Show Lewandowskiego w Hiszpanii. Polacy grali w ligach zagranicznych

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąShow Lewandowskiego w Hiszpanii. Polacy grali w ligach zagranicznych

Za nami weekend z kolejnymi występami Polaków w ligach zagranicznych. W Hiszpanii bohaterem został Robert Lewandowski, który strzelił dwa gole. Marcin Bułka obronił dwa rzuty karne, a jego Nicea wygrała 1:0. Z dobrej strony pokazali się jeszcze m.in.: Matty Cash, Łukasz Skorupski, Adam Buksa, Tymoteusz Puchacz, Damian Michalski i Dariusz Formella. Zapraszamy na podsumowanie weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy w ligach zagranicznych.

Lewandowski bohaterem Barcelony

Długo czekaliśmy na taki mecz Roberta Lewandowski. Napastnik Barcelony strzelił dwa gole w domowym meczu z Celtą Vigo i został bohaterem. Mistrzowie Hiszpanii przegrywali już 0:2, jednak odwrócili losy meczu i wygrali 3:2. Duża w tym zasługa kapitana reprezentacji Polski. Robert Lewandowski trafił w kolejnym meczu z rzędu i awansował na pozycję lidera klasyfikacji strzelców hiszpańskiej La Liga. Po sześciu kolejkach ma pięć trafień. Szansa na kolejne już we wtorek 26 września, gdy Barcelona zagra na wyjeździe z Mallorcą.

Marcin Bułka obronił dwa rzuty karne

Bohaterem kolejki we francuskiej Ligue 1 został Marcin Bułka. Reprezentacyjny bramkarz obronił dwa rzuty karne w wyjazdowym meczu OSG Nice z AS Monaco. Polak dwukrotnie okazał się lepszy od Amerykanina Folarina Baloguna. W doliczonym czasie gry bramkę dla Nicei zdobył Jeremie Boga i zespól Marcina Bułki wygrał na trudnym terenie 1:0. Po sześciu kolejkach Ligue 1 OSG Nice jest wiceliderem rozgrywek. Pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniosło RC Lens z Przemysławem Frankowskim w składzie. Polak wyszedł w pierwszym składzie i grał do 63. minuty. RC Lens wygrało u siebie 2:1 z Toulouse. Dzięki temu zespół Polaka opuścił ostatnie miejsce w tabeli ligi francuskiej.

Matty Cash lepszy od Chelsea Londyn

W Anglii powody do zadowolenia ma Matty Cash z Aston Villi. Choć w Europie jego zespół przegrał z Legią Warszawa, to na własnym podwórku pokonał na wyjeździe 1:0 Chelsea Londyn. Matty Cash zagrał pełne 90 minut i zebrał dobre oceny. Jakub Kiwior spędził 90 minut na ławce w derbach Londynu. Arsenal Londyn zremisował u siebie 2:2 z Tottenhamem Hotspur. Również z poziomu ławki rezerwowych mecz oglądał Łukasz Fabiański. Jego West Ham United przegrał na wyjeździe 1:3 z rozpędzonym Liverpoolem. Jakub Moder wciąż znajduje się poza składem Brighton (3:1 z Bournemouth).

Czyste konto Białkowskiego w Championship

Doświadczony Bartosz Białkowski powrócił do bramki Millwall. Tym razem zachował czyste konto w wyjazdowym meczu z West Bromwich Albion. Polak bronił bardzo pewnie, a mecz zakończył się 0:0. Bezbramkowym remisem zakończyło się również spotkanie Birmingham City z Queens Park Rangers. Całe spotkanie w barwach gospodarzy rozegrał Krystian Bielik i należał do wyróżniających się zawodników. Po krótkiej absencji na środek obrony Southampton powrócił Jan Bednarek. Niestety nie pomógł swojej drużynie, która przegrała na wyjeździe 1:2 z Middlesbrough. Spadkowicz z Premier League słabo zaczął ten sezon i zajmuje dopiero 15. miejsce w lidze. Wysokiej porażki doznało Norwich City, w którym 45 minut dostał Przemysław Płacheta. Zespół Polaka przegrał aż 2:6 z Plymouth.

