STS KOD PROMOCYJNY

Otylia Marczuk i Ewa Bańkowska wicemistrzyniami świata w parakolarstwie szosowym

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoOtylia Marczuk i Ewa Bańkowska wicemistrzyniami świata w parakolarstwie szosowym

Otylia Marczuk z pilotką Ewą Bańkowską wywalczyły srebrny medal mistrzostw świata w parakolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego. To jedyny medal biało-czerwonych na imprezie, którą rozegrano w Glasgow. Co ciekawe, Otylia Marczuk i Ewa Bańkowska pojechały na tandemie, który liczy sobie już 20 lat. Nie przeszkodziło im to w wykręceniu znakomitego wyniku i w wywalczeniu tytułu wicemistrzyń globu. 

Największy sukces w karierze

Dla Otylii Marczuk i Ewy Bańkowskiej to największy sukces, który osiągnęły we wspólnej karierze. Polki wystartowały w wyścigu ze startu wspólnego kategorii B, czyli w tandemach. W nim spisały sie znakomicie. Od początku jechały bardzo dobrze i ostatecznie finiszowały na drugim miejscu ze stratą 1:44 do najlepszych tego dnia Katie-George Dunlevy i Lindy Kelly z Irlandii. Jednocześnie biało-czerwone o ponad dwie i pół minuty wyprzedziły brązowe medalistki Sophie Unwin i Jenny Holl z Wielkiej Brytanii. W rywalizacji udział brały jeszcze Katarzyna Orzechowska i Barbara Borowiecka. Do końca walczyły o medal, jednak ostatecznie zabrakło im do tego trzech sekund i finiszowały na siódmej pozycji, co i tak jest świetnym osiągnięciem.

Poszła w ślady ojca

Sukces Otylii Marczuk nie jest przypadkowy. Wszystko dlatego, że talent do kolarstwa odziedziczyła ona po swoim ojcu Krzysztofie Kosikowskim. Przed laty z powodzeniem rywalizował on w wyścigach tandemów w parakolarstwie szosowym. Na koncie ma m.in. dwa medale paraolimpijskie. Teraz w jego ślady idzie Otylia Marczuk, która współpracę z pilotką Ewą Bańkowską rozpoczęła od wicemistrzostwa świata. To dobry prognostyk przed kolejnymi wspólnymi startami. 

Ewa Bańkowska od lat udanie rywalizuje w wyścigach parakolarskich jako pilotka. Na koncie ma m.in. brązowy medal mistrzostw świata wywalczony z Dominiką Putyrą. Z tą samą zawodniczką zadebiutowała w Tokio na Igrzyskach Paraolimpijskich. Ponadto Ewa Bańkowska regularnie startuje w rywalizacji mastersów na szosie i torze, gdzie sięga po medale międzynarodowych imprez, a na końce ma również rekordy świata. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...