w Lotto Belgium Tour

Agnieszka Skalniak-Sójka świetnie spisywała się w wyścigu etapowym Lotto Belgium Tour. Na ostatnim etapie zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Polka wygrała wcześniej prolog oraz zajęła trzecie miejsce etapowe. Teraz do mety dojechała tuż za podium, jednak wystarczyło to jej do wyprzedzenia Nowozelandki Ally Wollaston i zajęcia pierwszego miejsce w klasyfikacji generalnej. To kolejne cenne zwycięstwo Polki w tym sezonie.

W barwach narodowych po zwycięstwo

Wyścig Lotto Belgium Tour posiada rangę Women Elite. Zwycięstwo w nim to nie tylko prestiż, ale także cenne punkty rankingowe. W peletonie rywalizowała reprezentacja Polski, w której barwach wystąpiła m.in. Agnieszka Skalniak-Sójka. Polka wygrała prolog i automatycznie stała się jedną z kandydatek do końcowego zwycięstwa w tej etapówce. Swoje aspiracje potwierdziła na drugim etapie, gdzie zajęła trzecie miejsce. Wówczas spadła na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej, jednak wszystko miało rozstrzygnąć się na ostatnim odcinku.

Skuteczna jazda Polki na ostatnim etapie

Decydujący etap liczył 108,5 kilometra i rozgrywany był na pętli w okolicach miejscowości Geraardsbergen. Faworytką była Nowozelandka Ally Wollaston z AG Insurance – NXTG Team, która startowała jako liderka. Na ostatnim etapie bardzo czujnie jechała Agnieszka Skalniak-Sójka, którą wspierały koleżanki z reprezentacji. Odcinek miał kilka podjazdów, na których można było odrabiać straty. Tak też się stało, ponieważ Agnieszka Skalniak-Sójka dojechała do mety w czołowej grupie, w której zabrakło dotychczasowej liderki. To sprawiło, że odzyskała plastron najlepszej zawodniczki Lotto Belgium Tour i wygrała całą imprezę. Na etapie w okolicach Geraardsbergen zajęła czwarte miejsce. Zwycięstwo zanotowała Holenderka Annemarie Worst z ekipy Plantur-Pura. Polka w klasyfikacji generalnej o 3 sekundy wyprzedziła Belgijkę Shari Bossuy i o 11 sekund Ally Wollaston.

Jak poszło pozostałym Polkom?

Tradycyjnie najlepsza z pozostałych biało-czerwonych była Dominika Włodarczyk, która na ostatnim etapie zajęła 13. miejsce, a w generalce ukończyła zmagania na 11. pozycji. Do mety dojechały jeszcze Natalia Krześlak (29. miejsce w generalce) oraz Karolina Perekitko z Lviv Cycling Team women (74. miejsce w generalce). Niestety na ostatnim etapie z rywalizacji musiały wycofać się: Kamila Mróz, Aurela Nerlo i Karolina Karasiewicz.