STS KOD PROMOCYJNY

Największe stadiony piłkarskie na świecie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaNajwiększe stadiony piłkarskie na świecie

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów na całym świecie. Co tydzień stadiony są zapełniane przez dziesiątki tysięcy kibiców, dopingujących swoją ulubioną drużynę. Niektóre z tych obiektów to prawdziwe kolosy. Oczywiście współcześnie stadiony mają mniejszą pojemność, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wpływ na to mają normy bezpieczeństwa. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie. Oto największe stadiony piłkarskie, na których odbywają się mecze.

Największe stadiony piłkarskie na świecie – przegląd

Każdy kontynent może poszczycić się ogromnymi stadionami. Największe stadiony na świecie znajdują się w Azji, jednak zarówno Ameryka, jak i Europa nie mają się czego wstydzić. Przygotowaliśmy przegląd największych obiektów piłkarskich na świecie z podziałem na trzy kontynenty.

Stadiony piłkarskie w Azji

O miano największego stadionu piłkarskiego na świecie walczą Salt Lake Stadium w Kalkucie w Indiach oraz Stadion im. 1 Maja w Pjongczangu w Korei Północnej. Ten drugi jest obiektem wielofunkcyjnym, na którym również rozgrywane są mecze. Stadion w Pjognczangu może pomieścić maksymalnie 150 000 widzów. To obecny rekord. Tego typu frekwencje się jednak nie zdarzają. Stadion ten otwarto w 1989 roku i odbył się tam 13. Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Salt Lake Stadium w Kalkucie, który jeszcze niedawno posiadał 120 000 miejsc siedzących, jednak po ostatniej przebudowie ze względów bezpieczeństwa zredukowano tę liczbę do 80 000 osób. W wyjątkowych okolicznościach może być jednak więcej. Na co dzień występują na nim: reprezentacja Indii oraz kluby: Mohun Bagan AC, Kingfisher East Bengal FC, Mohammedan Sporting Club.

Kolejnym azjatyckim kolosem jest Stadion Azadi w Teheranie w Iranie. Oficjalnie jego pojemność to 95 225 osób. Na co dzień swoje mecze rozgrywają na nim reprezentacja Iranu oraz zespoły Persepolis FC i Esteghlal Teheran.

Poniżej największe stadiony piłkarskie w Azji:

  1. Stadion im. 1 Maja w Pjongczangu w Korei Północnej – 150 000
  2. Salt Lake Stadium w Kalkucie w Indiach – 120 000
  3. Stadion Azadi w Teheranie w Iranie – 95 225
  4. Stadion Gelora Bung Karno w Dżakarcie w Indonezji – 88 306
  5. Stadion Narodowy Bukit Jalil w Kuala Lumpur w Malezji – 87 411

Sprawdź też:


Stadiony piłkarskie w Europie

Dużych obiektów nie brakuje również w Europie. Miano największego stadionu piłkarskiego na Starym Kontynencie dzierży Camp Nou w Barcelonie. Przed remontem obiekt ten miał pojemność 99 354. Zgodnie z prognozami będzie ona nieco zwiększona. Po oddaniu do użytku pozostanie to największy stadion w Europie. Klub FC Barcelona będzie mógł rozgrywać spotkania przy udziale 104 600 widzów. Otwarcie pełnego obiektu ma nastąpić pod koniec 2026 roku.

Drugą największą areną piłkarską w Europie jest Stadion Wembley w Londynie, na którym mecze rozgrywa reprezentacja Anglii. Pojemność nowego Wembley to aż 90 000 kibiców. Podium uzupełnia Estadio Santiago Bernabeu, na którym swoje mecze rozgrywa Real Madryt. Stadion położony w Madrycie może pomieścić 85 454 kibiców. Około 80 000 kibiców pomieszczą jeszcze takie obiekty w Europie, jak: Signal Iduna Park (Dortmund), Croke Park (Dublin), Stade de France (Saint-Denis), San Siro/Stadio Giuseppe Meazza (Mediolan) czy Stadion Łużniki (Moskwa). Dla porównania Stadion Narodowy w Warszawie ma pojemność 58 500 widzów. Na najważniejsze mecze reprezentacji Polski przychodzi komplet kibiców. Nasz Stadion Narodowy należy do najnowocześniejszych aren z całego świata, co jest powodem do dumy.

Poniżej największe stadiony piłkarskie w Europie:

  1. Camp Nou w Barcelonie w Hiszpanii – 104 600
  2. Stadion Wembley w Londynie w Anglii – 90 000
  3. Croke Park w Dublinie w Irlandii – 82 300
  4. Stade de France w Saint-Denis we Francji – 81 338
  5. Signal Iduna Park w Dortmundzie w Niemczech – 80 552

Stadiony piłkarskie w Ameryce Północnej

Choć piłka nożna nie jest sportem numer jeden w Stanach Zjednoczonych, to jednak w Ameryce Środkowej i Północnej znajdują się stadiony o dużej pojemności. Największy stadion w tamtej części świata to Estadio Azteca w Meksyku. Jego oficjalna pojemność to 114 465 kibiców. Na co dzień swoje mecze rozgrywają na nim reprezentacja Meksyku oraz Club America.