Fatalny błąd Szczęsnego w Serie A

Wojciech Szczęsny z pewnością będzie chciał szybko zapomnieć o ostatniej kolejce włoskiej Serie A. Polak popełnił fatalny błąd i został antybohaterem wyjazdowego meczu Juventusu z Sassuolo. Arkadiusz Milik pojawił się na boisku w 83. minucie. Zespół Polaków przegrał 2:4.

W pierwszym z polskich meczów tej kolejki Bologna zremisowała bezbramkowo z Napoli. Dobry mecz w bramce gospodarzy rozegrał Łukasz Skorupski. W 72. minucie Osimhen spudłował jedenastkę. W drużynie gości oglądaliśmy Piotra Zielińskiego. Na ławkach mecz spędzili Kacper Urbański (Bologna) i Hubert Idasiak (Napoli). W drugim polskim meczu Torino zremisowało 1:1 z Romą. Nicola Zalewski wszedł na 20 minut, a Karol Linetty przesiedział mecz na ławce.

Paweł Dawidowicz nie dał rady zatrzymać AC Milanu. Środkowy obrońca rozegrał cały mecz w barwach Hellasu Werona. W ósmej minucie dał się ograć Rafaelowi Leao, który strzelił jedynego gola w tym meczu. Na kilka minut domowego meczu z Frosinone w barwach Salernitany wszedł Mateusz Łęgowski. Spotkanie zakończyło sie wynikiem 1:1. Sebastian Walukiewicz wszedł w 51. minucie meczu Empoli z Interem Mediolan. Niestety od razu po jego wejściu bramkę zdobył Inter, a Empoli przegrało 0:1. Bartosz Bereszyński spędził mecz na ławce rezerwowych. Poza składem Cagliari z powodu pauzy za czerwoną kartkę znalazł się Mateusz Wieteska. Cagliari przegrało 0:2 z Atalantą Bergamo.

Bez liczb w Serie B

Tym razem bez polskich liczb zakończyła się kolejka włoskiej Serie B. Na boiskach pojawili się: Jakub Łabojkjo (Ternana, 1:1 z Sudtirol), Bartłomiej Drągowski, Arkadiusz Reca, Szymon Żurkowski (wszyscy Spezia Calcio, 1:2 z Reggianą), Przemysław Szymiński (Reggiana, 2:1 ze Spezią) i Adrian Benedyczak (AC Parma, 1:1 z Sampdorią Genua).

Tylko Kamiński zagrał w Bundeslidze

Coraz gorzej wygląda sytuacja Polaków w Bundeslidze. W ostatniej kolejce na boisku oglądaliśmy tylko Jakuba Kamińskiego. Wszedł w 65. minucie wyjazdowego meczu VfL Wolfsburg z Borussią Dortmund. Wilki przegrały 0:1. Cały mecz na ławce Werderu Brema spędził Dawid Kownacki, a jego zespół wygrał 2:1 z FC Koeln. Poza kadrą Augsburga znalazł się Robert Gumny (2:1 z FSV 05 Mainz).

Damian Michalski trafił na wagę trzech punktów w 2. Bundeslidze

Bramkę na wagę trzech punktów w 2. Bundeslidze zdobył Damian Michalski. Zawodnik Greuther Fürth ustalił wynik meczu z Karlsruher SC na 4:3. To jego drugi gol w tym sezonie. Wiodącym graczem Kaiserslautern ponownie był Tymoteusz Puchacz. Polak zanotował asystę w domowym meczu z Hansą Rostock, a jego zespół wygrał 3:1 i awansował na czwarte miejsce w lidze. Po raz kolejny w pierwszym składzie Herthy Berlin wybiegł Michał Karbownik. Zagrał 68 minut, a Hertha wygrała na wyjeździe 3:2 z Kiel. Około 15 minut w barwach Fortuny Düsseldorf otrzymał Dennis Jastrzembski. Fortuna zremisowała 1:1 z Hannoverem 96, a cały mecz na ławce spędził Karol Niemczycki. Marcin Kamiński rozegrał 90 minut jako kapitan Schalke 04 w wyjazdowym starciu z St. Pauli. Niestety mecz zakończył się przegraną 1:3, a w drużynie gospodarzy cały mecz na ławce spędził Adam Dźwigała.

