STS KOD PROMOCYJNY

Paulina Peda z rekordem Polski na 100 metrów stylem grzbietowym 

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPływaniePaulina Peda z rekordem Polski na 100 metrów stylem grzbietowym 

Obchody 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego to idealny czas na bicie rekordów. Do serca wzięła sobie to Paulina Peda z AZS AWF Katowice, która podczas międzynarodowych zawodów pływackich Polish Open ustanowiła nowy rekord Polski kobiet na 100 metrów stylem grzbietowym. Podczas jubileuszowych zawodów pobiła sześcioletni rekord należący do Alicji Tchórz i zapewniła sobie prawo startu na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Od 2 maja 2022 roku rekord Polski wynosi 1:00.34. 

Świetny start Pauliny Pedy 

Od jakiegoś czasu Paulina Peda zalicza się do grona najlepszych pływaczek w Polsce. Swoją dobrą dyspozycję potwierdziła także podczas zawodów Polish Open rozgrywanych w łódzkiej pływalni. Impreza została zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego. Obchody udały się znakomicie, bo Ksawery Masiuk pobił rekordy Polski na dwóch dystansach stylem grzbietowym, a wśród kobiet najlepszy wynik w historii osiągnęła Paulina Peda. Zawodniczka AZS AWF Katowice kapitalnie popłynęła na 100 metrów stylem grzbietowym i pobiła dotychczasowy rekord należący do doświadczonej Alicji Tchórz. Jednocześnie zapewniła sobie prawo startu na najważniejszych imprezach międzynarodowych w tym roku, a nowy rekord kraju to 1:00.34. 

Ponadto młoda Polka była najlepsza na 50 metrów stylem grzbietowym, gdzie także zapewniła sobie prawo startu na mistrzostwach świata w Budapeszcie. W finale tej konkurencji osiągnęła czas 28,19 sekundy. 

Kim jest Paulina Peda?

Paulina Peda to młoda polska pływaczka, która urodziła się 18 marca 1998 roku w Chorzowie. Na co dzień trenuje w akademickim zespole AZS AWF Katowice. Od kilku lat jest etatową reprezentantką Polski, a na koncie ma m.in. brązowy medal światowych igrzysk olimpijskich, które w 2019 roku rozegrano w chińskim Wuhan. Ponadto w jej dorobku znajduje się kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski, a od 2 maja 2022 roku jest rekordzistką kraju na 100 metrów stylem grzbietowym, w którym się specjalizuje. Brała udział także w igrzyskach olimpijskich w Tokio, jednak bez większych sukcesów. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...