Świątek nie obroni tytułu w Indian Wells

Strona głównaTenisŚwiątek nie obroni tytułu w Indian Wells

Iga Świątek na półfinale zakończyła swój tegoroczny start w turnieju BNP Paribas Open w Indian Wells. Liderka rankingu WTA wyraźnie przegrała z Jeleną Rybakiną z Kazachstanu. Spotkanie zakończyło się w dwóch setach 2:6, 2:6. Tym samym Polka straciła szansę na obronę tytułu sprzed roku, a także straci sporą liczbę punktów rankingowych. Pozostanie liderką rankingu, jednak jej przewaga nad kolejnymi rywalkami maleje.

Słaby początek Igi Świątek

Polka przystąpiła do tego meczu jako faworytka, choć przegrała dwa ostatnie mecze z Rybakiną (10. WTA), w tym m.in. na tegorocznym Australian Open. Niestety Iga Świątek (1. WTA) słabo rozpoczęła półfinał, bo już przy pierwszej okazji straciła swoje podanie. Rybakina wyszła na prowadzenie 3:0 z przewagą przełamania. Później Kazaszka kontrolowała przebieg gry, a drugie przełamanie dołożyła w ósmym gemie i partię zakończyła 6:2. Przez całego seta Iga Świątek miała tylko dwa breakpointy, jednak żadnego nie wykorzystała

Totalna dominacja Rybakiny w drugim secie

Niestety jeszcze gorzej dla reprezentantki Polski ułożył się drugi set. Rybakina była bardzo dobrze dysponowana i zdominowała młodą raszyniankę. Kazaszka wygrała pięć pierwszych gemów i prowadziła 5:0 z przewagą dwóch przełamań. Wówczas oglądaliśmy mały zryw Polki, której udało się odebrać jeden serwis rywalce. Później kolejne przełamanie zanotowała Rybakina i zakończyła seta 6:2, a całe spotkanie wygrała 2:0 w pięć kwadransów. Tym samym Iga Świątek straciła szansę na obronę prestiżowego tytułu w Indian Wells. Po raz trzeci z rzędu przegrała z Rybakiną (w tym jeden mecz w Światowej Lidze Tenisa). Obie ponownie zmierzą się w połowie kwietnia, gry rywalizować będą w meczu Kazachstan – Polska w ramach Pucharu Billie Jean King. W wielkim finale Indian Wells Jelena Rybakina zagra z Aryną Sabalenką z Białorusi.

Jelena Rybakina (Kazachstan, 10) – Iga Świątek (Polska, 1) 6:2, 6:2

Przewaga Świątek topnieje

Polka pozostanie najlepszą rakietą świata, jednak jej przewaga w rankingu WTA topnieje. Za półfinał Indian Wells otrzyma 390 punktów, czyli straci 610 z tych zdobytych przed rokiem. Jeżeli Sabalenka sięgnie po tytuł, to będzie traciła do Polki około 2900 punktów. Rybakina już teraz jest pewna awansu na co najmniej ósme miejsce. Jeżeli to Kazaszka wygra Indian Wells, to w rankingu WTA będzie siódma. W przyszłym tygodniu Iga Świątek rozpocznie walkę o obronę tytułu w turnieju rangi WTA 1000 Miami Open 2023