STS KOD PROMOCYJNY

Polacy w UFC, czyli kto reprezentuje biało-czerwone barwy w największej organizacji MMA na świecie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty walkiMMAPolacy w UFC, czyli kto reprezentuje biało-czerwone barwy w największej organizacji MMA...

Marzeniem większości zawodników mieszanych sztuk walki jest angaż w federacji UFC. To największa i najbardziej prestiżowa organizacja MMA na świecie, w której występują tylko najlepsi z najlepszych. W ich gronie znajdują się również Polacy, którzy biją się o tytuły. W historii UFC pasy mistrzowskie posiadali Joanna Jędrzejczyk i Jan Błachowicz. Sprawdźmy, kto obecnie reprezentuje polskie barwy w organizacji UFC zrzeszającej najlepszych zawodników na świecie.

Polacy w UFC. Jest ich wielu!

Historia polskich występów w UFC rozpoczyna się od Tomasza Drwala. To on jako pierwszy Polak w historii wstąpił w szeregi tej federacji. Miało to miejsce w sierpniu 2007 roku. Od tego czasu organizacja UFC coraz częściej angażuje Polaków, a wybrani z nich należą do najlepszych zawodników w swoich kategoriach wagowych. Prawdziwą legendą MMA na świecie jest m.in. Joanna Jędrzejczyk, która wymieniana jest w panteonie największych gwiazd federacji w XXI wieku. Swoją pozycję umiejętnie budują w niej m.in.: Mateusz Gamrot, Jan Błachowicz, Karolina Kowalkiewicz czy też Michał Oleksiejczuk. Obecnie wśród aktywnych polskich fighterów w UFC znajduje się ośmiu zawodników i jedna zawodniczka. Poniżej przedstawiamy ich krótkie sylwetki.

Waga ciężka

Waga ciężka w UFC uznawana jest za królewską kategorię. Walczą w niej zawodnicy o wadze powyżej 93 kilogramów. Obecnie mamy w niej dwóch polskich reprezentantów. Coraz lepiej radzi sobie Marcin Tybura, który awansował na 10. pozycję w rankingu UFC wagi ciężkiej. Mistrzem tej kategorii wagowej jest Jon Jones.

Marcin Tybura

Marcin Tybura to prawdziwy weteran wagi ciężkiej. Z federacją UFC związany jest od 2016 roku. W tym czasie stoczył dla niej 18 pojedynków, z których 11 wygrał. Po raz ostatni walczył w lipcu 2023 roku na gali UFC Fight Night 224. Tam w walce wieczoru już w pierwszej rundzie Polak przegrał z Anglikiem Tomem Aspinallem. Do tego pojedynku przystępował po dwóch zwycięstwach, które odniósł kolejno z Alexanderem Romanowem i Blagojem Ivanowem. Ugruntowana przez lata pozycja w UFC oraz dobre występy w ostatnich walkach sprawiają, że Marcin Tybura zajmuje wysokie 10. miejsce w rankingu UFC w wadze ciężkiej.

Łukasz Brzeski

Drugim z Polaków w wadze ciężkiej UFC jest Łukasz Brzeski. Do organizacji trafił po walce na wydarzeniu Dana White’s Contender Series, gdzie mierzył się z Dylanem Potterem. Ostatecznie została ona uznana za nieodbytą, ale nie przeszkodziło to Brzeskiemu w zdobyciu kontraktu w UFC. Niestety jego początku w federacji są bardzo trudne. Zawodnik związany na co dzień z NKSW Holy Team przegrał trzy dotychczasowe pojedynki. W debiucie w San Diego pokonał go Martin Buday. Później jego pogromcami okazali się Karl Williams i Waldo Cortes-Acosta. Liczymy na to, że Łukasz Brzeski otrzyma kolejną walkę w UFC i powalczy w niej o swoje premierowe zwycięstwo.

Waga półciężka

Waga półciężka UFC to kategoria, w której wielkie sukcesy odnosił Jan Błachowicz. Zawodnik ten dzierżył pas wagi półciężkiej w latach 2020-2021. Obecnie zajmuje czwarte miejsce w rankingu i z pewnością liczy na kolejną szansę walki o tytuł. Oprócz niego w tej kategorii wagowej mamy Marcina Prachnio.

Jan Błachowicz

Jan Błachowicz w UFC od lat buduje swoją pozycję. Doświadczony zawodnik WCA Fight Team z organizacją związany jest od 2014 roku i od początku swojej kariery w UFC występuje w limicie do 93 kilogramów. Dokładnie 27 września 2020 roku otrzymał szansę walki o pas mistrzowski kategorii półciężkiej. Stoczył emocjonujący pojedynek z Dominickiem Reyesem, który zakończył w drugiej rundzie przez techniczny nokaut. W ten sposób osiągnął największy sukces w swojej dotychczasowej karierze i został mistrzem UFC. Następnie tytuł obronił w marcu 2021 roku, gdy na pełnym dystansie pokonał Israela Adesanyę.