Polacy w ligach spoza TOP 5

Już tradycyjnie duże grono biało-czerwonych wystąpiło w ligach, które nie są zaliczane do pięciu najmocniejszych na świecie.

Asystę w lidze tureckiej zanotował asystę w meczu Antalyaspor – Samsunspor. Zespół Polaka wygrał 2:0. To pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. W drużynie gości cały mecz w bramce rozegrał Jakub Szumski. Sebastian Szymański ponownie należał do najlepszych graczy Fenerbahce Stambuł. Drużyna ta wygrała 1:0 na wyjeździe z Alanyasporem i utrzymuje pierwsze miejsce w lidze. Cały mecz w barwach Basaksehiru rozegrał Krzysztof Piątek, ale kontynuuje passę meczów bez zdobytej bramki. Jego zespół przegrał u siebie 1:2 z Galatasaray Stambuł. Na ławkę Ankaragucu powędrował Rafał Gikieiwcz, a jego zespół zremisował 1:1 z Konyasporem.

W lidze holenderskiej słabszą serię notuje SC Heerenveen. Zespół Pawła Bochniewicza doznał czwartej porażki z rzędu. Polak wszedł na boisko w 62. minucie. Powodów do zadowolenia nie ma również Kacper Kozłowski. Rozegrał 64 minuty meczu wyjazdowego ze Spartą Rotterdam, a jego Vitesse przegrało 0:1 i jest tuż nad strefą spadkową. Łukasz Łakomy zagrał 25 minut w meczu domowym Young Boys Berno z Lugano. Skończyło się 4:1 dla gospodarzy.

Polacy grali też w amerykańskiej MLS. Kolejkę rozpoczął Mateusz Bogusz z Los Angeles FC. Wyszedł w pierwszym składzie, a jego drużyna zremisowała 0:0 z Philadelphią Union. W szalonym meczu zagrał Mateusz Klich. Jego DC United przegrało u siebie 3:5 z New York Red Bulls. Powodów do radości nie mają również Polacy z Charlotte FC. Na boisku pojawili się Karol Świderski i Kamil Jóźwiak, a ich zespół przegrał 0:3 z Cincinnati. W pierwszym składzie Houston Dynamo wyszedł Sebastian Kowalczyk. Niestety jego drużyna przegrała 1:2 ze Sportingiem Kansas City. Na kilkanaście minut meczu Chicago Fire – New Englad Revolution pojawił się Kacper Przybyłko. Skończyło się 2:2. W drugiej klasie rozgrywkowej, czyli lidze USL Championship, bramkę dla Phoenix Rising FC zdobył Dariusz Formella

Bez bramek spotkania zakończyli Polacy w lidze austriackiej, czyli Szymon Włodarczyk (Sturm Graz, 1:1 z Rapidem Wiedeń) i Aleksander Buksa (Tirol Innsbruck, 2:3 z Wolfsberger). Coraz gorzej wygląda sytuacja Michała Skórasia w Belgii. Teraz przesiedział na ławce rezerwowych cały mecz wyjazdowy Club Brugge z Anderlechtem Bruksela. Pewnym punktem Łudogorca Razgrad w Bułgarii jest Jakub Piotrowski. Jego zespół wygrał 3:1 na wyjeździe z Lewskim Sofia. W tygodniu Polak strzelił dwa gole w europejskich pucharach. W lidze greckiej Tomasz Kędziora zagrał 60 minut w pojedynku wyjazdowym PAOK Saloniki z PAS Gianniną. Skończyło się 3:1 dla zespołu Polaka. Cały mecz w barwach Atromitosu rozegrał Karol Angielski. Skończyło się wynikiem 1:1 z OFI Kreta.

Powody do zadowolenia ma Kamil Grabara z FC Kopenhagi. Tym razem jego zespół wygrał na wyjeździe 3:2 w derbach z Brondby i umocnił się na prowadzeniu w lidze duńskiej. Znów bez bramki mecz skończył Patryk Klima w lidze izraelskiej. Jego Hapoel Beer Szewa przegrał na wyjeździe 0:1 z Hapoelem Petah Tikva. Kolejnej bolesnej porażki doznała Abha Club z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie i Czesławem Michniewiczem na ławce trenerskiej. Zespół ten przegrał aż 0:4 z Al Wehda.