Trzy gole Piątka na zakończenie tureckiej Super Lig. Podsumowanie weekendu

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąTrzy gole Piątka na zakończenie tureckiej Super Lig. Podsumowanie weekendu

Za nami ostatni weekend tego sezonu w czołowych ligach w Europie. Trzema golami zakończył go Krzysztof Piątek z tureckiego Basaksehiru. Na listę strzelców wpisywali się też m.in.: Robert Lewandowski, Sebastian Szymański, Adam Buksa i Mateusz Bogusz. Michał Skóraś świętuje mistrzostwo Belgii, Bartłomiej Drągowski Puchar Grecji, a Jan Bednarek powrót Southampton do Premier League. Zapraszamy na podsumowanie weekendu.

Bramka Lewandowskiego na zakończenie sezonu La Liga

FC Barcelona z Robertem Lewandowskim w składzie zakończyła sezon ligi hiszpańskiej. W ostatnim meczu ustępujący mistrzowie kraju rywalizowali na wyjeździe z Sevillą. Robert Lewandowski już w 15. minucie otworzył wynik spotkania, strzelając ładnego gola. To jego 19. trafienie w tym sezonie, co dało mu trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców. W fatalnych nastrojach sezon zakończyli Kamil Piątkowski i Kamil Jóźwiak ze zdegradowanej Granady. Ich drużyna w ostatniej kolejce przegrała aż 0:7 z Gironą. Piątkowski wszedł na całą drugą połowę. Kamil Jóźwiak pauzował z powodu urazu.

Polskie Empoli utrzymało się w Serie A

Sporo emocji z udziałem Polaków mieliśmy w ostatniej kolejce włoskiej Serie A. Rzutem na taśmę w rozgrywkach utrzymało się Empoli, które w doliczonym czasie gry strzeliło na 2:1 z Romą. W ekipie gospodarzy oglądaliśmy Bartosza Bereszyńskiego i Sebastiana Walukiewicza. Od pierwszej minuty w Romie wystąpił Nicola Zalewski. Mecz na ławce Empoli spędził Szymon Żurkowski. Drużyna ta utrzymała się w lidze, a AS Roma na ostatniej prostej straciła szansę na awans do Ligi Mistrzów.

Kacper Urbański dostał 30 minut w meczu wyjazdowym Bolonii z Genoą. Skończyło się porażka 0:2, jednak nie zmienia to faktu, że za Bologną fantastyczny sezon okraszony awansem do Ligi Mistrzów. Spotkanie z poziomu ławki rezerwowych oglądał bramkarz Łukasz Skorupski. Z dobrej strony pokazał się Arkadiusz Milik, który wyszedł w pierwszym składzie Juventusu na mecz z Monzą. Polak był aktywny i pomógł w zwycięstwie 2:0. Spotkanie na ławce spędził Wojciech Szczęsny.

Na pożegnanie z Serie A Mateusz Łęgowski dostał 10 minut w wyjazdowym meczu Salernitany z AC Milan. Skończyło się 3:3, a goście dwie bramki zdobyli po wejściu Polaka na boisko. Karol Linetty nie zatrzymał rozpędzonej Atalanty. Triumfator Ligi Europy wygrał u siebie 3:0 z Torino i zakończył sezon na czwartym miejscu z awansem do Ligi Mistrzów.

Całe mecze na ławkach swoich drużyn w Serie A spędzili: Mateusz Wieteska (Cagliari, 2:3 z Fiorentiną) i Paweł Dawidowicz (Hellas Werona, 2:2 z Interem Mediolan). Poza kadrami meczowymi znaleźli się kontuzjowani Piotr Zieliński (Napoli, 0:0 z Lecce) i Karol Świderski (Hellas Werona, 2:2 z Interem Mediolan).

Puchacz bez triumfu w Pucharze Niemiec

Nie było sensacji. Tymoteusz Puchacz i jego Kaiserslautern przegrali w finale Pucharu Niemiec z Bayerem Leverkusen. Skończyło się wynikiem 0:1, choć ekipa z Leverkusen ponad połowę meczu grała w liczebnym osłabieniu. Tymoteusz Puchacz rozegrał pełne 90 minut i spisał się solidnie. Sezon kończy z utrzymaniem w 2. Bundeslidze i srebrnym medalem Pucharu Niemiec.

