STS KOD PROMOCYJNY

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty walkiBoksNajlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie najlepszych z najlepszych, jednak w tym artykule pokusiliśmy się o wytypowanie TOP 10 najlepszych polskich bokserów w historii. Ranking ma charakter subiektywny. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń i sukcesów w historii polskiego boksu!

Oglądaj walki bokserskie w STS TV!

STS, największy legalny bukmacher w Polsce w swojej ofercie ma bogatą listę walk transmitowanych na żywo. Warto sprawdzać na bieżąco, co znajduje się w programie STS TV!

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Możliwość bezproblemowego oglądania walk w STS TV nie wymaga żadnych wielkich i specjalnych działań:

➡️ Jeśli nie ma się konta, trzeba się zarejestrować, co zajmuje niewiele czasu

➡️ Gdy ma się konto, to po zalogowaniu trzeba postawić jeden kupon/zakład ze środków depozytowych

➡️ Może on być za symboliczną kwotę, czyli min. 2 zł

➡️ Kurs owego zakładu nie ma znaczenia

➡️ Po postawieniu zakładu otrzymuje się natychmiastowo możliwość oglądania na żywo WSZYSTKICH dostępnych spotkań

➡️ Dostęp jest ważny przez 24h

Najważniejsze wydarzenia w historii polskiego boksu

W Polsce organizowano wiele wydarzeń sportowych, które zapisały się na kartach historii. Wśród nich nie brakuje wielkich pojedynków o pasy mistrzowskie. Jednym z takich wydarzeń bez wątpienia była gala zorganizowana w 2011 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, gdzie o tytuł mistrza świata WBC w kategorii ciężkiej rywalizowali Tomasz Adamek i Witalij Kliczko.

Sześciokrotnie o pas mistrza świata w boksie zawodowym w Polsce walczył Krzysztof „Diablo” Włodarczyk i aż pięć z tych pojedynków wygrał. W Polsce o pas mistrzowski walczył również Krzysztof Głowacki, jednak w Gdańsku musiał uznać wyższość Ukraińca Ołeksandra Usyka i stracił pas. Jeden taki pojedynek w Gdańsku zanotował Dariusz Michalczewski. O tytuły mistrzowskie w Polsce walczyły z sukcesami również Iwona Guzowska, Agnieszka Rylik i Ewa Brodnicka

W podrzeszowskiej Jasionce w kwietniu 2023 roku o tytuł mistrza świata WBC w wadze bridger rywalizował Łukasz Różański. Polski pięściarz na gali KnockOut Boxing Night 27 już w pierwszej rundzie przez techniczny nokaut pokonał Chorwata Alena Babicia. Dzięki temu sięgnął po upragniony pas, który posiada do dziś.

Sukcesy polskich bokserów – pasy mistrzowskie i medale olimpijskie

Na przestrzeni lat polscy bokserzy odnosili wiele sukcesów. W boksie zawodowym najlepiej szło Dariuszowi Michalczewskiem, który aż 25 razy wygrywał walkę o pas mistrzowski i królował w takich organizacjach jak WBO, WBA i IBF. Krzysztof Włodarczyk był mistrzem świata w wadze junior ciężkiej organizacji WBC i IBF. Łącznie w walkach mistrzowskich odniósł aż osiem zwycięstw i zanotował dwa remisy. W wadze półciężkiej mistrzem świata organizacji WBC i IBF był Tomasz Adamek, który sześciokrotnie wygrywał pojedynki o pas. Krzysztof Głowacki dwukrotnie wygrywał walkę o mistrzostwo federacji WBO w wadze junior ciężkiej. Obecnie mistrzem świata WBC w kategorii bridger jest Łukasz Różański, który w kwietniu 2023 roku już w pierwszej rundzie znokautował Chorwata Alena Babicia. To jedyny aktualny polski mistrz świata najważniejszych federacji pięściarskich na świecie.

Wśród kobiet mistrzynią świata organizacji IBF, IBO i GBU była Iwona Guzowska, która stała się prawdziwą dominatorką w kobiecym boksie na przestrzeni XX i XXI wieku. Świetnie spisywała się również Agnieszka Rylik, która uznawana jest za najlepszą polską pięściarkę w historii. Wygrała siedem walk mistrzowskich i królowała w organizacjach IBO i IBF w wadze super lekkiej. Ewa Brodnicka sześciokrotnie wygrywała walki o pas mistrzyni świata WBO w kategorii super piórkowej. Mistrzynią świata WBC była Ewa Piątkowska

Ponadto biało-czerwoni wywalczyli aż 43 medale igrzysk olimpijskich w boksie. Wśród nich jest osiem tytułów, a dwa z nich w latach 1964 i 1968 zdobył Jerzy Kulej. Inni polscy mistrzowie olimpijscy w boksie to: Zygmunt Chychła, Kazimierz Paździor, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jan Szczepański i Jerzy Rybicki. Ponadto wśród zdobywców srebrnych i brązowych medali znajdują się m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Stanisław Dragan, Janusz Gortat, czy też z bardziej współczesnych Andrzej Gołota i Wojciech Bartnik. Ostatni medal miał miejsce w 1992 roku. 

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy
FOT PIOTR MATUSEWICZ / PRESSFOCUS

Polscy bokserzy w rankingach organizacji bokserskich

Polscy pięściarze są aktywni w rankingach najważniejszych federacji bokserskich świata. Poniżej przedstawiamy miejsca Polaków, którzy na początku listopada 2023 roku plasują się w okolicach czołowych 10. poszczególnych kategorii. 