Niestety pas mistrzowski stracił w kolejnym pojedynku, gdy w październiku 2021 roku przegrał przez poddanie z Gloverem Teixeirą. Z pewnością jednak nie powiedział ostatniego słowa w UFC. Obecnie Jan Błachowicz zajmuje czwarte miejsce w rankingu UFC w kategorii półciężkiej. Ostatni pojedynek stoczył w lipcu 2023 roku, gdy przez decyzję sędziów przegrał z Alexem Pereirą. Nie obyło się bez kontrowersji, ponieważ zdaniem wielu ekspertów to Polak powinien wyjść zwycięsko z tej walki. Kariera „Cieszyńskiego Księcia” bogata jest we wzloty i upadki. Ostatnie dwie walki Jan Błachowicz przegrał, ale z niecierpliwością czekamy na powrót naszego mistrza do rywalizacji.

Marcin Prachnio

Drugim polskim przedstawicielem w wadze półciężkiej w UFC jest Marcin Prachnio. Z organizacją związany jest od 2018 roku. W tym czasie stoczył dla UFC osiem pojedynków, z których trzy wygrał. Ostatnie starcie miało miejsce na gali UFC 290 w Las Vegas, gdzie w trzeciej rundzie został poddany przez Vitora Petrino. Na ten moment nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejny pojedynek z udziałem zawodnika Tatsujin Dojo.

Waga średnia

W wadze średniej UFC możemy podziwiać występy Michała Oleksiejczuka. W kategorii średniej rywalizują zawodnicy o wadze do 84 kilogramów. Obecnym mistrzem UFC jest Sean Strickland.

Michał Oleksiejczuk

Michał Oleksiejczuk na co dzień związany jest z Akademią Sportów Walki Wilanów. Do organizacji UFC trafił w 2017 roku. Zadebiutował na gali UFC 219 w Las Vegas, gdzie mierzył się z Khalilem Rountree. Pojedynek ten unieważniono. Kolejne dwie walki w UFC Polak wygrał. Ostatni raz wszedł do oktagonu w sierpniu 2023 roku, gdy przez TKO w pierwszej rundzie pokonał Chidiego Njokuaniego. Walka odbyła się na gali UFC Fight Night 225 w Singapurze. Wcześniej Michał Oleksiejczuk walczył na UFC on ESPN 45 w Las Vegas. Niestety tam w drugiej rundzie został poddany zza pleców przez Caio Borralho. Dotychczasowy bilans Polaka w UFC to 7-4-1NC.

Waga lekka

W wadze lekkiej organizacji UFC mamy trzy polskie nazwiska. Zdecydowanie największe nadzieje wiążemy obecnie z występami Mateusza Gamrota, który zajmuje szóste miejsce w rankingu UFC i z pewnością ma szanse na walki mistrzowskie. Znany jest z efektownego stylu walk. Oprócz niego w wadze lekkiej oglądamy Mateusza Rębeckiego i Michała Figlaka.

Mateusz Gamrot

Mateusz Gamrot w UFC to uznana marka. Obecnie zawodnik American Top Team zajmuje szóste miejsce w rankingu wagi lekkiej i z pewnością liczy na otrzymanie walki o pas mistrzowski UFC. Polak związany jest z organizacją od 2020 roku. Od tego czasu stoczył osiem pojedynków, w których odniósł sześć zwycięstw. Szybko pnie się w hierarchii wagi lekkiej. Znany jest z efektownego stylu walki. W UFC już dwukrotnie otrzymywał bonus za występ wieczoru. Zadebiutował w federacji na gali UFC Fight Night 180 w Dubaju, gdzie decyzją sędziów przegrał z Guramem Kutateladze. Równie dobrze to popularny „Gamer” mógłby cieszyć się ze zwycięstwa. Później stoczył cztery wygrane pojedynki z rzędu, aż przytrafiła mu się porażka z Beneilem Dariushem. Na szczęście szybko puścił niepowodzenie w niepamięć. W 2023 roku wygrał dwie walki w UFC. Jego rywalami byli kolejno: Jalin Turner (na UFC 285 w Las Vegas) oraz Rafael Fiziev (na UFC Fight Night 228 w Las Vegas). Zanim Mateusz Gamrot trafił do UFC, to z powodzeniem rywalizował w oktagonie KSW.

Mateusz Rębiecki

Kolejną polską nadzieją w UFC jest Mateusz Rębiecki. Popularny „Chińczyk” ma za sobą dwa zwycięskie pojedynki dla największej organizacji na świecie. Oba stoczył w 2023 roku, gdy pokonał na punkty Nicka Fiore oraz przez techniczny nokaut Loika Radzhabova. Wcześniej z powodzeniem rywalizował dla polskiej organizacji FEN, gdzie często nokautował rywali w pierwszych rundach. Jego obecny bilans w MMA to 18-1.

