STS KOD PROMOCYJNY

Poznań miejscem startu 80. edycji wyścigu Tour de Pologne

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoTour de PolognePoznań miejscem startu 80. edycji wyścigu Tour de Pologne

Poznań będzie miastem gospodarzem pierwszego etapu 80. edycji wyścigu Tour de Pologne, który odbędzie się w 2023 roku. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował o tym Czesław Lang, czyli dyrektor generalny wyścigu. Tym samym Tour de Pologne wraca do stolicy Wielkopolski po 16. latach nieobecności. Start pierwszego etapu przewidziano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a meta zlokalizowana zostanie na Torze Poznań. 

Jubileuszowy powrót Poznania

Na przestrzeni rozegranych już 79. edycji wyścigu Ddokoła Polski Poznań wielokrotnie gościł kolarzy. Pierwszy raz miało to miejsce już w 1928 roku, gdy odbywała się pierwsza, historyczna edycja Tour de Pologne. Później kolarze jeszcze wielokrotnie przejeżdżali przez stolicę Wielkopolski. Ostatni tego typu przypadek miał miejsce w 2007 roku. Wówczas Poznań był metą jednego z etapów, a najlepszy na tym odcinku okazał się Danilo Napolitano z Włoch. Po 16. latach nieobecności na trasie wyścigu dookoła Polski miasto to powraca. Tym razem w Poznaniu odbędzie się zarówno oficjalny start Tour de Pologne 2023, jak i meta pierwszego etapu. To wszystko przy okazji okrągłej 80. edycji wyścigu oraz 95. rocznicy pierwszej edycji. 

Poznań będzie pełnił niezwykle ważną rolę w przyszłorocznym kalendarzu kolarskim. O wszystkim poinformowano na specjalnej konferencji prasowej, która została zorganizowana w Urzędzie Miasta Poznań. Obecni na niej byli nie tylko Czesław Lang, ale także Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznań), Krzysztof Grabowski (Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego) oraz Jan Grabkowski (Starosta Poznański). 

Kiedy odbędzie się Tour de Pologne 2023?

Zgodnie z kalendarzem UCI 80. edycja Tour de Pologne odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Start w Poznaniu przewidziano na 29 lipca, a finał wyścigu zaplanowano na 4 sierpnia. Tytułu zdobytego w tym roku będzie bronił Brytyjczyk Ethan Hayter z INEOS Grenadiers. Kolejne miejsca na podium w 79. edycji zajęli Holender Thymen Arensman z Team DSM oraz Hiszpan Pello Bilbao z Bahrain Victorious. Najlepszy z Polaków był Jakub Kaczmarek. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...