Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Strona głównaSporty walkiBoksNajlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie najlepszych z najlepszych, jednak w tym artykule pokusiliśmy się o wytypowanie TOP 10 najlepszych polskich bokserów w historii. Ranking ma charakter subiektywny. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń i sukcesów w historii polskiego boksu!

Najważniejsze wydarzenia w historii polskiego boksu

W Polsce organizowano wiele wydarzeń sportowych, które zapisały się na kartach historii. Wśród nich nie brakuje wielkich pojedynków o pasy mistrzowskie. Jednym z takich wydarzeń bez wątpienia była gala zorganizowana w 2011 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, gdzie o tytuł mistrza świata WBC w kategorii ciężkiej rywalizowali Tomasz Adamek i Witalij Kliczko.

Sześciokrotnie o pas mistrza świata w boksie zawodowym w Polsce walczył Krzysztof „Diablo” Włodarczyk i aż pięć z tych pojedynków wygrał. W Polsce o pas mistrzowski walczył również Krzysztof Głowacki, jednak w Gdańsku musiał uznać wyższość Ukraińca Ołeksandra Usyka i stracił pas. Jeden taki pojedynek w Gdańsku zanotował Dariusz Michalczewski. O tytuły mistrzowskie w Polsce walczyły z sukcesami również Iwona Guzowska, Agnieszka Rylik i Ewa Brodnicka

Sukcesy polskich bokserów – pasy mistrzowskie i medale olimpijskie

Na przestrzeni lat polscy bokserzy odnosili wiele sukcesów. W boksie zawodowym najlepiej szło Dariuszowi Michalczewskiem, który aż 25 razy wygrywał walkę o pas mistrzowski i królował w takich organizacjach jak WBO, WBA i IBF. Krzysztof Włodarczyk był mistrzem świata w wadze junior ciężkiej organizacji WBC i IBF. Łącznie w walkach mistrzowskich odniósł aż osiem zwycięstw i zanotował dwa remisy. W wadze półciężkiej mistrzem świata organizacji WBC i IBF był Tomasz Adamek, który sześciokrotnie wygrywał pojedynki o pas. Krzysztof Głowacki dwukrotnie wygrywał walkę o mistrzostwo federacji WBO w wadze junior ciężkiej. 

Wśród kobiet mistrzynią świata organizacji IBF, IBO i GBU była Iwona Guzowska, która stała się prawdziwą dominatorką w kobiecym boksie na przestrzeni XX i XXI wieku. Świetnie spisywała się również Agnieszka Rylik, która uznawana jest za najlepszą polską pięściarkę w historii. Wygrała siedem walk mistrzowskich i królowała w organizacjach IBO i IBF w wadze super lekkiej. Ewa Brodnicka sześciokrotnie wygrywała walki o pas mistrzyni świata WBO w kategorii super piórkowej. Mistrzynią świata WBC była Ewa Piątkowska

Ponadto biało-czerwoni wywalczyli aż 43 medale igrzysk olimpijskich w boksie. Wśród nich jest osiem tytułów, a dwa z nich w latach 1964 i 1968 zdobył Jerzy Kulej. Inni polscy mistrzowie olimpijscy w boksie to: Zygmunt Chychła, Kazimierz Paździor, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jan Szczepański i Jerzy Rybicki. Ponadto wśród zdobywców srebrnych i brązowych medali znajdują się m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Stanisław Dragan, Janusz Gortat, czy też z bardziej współczesnych Andrzej Gołota i Wojciech Bartnik. Ostatni medal miał miejsce w 1992 roku. 

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy
FOT PIOTR MATUSEWICZ / PRESSFOCUS

Polscy bokserzy w rankingach organizacji bokserskich

Polscy pięściarze są aktywni w rankingach najważniejszych federacji bokserskich świata. Poniżej przedstawiamy miejsca Polaków, którzy na początku kwietnia 2023 roku plasują się w okolicach czołowych 10. poszczególnych kategorii. 

Ranking WBC

  • waga bridger: 3. Łukasz Różański
  • waga junior ciężka: 8. Mateusz Masternak, 11. Michał Cieślak
  • waga średnia: 6. Maciej Sulęcki, 11. Fiodor Czerkaszyn 

Ranking WBA

  • waga półciężka: 13. Paweł Stępień
  • waga średnia: 14. Fiodor Czerkaszyn

Ranking IBF

  • waga junior ciężka: 1. Mateusz Masternak
  • waga półciężka: 6. Paweł Stępień
  • waga średnia: 12. Fiodor Czerkaszyn

Ranking WBO:

  • waga junior ciężka: 6. Michał Cieślak, 7. Mateusz Masternak

Więcej:


Najlepsi polscy bokserzy

Wybór najlepszych pięściarzy w historii Polski jest bardzo trudny i jest to bardzo subiektywna ocena. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim sukcesy wybranych bokserów oraz ich popularność. Poniżej ranking TOP 10 w polskim boksie. 

10. Zbigniew Pietrzykowski

W latach 50. i 60. Zbigniew Pietrzykowski należał do najlepszych pięściarzy świata. Na swoim koncie ma trzy medale olimpijskie, jednak zabrakło mu tego z najcenniejszego kruszcu. Ponadto aż czterokrotnie zostawał mistrzem Europy w boksie oraz wywalczył brązowy medal. Zmarł w 2014 roku i na zawsze pozostanie w panteonie sław polskiego pięściarstwa. 

