STS KOD PROMOCYJNY

Jakub Kaczmarek wygrał wyścig Belgrad-Banja Luka 2022. Zwycięstwo wyszarpane na ostatnim etapie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoJakub Kaczmarek wygrał wyścig Belgrad-Banja Luka 2022. Zwycięstwo wyszarpane na ostatnim etapie

Niezwykłe emocje towarzyszyły ostatniemu etapowi wyścigu kolarskiego Belgrad-Banja Luka. Choć wydawało się to mało prawdopodobne, to na ostatnim etapie ekipa HRE Mazowsze Serce Polski narzuciła bardzo wysokie tempo, a po końcowy triumf sięgnął Jakub Kaczmarek. Tym samym rzutem na taśmę wyszarpał tytuł Belgowi Lennertowi Teugelsowi z Tartaletto-Isorex. Czołową 10. klasyfikacji generalnej zamknął Marceli Bogusławski z HRE Mazowsze Serce Polski. 

Mocna jazda Polaków od początku wyścigu

Od pierwszego etapu wyścigu Belgrad-Banja Luka 2022 rozgrywanego w ramach European Tour było wiadomo, że Polacy będą odgrywali kluczowe role. Na początek zawodnicy rywalizowali w drużynowej czasówce, którą wygrała ekipa HRE Mazowsze Serce Polski przed innym polskim zespołem Voster ATS Team. Pierwszym liderem wyścigu został Alan Banaszek. Na drugim etapie dwóch biało-czerwonych skończyło na podium. Drugie miejsce zajął Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski), a drugie Bartosz Rudyk (Santic-Wibatech), a liderem wyścigu został Włoch Filippo Fortin. 

Na szczęście już na trzecim etapie się to zmieniło. Wygrał go Jakub Kaczmarek i to on został nowym liderem. Czwarty etap padł łupem Alana Banaszka, a słabsza jazda Kaczmarka sprawiła, że spadł na drugie miejsce w generalce i tracił do liderującego Teugelsa 3 sekundy. Ostatni etap był płaski i raczej nie dawano Polakowi większych szans na odwrócenie losów rywalizacji. Jednak od początku piątego etapu mocne tempo w peletonie narzucili kolarze HRE Mazowsze Serce Polski. Dzięki temu grupa zaczęła się rwać, a skorzystał na tym Jakub Kaczmarek, który finiszował w czołówce. Ostatecznie wygrał wyścig Belgrad-Banja Luka 2022 z przewagą 18. sekund nad Belgiem Giannim Marchandem (Tartaletto-Isorex). Lennert Teugels spadł na 3. miejsce. Na podium ostatniego etapu znaleźli się: Patryk Stosz (Voster ATS Team) oraz Bartosz Rudyk. 

Miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej

Wyścig Belgrad-Banja Luka 2022 wygrał Jakub Kaczmarek. W rywalizacji oglądaliśmy jednak liczne grono biało-czerwonych. Ich miejsca w generalce to: 10. Marceli Bogusławski (HRE), 11. Piotr Pękała (Santic-Wibatech), 13. Patryk Stocz (Voster), 18. Marcin Budziński (HRE), 39. Alan Banaszek (HRE), 42. Paweł Szostka (Santic), 47. Bartłomiej Proc (Santic), 51. Bartosz Rudyk (Santic), 61. Mateusz Kostański (Voster), 68. Norbert Banaszek (HRE), 72. Szymon Rekita (Voster), 80. Tobiasz Pawlak (HRE), 84. Jakub Murias (Voster), 92. Adrian Banaszek (HRE), 99. Mateusz Grabis (Voster), 102. Krzysztof Parma (Voster). 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...