STS KOD PROMOCYJNY

Dwa jubileusze i mural w Sośnicy. Włodzimierz Lubański jak Kazimierz Górski

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaDwa jubileusze i mural w Sośnicy. Włodzimierz Lubański jak Kazimierz Górski

Włodzimierz Lubański to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Polski. 2022 rok zapamięta na długo, bo nie dość, że obchodził 75. urodziny, wspominał 50. lat od złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich, to właśnie w Gliwicach odsłonięto ogromny mural z jego podobizną i autografem!

Gdyby zapytać ciut starszych kibiców o najlepszego piłkarza w historii, to oprócz Roberta Lewandowskiego, jednym tchem padną odpowiedzi: Lato, Deyna, Lubański. Właśnie Włodzimierz Lubański, który 28 lutego obchodził 75. urodziny doczekał się kolejnego wyróżnienia.

Wielki w Górniku, wielki w reprezentacji

Choć jako piłkarz był siedmiokrotnym mistrzem Polski, czterokrotnym królem strzelców Ekstraklasy, dwukrotnym królem strzelców Pucharu Zdobywców Pucharów i co najważniejsze, mistrzem olimpijskim z 1975 roku, to mural z własną podobizną w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło, jest wydarzeniem wyjątkowym. Lubański urodził się w Gliwicach, a konkretnie w dzielnicy Sośnica, która od lat kojarzona jest z Górnikiem Zabrze. To stamtąd pochodzi wielu kibiców 14-krotnych mistrzów Polski, ale też wielu znakomitych piłkarzy, jak choćby Lukas Podolski, który obecnie gra w Ekstraklasie. Ale to Włodzimierz Lubański sprawił wiele radości nie tylko fanom Górnika, ale i reprezentacji Polski.

Nie może więc dziwić, że po śp. trenerze Kazimierzu Górskim, to on został wybrany przez pomysłodawców do tego projektu. Mural Lubańskiego to drugi projekt w ramach inicjatywy „Pamiętajmy o sportowcach”, której autorem jest STS, mecenas muralu i sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej. Jej celem jest upamiętnienie wybitnych polskich zawodników. Za wykonanie odpowiadali artyści: Marta Piróg i Marek Grela, występujący pod nazwą „Czary-Mury”.

Dwa tygodnie prac i wzruszenie legendy

Od 20 września wszyscy chętni mogą go podziwiać na budynku przy ulicy Przyszłości 2-6b w Gliwicach-Sośnicy. Na wykonanie muralu o powierzchni 168 m2 zużyto ponad 35 litrów farb i 300 elementów ceramicznych. Powstawał on przez dwa tygodnie. Uroczyste odsłonięcie dzieła przyciągnęło nie tylko mieszkańców, ale i byłych piłkarzy, czy młodych adeptów futbolu, dla których ktoś taki, jak Włodzimierz Lubański może być autorytetem. Sam legendarny piłkarz nie krył wzruszenia.

Mural to dla mnie ogromne wyróżnienie. Zwłaszcza że powstał w mieście mojego urodzenia, gdzie jako młody chłopak zacząłem kopać piłkę i tam zaczęła się moja kariera. Jest to dla mnie miejsce wyjątkowe i cieszę się, że mural powstał właśnie tam. Wielkim wyróżnieniem jest też dołączenie do takich postaci, jak Kazimierz Deyna czy Kazimierz Górski, którzy też mają swoje murale. Mam nadzieję, że dla młodych ludzi to będzie inspiracja do osiągania sukcesów. Moja kariera może być dowodem na to, że marzenia mogą się spełnić poprzez pracę, zaangażowanie i dojście do mistrzostwa.

Włodzimierz Lubański
Dwa jubileusze i mural w Sośnicy. Włodzimierz Lubański jak Kazimierz Górski

Włodzimierz Lubański – kluby i lata gry

  • Górnik Zabrze, 1963-1975
  • KSC Lokeren (Belgia), 1975-1982
  • Valenciennes FC (Francja), 1982-1983
  • Stade Quimper (Francja), 1983-1985
  • KRC Mechelen (Belgia), 1985
  • reprezentacja Polski, 1963-1980 (75 meczów i 48 goli)
Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...