Monika Brzeźna mistrzynią Polski w wyścigu ze startu wspólnego

Strona głównaKolarstwoMonika Brzeźna mistrzynią Polski w wyścigu ze startu wspólnego

Monika Brzeźna z zespołu MAT ATOM Deweloper Wrocław osiągnęła jeden z największych sukcesów w karierze i została mistrzynią Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Tym samym doświadczona 31-letnia kolarka wywalczyła pierwsze złoto w krajowym czempionacie. Wcześniej w latach 2014 i 2017 stawała na drugim stopniu podium. Teraz okazała się najlepsza na trasie w okolicach Ostrołęki. Wicemistrzynią Polski została Karolina Perekitko, a trzecie miejsce zajęła Zuzanna Chylińska, która jednocześnie zdobyła złoto w kategorii u-23.

Szybka decyzja o ucieczce

Tegoroczny wyścig ze startu wspólnego kobiet był bardzo emocjonujący. Peleton rywalizował na trasie w okolicach Ostrołęki. Łącznie liczyła na 140 kilometrów i składała się z dwóch jednakowych pętli o długości 67 kilometrów oraz jednej rundy miejskiej w Ostrołęce. Dość szybko na ucieczkę zdecydowały się trzy zawodniczki: Monika Brzeźna (MAT ATOM Deweloper Wrocław), Karolina Perekitko (Team Groupe Abadie) i Zuzanna Chylińska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team). Zaatakowały kilkanaście kilometrów po starcie i wypracowały sobie około 2,5 minuty przewagi nad peletonem.

Prowadzenie utrzymane do samego końca

Następnie przewaga stopniowo się zmniejszała. W pewnym momencie wynosiła już tylko kilkanaście sekund, jednak ucieczce udało się odbić i znów wypracować większą różnicę. Z peletonu próbowały atakować m.in.: Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Wrocław), Marta Lach (CERATIZIT-WNT Pro Cycling), Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) i Katarzyna Wilkos (MAT ATOM Deweloper Wrocław). Żadnej z nich nie udało się jednak dogonić ucieczki.

W ten sposób do mety dojechała trójka, która wspólnie przejechała ponad 120 kilometrów. Na finiszu najlepsza okazała się doświadczona Monika Brzeźna i po raz pierwszy w karierze została mistrzynią Polski. Wicemistrzostwo zdobyła Karolina Perekitko, a trzecie miejsce Zuzanna Chylińska. Ta ostatnia wywalczyła złoto w kategorii wiekowej do lat 23. W Ostrołęce Monika Brzeźna zdobyła swój trzeci medal mistrzostw Polski. Wcześniej w latach 2014 i 2017 zajmowała drugie miejsce.