Szymon Marciniak z nowym rekordem Ekstraklasy

Strona głównaPiłka nożnaSzymon Marciniak z nowym rekordem Ekstraklasy

Szymon Marciniak w sobotę zapisał się w historii piłkarskiej Ekstraklasy. Poprowadził swój 339. mecz na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, dzięki czemu został samodzielnym rekordzistą tej klasyfikacji. Osiągnął to w wieku 42 la podczas spotkania Rakowa Częstochowa z Piastem Gliwice. Wcześniejszym liderem tej klasyfikacji był Paweł Gil z liczbą 338 występów. 

Samodzielny rekordzista

Dokładnie 4 lutego Szymon Marciniak poprowadził swój 339. mecz w Ekstraklasie i został samodzielnym rekordzistą. Jeden mecz mniej w karierze sędziował Paweł Gil, który zakończył karierę w 2021 roku. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują: Paweł Raczkowski (291), Daniel Stefański (267) oraz Tomasz Musiał i Bartosz Frankowski (obaj po 263). W najbliższych miesiącach Szymon Marciniak powinien śrubować ten rekord, ponieważ najlepszy polski sędzia z dużą regularnością wybierany jest do obsady spotkań PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2022/23. 

Zaczęło się w 2009 roku 

Przygoda Szymona Marciniaka z Ekstraklasą rozpoczęła się już w 2009 roku. Dokładnie 18 kwietnia poprowadził swój pierwszy mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Po dwóch kolejnych latach zadebiutował na międzynarodowej arenie, gdy poprowadził mecz mistrzostw Europy do lat 17. Francja – Białoruś. Tego samego roku trafił do Ligi Europy, gdzie rozpoczął od rund kwalifikacyjnych i meczu norweskiego Aalesunds FK z węgierskim Ferencvárosi TC. 
Kolejny sportowy awans zanotował w 2015 roku, gdy został sędzią klasy UEFA Elite, czyli dołączył do grona najlepszych z najlepszych. Co ciekawe, zrobił to jako pierwszy Polak w historii. Obecnie w gronie tym znajduje się 31 najlepszych arbitrów ze Starego Kontynentu. O klasie polskiego sędziego świadczy również to, że jako pierwszy Polak w historii poprowadził finał mistrzostw świata. Władze FIFA wybrały go na rozjemcę finału Argentyna – Francja w Katarze, a po meczu polski sędzia zebrał znakomite recenzje. Od początku 2023 roku utrzymuje dobrą formę i wciąż sędziuje na najwyższym poziomie.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Ciekawostki przed meczem Polska – Albania. Biało-czerwoni podtrzymają dobrą passę?

Z Albanią biało-czerwoni grali w ostatnich eliminacjach do mistrzostw świata, więc wspomnienia są świeże. Co ciekawego warto wiedzieć przed poniedziałkowym spotkaniem na Stadionie Narodowym...

Magda Linette i Bernarda Pera pokonały obrończynie tytuły i są w ćwierćfinale w Miami

Magda Linette i Bernarda Pera awansowały do ćwierćfinału gry podwójnej w Miami Open 2023. W 1/8 finału w dwóch setach pokonały obrończynie tytułu sprzed...