Ranking WBC

  • waga bridger: Champion: Łukasz Różański, 3. Adam Balski
  • waga junior ciężka: 7. Michał Cieślak, 9. Mateusz Masternak 19. Krzysztof Włodarczyk
  • waga półciężka: 18. Paweł Stępień
  • waga średnia: 4. Maciej Sulęcki

Ranking IBF

  • waga junior ciężka: 6. Michał Cieślak
  • waga średnia: 14. Fiodor Czerkaszyn

Ranking WBO:

  • waga junior ciężka: 2. Michał Cieślak, 5. Mateusz Masternak, 15. Krzysztof Głowacki
  • waga średnia: 14. Fiodor Czerkaszyn

Więcej:


Najlepsi polscy bokserzy

Wybór najlepszych pięściarzy w historii Polski jest bardzo trudny i jest to bardzo subiektywna ocena. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim sukcesy wybranych bokserów oraz ich popularność. Poniżej ranking TOP 10 w polskim boksie. 

10. Zbigniew Pietrzykowski

W latach 50. i 60. Zbigniew Pietrzykowski należał do najlepszych pięściarzy świata. Na swoim koncie ma trzy medale olimpijskie, jednak zabrakło mu tego z najcenniejszego kruszcu. Ponadto aż czterokrotnie zostawał mistrzem Europy w boksie oraz wywalczył brązowy medal. Zmarł w 2014 roku i na zawsze pozostanie w panteonie sław polskiego pięściarstwa. 

9. Józef Grudzień

Legendą polskiego boksu jest Józef Grudzień, który zmarł w 2017 roku. W swojej karierze zdobył mistrzowsko olimpijskie w Tokio w 1964 roku oraz brązowy medal cztery lata później w Meksyku. Ponadto był także mistrzem Europy oraz wicemistrzem Europy. 

8. Ewa Brodnicka

Na zawodowych ringach świetnie poczynała sobie również Ewa Brodnicka. Sześciokrotnie wygrywała pojedynek o pas mistrzowski organizacji WBO w kategorii super piórkowej. Ostatecznie pas przegrała w 2020 roku po emocjonującym pojedynku z Mikaelą Mayer w Nowym Jorku. Ostatnią walkę w boksie stoczyła w 2021 roku, po czym przeszła do MMA. 

7. Andrzej Gołota

Nie ma co ukrywać, ale na przełomie wieków pod względem popularności w polskim sporcie dominował Andrzej Gołota. Polacy z zapartym tchem oglądali jego potyczki o tytuł mistrza świata w królewskiej kategorii wagowej. Żaden Polak nie był tak blisko pasa mistrzowskiego w wadze ciężkiej. Ostatecznie go nie zdobył, choć w dwóch walkach z Riddickiem Bowe wyraźnie wygrywał. Niestety w obu zdyskwalifikowano go za nieczyste zagrania. Andrzej Gołota na swoim koncie ma również brąz z igrzysk olimpijskich w Seulu z 1988 roku. 

6. Krzysztof Głowacki

Jedną z największych gwiazd ostatnich lat w polskim boksie jest Krzysztof Głowacki. Dwukrotnie sięgał po pas mistrza świata WBO w wadze junior ciężkiej i raz udało mu się  go obronić. Wciąż kontynuuje karierę i walczy o odbudowanie swojej pozycji w światowym boksie, jednak będzie o to bardzo trudno. 

5. Jerzy Kulej

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć Jerzego Kuleja. To dwukrotny mistrz olimpijski z 1964 i 1968 roku. Ponadto na swoim koncie ma dwa tytułu mistrza Europy. Największe sukcesy święcił w latach 60. ubiegłego wieku. Jerzy Kulej zmarł w 2012 roku i na zawsze pozostanie legendą polskiego boksu. 

4. Agnieszka Rylik

Przez wielu uznawana za najlepszą polską pięściarkę w historii. Stoczyła 18 walk, z czego aż 17 wygrała. Pięciokrotnie wygrywała walki o pas mistrzowski federacji WIBF. Na przełomie XX i XXI wieku należała do największych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiego sportu i wówczas jako jedna z pierwszych pięściarek dostąpiła zaszczytu walki w nowojorskim Madison Square Garden.

3. Tomasz Adamek 

W 2005 roku Tomasz Adamek sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrzowski. Podczas swojej kariery panował w takich organizacjach jak WBC, IBO i IBF. Ostatni raz do walki o pas stanął w 2011 roku, gdy we Wrocławiu walczył w Witalijem Kliczko w wadze ciężkiej. Ostatecznie przegrał w 10. rundzie. Przez lata rozpalał wyobraźnię polskich kibiców i ściągał liczbą Polonię na swoich pojedynkach w Stanach Zjednoczonych. 

2. Krzysztof Włodarczyk

Pierwszy pas federacji IBF zdobył w 2006 roku. Rok później go stracił, ale zdobył również mistrzostwo świata IBC. Największe sukcesy odnosił w organizacji WBC, gdzie w 2010 roku sięgnął po pas, a następnie zanotował sześć skutecznych obron. Stracił go dopiero w 2014 roku. 

1. Dariusz Michalczewski

Przez lata polscy kibice emocjonowali się występami Dariusza Michalczewskiego. Choć do ringu wchodził z flagami Polski i Niemiec, to jednak kojarzony jest przede wszystkim z naszym krajem. Łącznie stoczył 50 pojedynków, z których wygrał 48. Był mistrzem świata federacji WBO, IBF i WBA w kategorii półciężkiej oraz WBO w kategorii junior ciężkiej.

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy
Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

W 2010 roku dostał tytuł „Championa Wszech Czasów WBO”. Doceniono go za to, że był najdłużej panującym mistrzem świata WBO w historii. Niepodzielnie panował w kategorii półciężkiej w latach 1994-2003. Łącznie tytuł obronił 23 razy i jako pierwszy pięściarz w historii zunifikował pasy trzech organizacji w kategorii półciężkiej (WBO, WBA i IBF). 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...