Poznań miejscem startu 80. edycji wyścigu Tour de Pologne

Strona głównaKolarstwoTour de PolognePoznań miejscem startu 80. edycji wyścigu Tour de Pologne

Poznań będzie miastem gospodarzem pierwszego etapu 80. edycji wyścigu Tour de Pologne, który odbędzie się w 2023 roku. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował o tym Czesław Lang, czyli dyrektor generalny wyścigu. Tym samym Tour de Pologne wraca do stolicy Wielkopolski po 16. latach nieobecności. Start pierwszego etapu przewidziano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a meta zlokalizowana zostanie na Torze Poznań. 

Jubileuszowy powrót Poznania

Na przestrzeni rozegranych już 79. edycji wyścigu Ddokoła Polski Poznań wielokrotnie gościł kolarzy. Pierwszy raz miało to miejsce już w 1928 roku, gdy odbywała się pierwsza, historyczna edycja Tour de Pologne. Później kolarze jeszcze wielokrotnie przejeżdżali przez stolicę Wielkopolski. Ostatni tego typu przypadek miał miejsce w 2007 roku. Wówczas Poznań był metą jednego z etapów, a najlepszy na tym odcinku okazał się Danilo Napolitano z Włoch. Po 16. latach nieobecności na trasie wyścigu dookoła Polski miasto to powraca. Tym razem w Poznaniu odbędzie się zarówno oficjalny start Tour de Pologne 2023, jak i meta pierwszego etapu. To wszystko przy okazji okrągłej 80. edycji wyścigu oraz 95. rocznicy pierwszej edycji. 

Poznań będzie pełnił niezwykle ważną rolę w przyszłorocznym kalendarzu kolarskim. O wszystkim poinformowano na specjalnej konferencji prasowej, która została zorganizowana w Urzędzie Miasta Poznań. Obecni na niej byli nie tylko Czesław Lang, ale także Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznań), Krzysztof Grabowski (Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego) oraz Jan Grabkowski (Starosta Poznański). 

Kiedy odbędzie się Tour de Pologne 2023?

Zgodnie z kalendarzem UCI 80. edycja Tour de Pologne odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Start w Poznaniu przewidziano na 29 lipca, a finał wyścigu zaplanowano na 4 sierpnia. Tytułu zdobytego w tym roku będzie bronił Brytyjczyk Ethan Hayter z INEOS Grenadiers. Kolejne miejsca na podium w 79. edycji zajęli Holender Thymen Arensman z Team DSM oraz Hiszpan Pello Bilbao z Bahrain Victorious. Najlepszy z Polaków był Jakub Kaczmarek. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Dlaczego Malwiny Smarzek nie ma w kadrze polskich siatkarek?

Bez dwóch zdań Malwina Smarzek-Godek to jedna z najlepszych polskich siatkarek ostatnich lat. Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było wyobrazić sobie reprezentację Polski bez...

San Antonio Spurs zmienia swoją rolę, czyli z kim będzie grał Jeremy Sochan

San Antonio Spurs najlepsze czasy w NBA ma już za sobą. Od zakończenia koszykarskiej kariery przez legendę klubu Tima Duncana, drużyna przestała liczyć się...