9. Józef Grudzień

Legendą polskiego boksu jest Józef Grudzień, który zmarł w 2017 roku. W swojej karierze zdobył mistrzowsko olimpijskie w Tokio w 1964 roku oraz brązowy medal cztery lata później w Meksyku. Ponadto był także mistrzem Europy oraz wicemistrzem Europy. 

8. Ewa Brodnicka

Na zawodowych ringach świetnie poczynała sobie również Ewa Brodnicka. Sześciokrotnie wygrywała pojedynek o pas mistrzowski organizacji WBO w kategorii super piórkowej. Ostatecznie pas przegrała w 2020 roku po emocjonującym pojedynku z Mikaelą Mayer w Nowym Jorku. Ostatnią walkę w boksie stoczyła w 2021 roku, po czym przeszła do MMA. 

7. Andrzej Gołota

Nie ma co ukrywać, ale na przełomie wieków pod względem popularności w polskim sporcie dominował Andrzej Gołota. Polacy z zapartym tchem oglądali jego potyczki o tytuł mistrza świata w królewskiej kategorii wagowej. Żaden Polak nie był tak blisko pasa mistrzowskiego w wadze ciężkiej. Ostatecznie go nie zdobył, choć w dwóch walkach z Riddickiem Bowe wyraźnie wygrywał. Niestety w obu zdyskwalifikowano go za nieczyste zagrania. Andrzej Gołota na swoim koncie ma również brąz z igrzysk olimpijskich w Seulu z 1988 roku. 

6. Krzysztof Głowacki

Jedną z największych gwiazd ostatnich lat w polskim boksie jest Krzysztof Głowacki. Dwukrotnie sięgał po pas mistrza świata WBO w wadze junior ciężkiej i raz udało mu się  go obronić. Wciąż kontynuuje karierę i walczy o odbudowanie swojej pozycji w światowym boksie, jednak będzie o to bardzo trudno. 

5. Jerzy Kulej

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć Jerzego Kuleja. To dwukrotny mistrz olimpijski z 1964 i 1968 roku. Ponadto na swoim koncie ma dwa tytułu mistrza Europy. Największe sukcesy święcił w latach 60. ubiegłego wieku. Jerzy Kulej zmarł w 2012 roku i na zawsze pozostanie legendą polskiego boksu. 

4. Agnieszka Rylik

Przez wielu uznawana za najlepszą polską pięściarkę w historii. Stoczyła 18 walk, z czego aż 17 wygrała. Pięciokrotnie wygrywała walki o pas mistrzowski federacji WIBF. Na przełomie XX i XXI wieku należała do największych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiego sportu i wówczas jako jedna z pierwszych pięściarek dostąpiła zaszczytu walki w nowojorskim Madison Square Garden.

3. Tomasz Adamek 

W 2005 roku Tomasz Adamek sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrzowski. Podczas swojej kariery panował w takich organizacjach jak WBC, IBO i IBF. Ostatni raz do walki o pas stanął w 2011 roku, gdy we Wrocławiu walczył w Witalijem Kliczko w wadze ciężkiej. Ostatecznie przegrał w 10. rundzie. Przez lata rozpalał wyobraźnię polskich kibiców i ściągał liczbą Polonię na swoich pojedynkach w Stanach Zjednoczonych. 

2. Krzysztof Włodarczyk

Pierwszy pas federacji IBF zdobył w 2006 roku. Rok później go stracił, ale zdobył również mistrzostwo świata IBC. Największe sukcesy odnosił w organizacji WBC, gdzie w 2010 roku sięgnął po pas, a następnie zanotował sześć skutecznych obron. Stracił go dopiero w 2014 roku. 

1. Dariusz Michalczewski

Przez lata polscy kibice emocjonowali się występami Dariusza Michalczewskiego. Choć do ringu wchodził z flagami Polski i Niemiec, to jednak kojarzony jest przede wszystkim z naszym krajem. Łącznie stoczył 50 pojedynków, z których wygrał 48. Był mistrzem świata federacji WBO, IBF i WBA w kategorii półciężkiej oraz WBO w kategorii junior ciężkiej.

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy
Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

W 2010 roku dostał tytuł „Championa Wszech Czasów WBO”. Doceniono go za to, że był najdłużej panującym mistrzem świata WBO w historii. Niepodzielnie panował w kategorii półciężkiej w latach 1994-2003. Łącznie tytuł obronił 23 razy i jako pierwszy pięściarz w historii zunifikował pasy trzech organizacji w kategorii półciężkiej (WBO, WBA i IBF). 

OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Belgowie postawili się Polakom. Wygrana 3:2 po zaciętym boju

Nieoczekiwanie polscy siatkarze z problemami rozpoczęli swój udział w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. W dalekich Chinach po zaciętym boju pokonali 3:2 Belgów, broniąc...

Znamy drabinkę turnieju WTA 1000 w Pekinie. Świątek na początek z Hiszpanką

Rozlosowano drabinkę turnieju WTA 1000 w Pekinie. Iga Świątek w pierwszym meczu zmierzy się z Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo. Zdecydowanie trudniejsze zadanie czeka Magdę...