Bednarek wraca do Premier League

Po rocznej przerwie do Premier League wraca Southampton z Janem Bednarkiem w składzie. W finale ścieżki barażowej drużyna ta wygrała na Wembley 1:0 z Leeds United. Jan Bednarek rozegrał pełne 90 minut, ponownie będąc filarem obrony Świętych. W tym sezonie był bardzo ważnym puntem drużyny, która wraca do Premier League. Polski obrońca powinien znaleźć się w kadrze Michała Probierza na mistrzostwa Europy 2024 w Niemczech.

Polacy w ligach spoza TOP 5 w Europie

Kilka spektakularnych występów zanotowali Polacy występujący w ligach spoza TOP 5 w Europie.

Znakomicie spisał się Krzysztof Piątek z Basaksehiru. W ostatniej kolejce Super Lig strzelił trzy gole w wyjazdowym meczu przeciwko Adanie Demirspor. Drużyna Polaka zajęła czwarte miejsce w rozgrywkach, a on piąte miejsce w klasyfikacji strzelców z dorobkiem 17. bramek. Swojego gola w Turcji strzelił też Sebastian Szymański. Jego Fenerbahce wygrało 6:0 z Istanbulsporem i zostało wicemistrzem kraju. W ostatnim meczu dla Antalyasporu strzelił też Adam Buksa. Jego zespół zremisował 1:1 z Alanyasporem, a na boisku oglądaliśmy też Jakuba Kałuzińskiego. Buksa w Super Lig zdobył 16 bramek. Po sezonie kończy się jego wypożyczenie i wraca do francuskiego RC Lens. Jakub Słowik nie zatrzymał Galatasaray, które zdobyło mistrzostwo Turcji. Domowy mecz Konyasporu zakończył się porażką 1:3. W ostatniej kolejce Super Lig w bramce Samsunasporu pojawił się Jakub Szumski. Jego zespół przegrał na wyjeździe 1:3 z Karagumrukiem.

Kolejne piękne trafienie w Stanach Zjednoczonych zanotował Mateusz Bogusz z Los Angeles FC. Polak wyrasta na gwiazdę MLS. Tym razem trafił bezpośrednio z rzutu wolnego, dając swojej ekipie trzy punkty w wyjazdowym starciu z Atlantą United. W drużynie rywali grał Bartosz Slisz. W MLS zagrał też Mateusz Klich z DC United. Jego zespół zremisował u siebie 1:1 z Chicago Fire.

Mistrzem Belgii w barwach Club Brugge został Michał Skóraś. W ostatnich tygodniach był ważnym punktem swojej drużyny. Na zakończenie Jupiler League zagrał 90 minut w meczu derbowym z Cercle Brugge, który zakończył się bezbramkowym remisem. Kamil Grabara pożegnał się z kibicami FC Kopenhaga. W ostatnim meczu zespół ten zremisował 1:1 z Nordsjaelland i zajął trzecie miejsce w lidze duńskiej.

Bartłomiej Drągowski wywalczył Puchar Grecji w barwach Panathinaikosu. Mecz finałowi z Arisem Saloniki (1:0) spędził na ławce rezerwowych. Wcześniej jednak grał w czterech meczach ćwierćfinałowych i półfinałowych. Z krajowego pucharu cieszy się też Maik Nawrocki z Celticu Glasgow. Jego drużyna wygrała 1:0 z Glasgow Rangers. O włos od awansu do szkockiej ekstraklasy był Kevin Dąbrowski z Raith Rovers FC. Jego ekipa przegrała finał baraży z Ross County FC.

W ostatniej kolejce ligi szwajcarskiej ponownie od pierwszej minuty oglądaliśmy Łukasza Łakomego. Zagrał 45 minut, a Young Boys Berno pewnie pokonało 3:0 Winterthur. Na nieco ponad 20 minut w Lugano na boisko wszedł Kacper Przybyłko. Niestety wicemistrzowie Szwajcarii przegrali u siebie 0:2 z Servette.