Polacy w finałach Wimbledonu. Kto triumfował na kortach trawiastych?

Strona głównaTenisWimbledonPolacy w finałach Wimbledonu. Kto triumfował na kortach trawiastych?

135. edycja Wimbledonu zbliża się wielkimi krokami, dlatego to doskonały czas na przypomnienie największych sukcesów reprezentantów Polski na londyńskich kortach trawiastych. Sprawdzamy, kto zwyciężył w najbardziej prestiżowej imprezie.

Bez triumfu w grze pojedynczej kobiet

Wimbledon 2022 zbliża się wielkimi krokami, a kibice pokładają ogromne nadzieje w Idze Świątek. Nic dziwnego, ponieważ dawno Polka nie znalazła się w finale turnieju rozgrywanego na londyńskich kortach. Żadna go też nie wygrała.

W 1937 roku Jadwiga Jędrzejowska jako pierwsza Polka wystąpiła w finale Wimbledonu. Jej rywalką była przedstawicielka gospodarzy Dorothy Round. Pomimo zwycięstwa w drugim secie i walki w trzecim, polska tenisistka uległa swojej przeciwniczce. Podobny przebieg miało spotkanie z 2012 roku, w którym brała udział Agnieszka Radwańska. Popularna „Isia” dotarła do finału prestiżowego turnieju, a tam zmierzyła się z Sereną Williams. Polka szybko uległa w pierwszym secie, zwyciężyła w drugim, jednak trzeci znów należał do Amerykanki. Po Radwańskiej nie oglądaliśmy żadnej, innej Polki w finale Wimbledonu w grze pojedynczej. Czyżby Świątek miała przełamać tę passę?

Dodajmy jeszcze, że Polki ani razu nie znalazły się w finale Wimbledonu w grze podwójnej. Nie mieliśmy także swojego przedstawiciela w decydującym meczu w mikście na londyńskich kortach.

Polak z triumfem

Nieco lepiej prezentuje się dorobek na Wimbledonie wśród mężczyzn, ponieważ tam udało się wznieść do góry puchar. W 2017 roku w grze podwójnej mogliśmy cieszyć się z udziału naszego reprezentanta w wielkim finale. Był nim Łukasz Kubot, który wystąpił w parze wraz z Marcelo Melo. Polsko-brazylijski duet zmierzył się z Erickiem Butorackiem i Ravenem Klaasenem, dwukrotnie wygrał 6:3 i sięgnął po wymarzone trofeum.

Polacy znacznie lepiej wypadali na juniorskim Wimbledonie, który zwyciężały m.in. Agnieszka Radwańska, jej siostra Urszula oraz Iga Świątek.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Trzy występy w styczniu, a potem…? Plany Meronka na 2023 rok

Adrian Meronk w 2022 grał najlepiej w swojej karierze, ale obecny sezon zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. Najwięcej mówi się o starcie polskiego golfisty...

Media Curling Club Warszawa zdominował turniej o mistrzostwo PFKC

Trwa walka o odrodzenie polskiego curlingu. Tegoroczne mistrzostwa Polskiej Federacji Klubów Curlingowych zostały zdominowane przez zespoły Media Curling Club Warszawa. Wśród pań triumfowała drużyna...