Michał Figlak

Debiut w UFC ma za sobą również Michał Figlak. Miał on miejsce we wrześniu 2022 roku na gali UFC Fight Night 209 w Paryżu. Niestety pojedynek zakończył się zwycięstwem rywala. Na pełnym dystansie Michał Figlak musiał uznać wyższość Faresa Ziama. Polski fighter na co dzień trenuje w Trojan Free Fighters. Na ten moment nie mamy informacji o jego kolejnych planach. Liczymy jednak na to, że już niedługo po raz kolejny wystąpi pod szyldem UFC.


Czytaj również:


Polki w UFC. Kowalkiewicz i długo nic…

Jeszcze do niedawna w szeregach UFC oglądaliśmy dwie Polki: Joannę Jędrzejczyk i Karolinę Kowalkiewicz. Ta pierwsza po wielu latach sukcesów zakończyła sportową karierę w 2022 roku. Obecnie jedyną polską reprezentantką w największej federacji MMA na świecie jest Karolina Kowalkiewicz. W przeszłości walczyła już o pas w wadze słomkowej, jednak musiała uznać wyższość Jędrzejczyk. Obecnie Kowalkiewicz zajmuje 14. miejsce w rankingu UFC i jest na fali czterech zwycięstw z rzędów. Od 2022 roku pokonała kolejno: Felice Herrig, Silvanę Gomez Juarez, Vanessę Demopoulos i Dianę Belbitę. Liczymy na to, że w kolejnych walkach również powalczy o zwycięstwa i będzie pięła się w rankingu.

Polki w MMA rywalizują przede wszystkim na krajowym podwórku. Najlepsze z nich walczą dla KSW. To największa organizacja MMA nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Dobre występy w niej mogą stanowić trampolinę do angażu w UFC. Do czołowych Polek w KSW należą m.in.: Anita Bekus, Adrianna Kreft, Karolina Owczarz, Natalia Baczyńska-Krawiec, Emilia Czerwińska i Wiktoria Czyżewska.

Nie tak dawno szansę na angaż w UFC miała Karolina Wójcik. Polka wzięła udział w wydarzeniu Dana White’s Contender Series, gdzie na punkty pokonała Sandrę Lavado. Niestety nie poskutkowało to zdobyciem kontraktu w UFC. Wierzymy jednak to, że w jej przypadku jeszcze nic straconego.

Polacy w UFC. Mistrzostwo wielkim marzeniem

Oczywiście marzeniem polskich fighterów jest zdobycie tytułu mistrzowskiego organizacji UFC. Do tej pory jego posiadaczami byli tylko Joanna Jędrzejczyk i Jan Błachowicz.

Joanna Jędrzejczyk panowała w wadze słomkowej UFC w latach 2015-2017. Po tytuł sięgnęła na gali UFC 185, gdzie w drugiej rundzie znokautowała Carlę Esparzę. Następnie pięciokrotnie udanie broniła pasa mistrzowskiego. W walkach o tytuł pokonywała kolejno: Jessicę Penne, Valerie Letourneau, Claudię Gadelha, Karolinę Kowalkiewicz i Jessicę Andradę. Niestety tytuł straciła w listopadzie 2017 roku, gdy w pierwszej rundzie przegrała przez techniczny nokaut z Rose Namajunas. Później Joanna Jędrzejczyk bezskutecznie próbowała odzyskać stracony pas, aż w 2022 roku zakończyła karierę sportową.

Posiadaczem pasa mistrzowskiego w wadze półciężkiej był Jan Błachowicz. Sięgnął po niego we wrześniu 2020 roku, gdy w drugiej rundzie przez nokaut wygrał z Dominickiem Reyesem. Później udanie obronił pas w walce mistrzowskiej z niepokonanym wówczas Israelem Adesanyą. Jan Błachowicz tytuł mistrza UFC w wadze półciężkiej stracił w październiku 2021 roku po porażce przed czasem z Gloverem Teixeirą.

Wydaje się, że obecnie najbliżej walki o pas mistrzowski są Jan Błachowicz i Mateusz Gamrot. Dobre pozycje w rankingach zajmują jeszcze Marcin Tybura i Karolina Kowalkiewicz, jednak przed nimi zdecydowanie dłuższa droga do ewentualnej walki o tytuł.

🥊 Ilu Polaków walczy w UFC?

Obecnie w szeregach UFC walczy dziewięcioro biało-czerwonych: Karolina Kowalkiewicz, Marcin Tybura, Łukasz Brzeski, Jan Błachowicz, Marcin Prachnio, Michał Oleksiejczuk, Mateusz Gamrot, Mateusz Rębiecki i Michał Figlak.

🟢 Czy w UFC walczą Polki?

Na ten moment jedyną Polką w UFC jest Karolina Kowalkiewicz.

🥇 Ile razy Polak został mistrzem UFC?

Mistrzami UFC byli Joanna Jędrzejczyk i Jan Błachowicz. Joanna Jędrzejczyk pięciokrotnie udanie broniła tytułu w wadze słomkowej. Jan Błachowicz raz obronił tytuł w wadze półciężkiej.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...