Drugi największy stadion piłkarski w Ameryce Północnej i Środkowej to Rose Bowl Stadium w Pasadenie w Stanach Zjednoczonych. To finałowa arena mistrzostw świata w 1994 roku. Na co dzień odbywają się na niej mecze towarzyskie. Wcześniej obiekt użytowała drużyna Los Angeles Galaxy. Pojemność Rose Bowl to 93 420 kibiców. Trzeci największy obiekt również znajduje się w Stanach Zjednoczonych. To Reliant Stadium w Houston, na którym mecze rozgrywa miejscowe Houston Dynamo. Stadion ten może pomieścić 71 054 widzów.

Poniżej największe stadiony piłkarskie w Ameryce Środkowej i Północnej:

  1. Estadio Azteca w Meksyku – 114 465
  2. Rose Bowl Stadium w Pasadenie w Stanach Zjednoczonych – 93 420
  3. Reliant Stadium w Houston w Stanach Zjednoczonych – 71 054
  4. Estadio Cuscatlán w San Salwador w Salwadorze – 70 000
  5. Gillette Stadium w Foxborough w Stanach Zjednoczonych – 68 756

Stadiony piłkarskie na innych kontynentach

Oczywiście monumentalnych stadionów nie brakuje również na innych kontynentach. Na uwagę zasługuje m.in. First National Bank Stadium w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Stadion ten może pomieścić 94 700 widzów i jest obecnie największym stadionem piłkarskim w Afryce. Drugi jest Stadion Borg El Arab w Aleksandrii w Egipcie, który ma pojemność 86 000 osób.

Na liczne grono kibiców zgromadzonych na stadionie może też liczyć reprezentacja Australii. Jej domem jest ANZ Stadium w Sydney. Na meczu piłkarskim mieści on 83 500 kibiców. Wysoko w zestawieniu największych stadionów piłkarskich jest Estadio Monumental w Limie w Peru. Tam na meczu może być 80 093 widzów. Nieco mniej, bo dokładnie 80 012 widzów może oglądać mecze na Stadionie Olimpijskim Guangdong w Kantonie w Chinach. Zaledwie cztery osoby mniej wchodzą na Stade Mohamed V w Casablance w Maroku. Równo 80 000 osób wynosi pojemność takich obiektów jak: Stade des Martyrs w Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga, Shanghai Stadium w Szanghaju oraz Stadion Narodowy w Pekinie w Chinach.

Poniżej największe stadiony w Australii, Ameryce Południowej i Afryce:

  1. First National Bank Stadium w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki – 94 700
  2. Stadion Borg El Arab w Aleksandrii w Egipcie – 86 000
  3. ANZ Stadium w Sydney w Australii – 83 500
  4. Estadio Monumental w Limie w Peru – 80 093
  5. Stadion Olimpijski Guangdong w Kantonie w Chinach – 80 012

Największe stadiony piłkarskie na świecie – TOP 10

Wiesz już, jakie są największe stadiony świata na poszczególnych kontynentach. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie TOP 100 największych obiektów piłkarskich, które obecnie są użytkowane. Oczywiście w historii piłki nożnej zdarzały się większe frekwencje. Największa frekwencja miała miejsce w 1950 roku na legendarnej Maracanie w Brazylii. Na finał mistrzostw świata weszło dokładnie 199 854 widzów i jest to absolutny rekord.

TOP 10 stadionów piłkarskich na świecie

  1. Stadion im. 1 Maja w Pjongczangu w Korei Północnej – 150 000
  2. Salt Lake Stadium w Kalkucie w Indiach – 120 000
  3. Estadio Azteca w Meksyku – 114 465
  4. Camp Nou w Barcelonie w Hiszpanii – 104 600
  5. Stadion Azadi w Teheranie w Iranie – 95 225
  6. First National Bank Stadium w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki – 94 700
  7. Rose Bowl Stadium w Pasadenie w Stanach Zjednoczonych – 93 420
  8. Stadion Wembley w Londynie w Anglii – 90 000
  9. Stadion Gelora Bung Karno w Dżakarcie w Indonezji – 88 306
  10. Stadion Narodowy Bukit Jalil w Kuala Lumpur w Malezji – 87 411
Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepszy polski sportowiec roku 2024 – kto zdobędzie tytuł?

Już 4 stycznia na Gali Mistrzów Sportu poznamy nazwisko najlepszego sportowca Polski w 2024 roku. To wtedy odbędzie się 90. Plebiscyt Przeglądu Sportowego. Za...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...