Historyczny udział Polek w finałach Billie Jean King Cup 2022

Strona głównaTenisHistoryczny udział Polek w finałach Billie Jean King Cup 2022

Reprezentantki Polski w tenisie ziemnym po raz pierwszy w historii awansowały do finałowych zawodów Billie Jean King Cup, czyli wcześniejszego Pucharu Federacji. Polki znalazły się w gronie 12. najlepszych kobiecych reprezentacji tenisowych na świecie. Finałowe zawody zostaną rozegrane w dniach 8-13 listopada w szkockim Glasgow. Kadrę Polski prowadzi Dawid Celt. Z kim zagrają biało-czerwone w grupie D oraz kto został powołany na finały Billie Jean King Cup?

Polki po raz pierwszy na turnieju Billie Jean King Cup Finals

Reprezentantki Polski w tenisie ziemnym po raz pierwszy w historii awansowały do finałowych zawodów Billie Jean King Cup. Wcześniej turniej miał inny format, a Polki największy sukces osiągnęły w 1992 oraz 2014 roku. Wówczas grały w Grupie Światowej Pucharu Federacji, gdzie docierały do ćwierćfinału. Odkąd format rozgrywek uległ zmianie, to biało-czerwone po raz pierwszy awansowały do finałów Billie Jean King Cup.

Skład na Finały Billie Jean King Cup

W kadrze powołanej przez Dawida Celta na finałowe zawody w Glasgow znajdują się: Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa, Martyna Kubka i Alicja Rosolska. Niestety w składzie zabrakło Igi Świątek. Do tej pory była liderką reprezentacji, jednak napięta końcówka sezonu i start w WTA Finals sprawiają, że najlepsza tenisistka na świecie nie może wziąć udziału w Billie Jean King Cup Finals.

Kto weźmie udział w finale Billie Jean King Cup

Udział w zmaganiach zapewniło sobie 12 najlepszych kobiecych reprezentacji świata w tenisie ziemnym. Poza Polkami w Glasgow zagrają jeszcze drużyny: Australii, Belgii, Kanady, Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kazachstanu, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. 

Z kim zagrają Polki?

Polki zagrają w grupie D. Ich przeciwniczkami będą Czeszki i Amerykanki. W składzie Czech znalazły się: Barbora Krejčíková, Karolína Plíšková, Kateřina Siniaková, Markéta Vondroušová i Karolína Muchová. Amerykę reprezentować będą: Jessica Pegula, Coco Gauff, Madison Keys, Daniele Collins i Taylor Townsend. Awans do półfinału wywalczą zwycięzcy grup. 

Zestawienie wszystkich grup

Zestawienie wszystkich grup prezentuje się następująco: 

  • grupa A: Szwajcaria, Kanada, Włochy;
  • grupa B: Australia, Słowacja, Belgia;
  • grupa C: Hiszpania, Kazachstan, Wielka Brytania;
  • grupa D: Czechy, USA, Polska. 

Szanse Polek na Billie Jean King Cup Finals

Biorąc pod uwagę rankingu singlowe i deblowe WTA, Polki są skazywane w swojej grupie na pożarcie. Zdecydowanymi faworytkami wydają się być Amerykanki, które mają w drużynie czołowe zawodniczki w grze pojedynczej oraz mocne deblistki. Wyżej na awans ocenia się również szanse Czeszek. Widać to po kursie w zakładach bukmacherskich STS, który ustalono na ewentualną wygraną Polek w Billie Jean King Cup Finals. Wynosi on obecnie 40.00. O wszystkim przekonamy się już w dniach 8-13 listopada. 

Kiedy odbędą się finały turnieju BJCK?

W dniach 8-13 listopada.

Gdzie odbędzie się BJCK Finals?

W hali Emirates Arena w szkockim Glasgow.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polubienia prawdę powiedzą? Ranking polskich klubów sportowych w mediach społecznościowych

Wielkość klubu można mierzyć pod kątem budżetu, sukcesów, frekwencji, czy też rzeszy kibiców na portalach społecznościowych. Przeanalizowaliśmy media społecznościowe polskich drużyn, by stworzyć ranking...

Polacy w NBA. Różne historie, kilka wspólnych mianowników. Jak pójdzie Sochanowi?

Cezary Trybański, Maciej Lampe i Marcin Gortat. Ci reprezentanci Polski dostąpili zaszczytu gry w najlepszej lidze koszykówki na świecie. Oczywiście najdłużej i najlepiej w...