Paulina Peda z rekordem Polski na 100 metrów stylem grzbietowym 

Autor
Strona głównaPływaniePaulina Peda z rekordem Polski na 100 metrów stylem grzbietowym 

Obchody 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego to idealny czas na bicie rekordów. Do serca wzięła sobie to Paulina Peda z AZS AWF Katowice, która podczas międzynarodowych zawodów pływackich Polish Open ustanowiła nowy rekord Polski kobiet na 100 metrów stylem grzbietowym. Podczas jubileuszowych zawodów pobiła sześcioletni rekord należący do Alicji Tchórz i zapewniła sobie prawo startu na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Od 2 maja 2022 roku rekord Polski wynosi 1:00.34. 

Świetny start Pauliny Pedy 

Od jakiegoś czasu Paulina Peda zalicza się do grona najlepszych pływaczek w Polsce. Swoją dobrą dyspozycję potwierdziła także podczas zawodów Polish Open rozgrywanych w łódzkiej pływalni. Impreza została zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego. Obchody udały się znakomicie, bo Ksawery Masiuk pobił rekordy Polski na dwóch dystansach stylem grzbietowym, a wśród kobiet najlepszy wynik w historii osiągnęła Paulina Peda. Zawodniczka AZS AWF Katowice kapitalnie popłynęła na 100 metrów stylem grzbietowym i pobiła dotychczasowy rekord należący do doświadczonej Alicji Tchórz. Jednocześnie zapewniła sobie prawo startu na najważniejszych imprezach międzynarodowych w tym roku, a nowy rekord kraju to 1:00.34. 

Ponadto młoda Polka była najlepsza na 50 metrów stylem grzbietowym, gdzie także zapewniła sobie prawo startu na mistrzostwach świata w Budapeszcie. W finale tej konkurencji osiągnęła czas 28,19 sekundy. 

Kim jest Paulina Peda?

Paulina Peda to młoda polska pływaczka, która urodziła się 18 marca 1998 roku w Chorzowie. Na co dzień trenuje w akademickim zespole AZS AWF Katowice. Od kilku lat jest etatową reprezentantką Polski, a na koncie ma m.in. brązowy medal światowych igrzysk olimpijskich, które w 2019 roku rozegrano w chińskim Wuhan. Ponadto w jej dorobku znajduje się kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski, a od 2 maja 2022 roku jest rekordzistką kraju na 100 metrów stylem grzbietowym, w którym się specjalizuje. Brała udział także w igrzyskach olimpijskich w Tokio, jednak bez większych sukcesów. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2023. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2023? Jakie turniej tenisowe odbędą się w Polsce? W których z nich wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Kiedy zagra...