STS KOD PROMOCYJNY

Świetny początek cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu. Rekordy Polaków

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPływanieŚwietny początek cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu. Rekordy Polaków

Reprezentanci Polski w pływaniu świetnie rozpoczęli tegoroczny cykl zawodów Arena Grand Prix Pucharu Polski. Pierwsze zmagania odbyły się na pływalni w Lublinie, a w ich trakcie oglądaliśmy kilka rekordów Polski, minima na mistrzostwa świata, a także najlepsze wyniki w tym roku na świecie w wykonaniu Katarzyny Wasick i Ksawerego Masiuka. Dwa rekordy Polski pobiła Dominika Sztandera. 

Rekordy Polski Dominiki Sztandery

Jednym z najważniejszych wydarzeń w Aqua Lublin były dwa rekordy Polski pobite przez Dominikę Sztanderę. Specjalistka od stylu klasycznego z zespołu Juvenia Wrocław poprawiła rekordy kraju na dystansach 50 i 100 metrów. Na 50 metrów została pierwszą Polką w historii, która złamała granicę 31 sekund i dopłynęła do mety z czasem 30.67. Na dwukrotnie dłuższym dystansie poprawiła swoje osiągnięcie z ubiegłego roku o 0,17 sekundy i od 25 lutego rekord Polski wynosi 1:07.71. 

Wasick i Masiuk najlepsi na świecie 

W Lublinie znakomicie spisywały się największe gwiazdy polskiego pływania. Katarzyna Wasick z AZS AWF Katowice po ponad dekadzie wróciła do zmagań w cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski. Popłynęła tylko na 50 metrów stylem dowolnym i oczywiście wygrała ze świetnym wynikiem 24.67. To najlepszy rezultat na świecie w tym roku. Na czołowo światowych list wskoczył także Ksawery Masiuk z G-8 Bielany Warszawa, który na 50 metrów stylem grzbietowym osiągnął 24.44. Tym samym wyrównał swój rekord Polski. 

Minima ma MŚ w Fukuoce

Czworo reprezentantów Polski w Lublinie wypełniło minima kwalifikacyjne do startu w tegorocznych mistrzostwach świata w Fukuoce. Oczywiście w gronie tym ze świetnymi czasami są Katarzyna Wasick i Ksawery Masiuk. Ponadto kwalifikacje na MŚ wywalczyli jeszcze Paulina Peda z AZS AWF Katowice (na 100 metrów stylem grzbietowym) oraz Krzysztof Chmielewski z Muszelki Warszawa (na 200 metrów stylem motylkowym).

Klasyfikacja po pierwszym turnieju Grand Prix

Ciekawie wygląda klasyfikacja cyklu Grand Prix po pierwszych zawodach. Wśród pań wygrała Paulina Peda, która zgromadziła 2556 punktów. W ten sposób wyprzedziła Adelę Piskorską (AZS UMCS Lublin) oraz Dominikę Sztanderę. Wśród mężczyzn równych sobie nie miał Ksawery Masiuk, który zdobył 2701 punktów. Kolejne miejsca na podium zajęli Krzysztof Chmielewski i Adrian Jaśkiewicz z G-8 Bielany Warszawa. Kolejne zawody cyklu odbędą się w dniach 25-26 marca w Oświęcimiu. Finały Arena Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu zaplanowano na 2-4 czerwca w Lublinie. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...