Polskie fighterki. Kto kształtuje scenę MMA kobiet w Polsce? 

Strona głównaSporty walkiMMAPolskie fighterki. Kto kształtuje scenę MMA kobiet w Polsce? 

Mieszane sztuki walki stają się coraz bardziej popularnym sportem, również wśród kobiet. Duża w tym zasługa polskiej mistrzyni UFC – Joanny Jędrzejczyk. Zawodniczka spopularyzowała w Polsce uprawianie MMA wśród płci żeńskiej i obaliła tym samym stereotypy mówiące o tym, że sporty walki to tylko domena dla mężczyzn. Kto należy do grona najbardziej znanych zawodniczek MMA z Polski?

Joanna Jędrzejczyk 

Pomimo że Joanna Jędrzejczyk jest już na sportowej emeryturze, nie sposób nie wspomnieć o jej postaci. Na ma co ukrywać, że do osiągnięć “JJ” w najbliższym czasie będzie trudno się zbliżyć każdej zawodniczce. Była mistrzyni kategorii słomkowej UFC, a więc największej federacji MMA na świecie, na stałe zapisała się na kartach historii tego sportu. W sumie Polka stoczyła 21 zawodowych walk, zwyciężając w aż szesnastu z nich. Dumnie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej. 

Według ekspertów wzięła udział w najciekawszej walce kobiet wszech czasów z Zhang Weili na UFC 248. Po niezwykle zaciętym boju pojedynek ten niestety przegrała. 11 czerwca 2022 podczas UFC 275 odbyła się natomiast rewanż, w którym Jędrzejczyk także okazała się gorsza. Po zakończeniu walki, jeszcze w oktagonie, ogłosiła swoją decyzję o zakończeniu kariery sportowej.

Karolina Kowalkiewicz

Karolina Kowalkiewicz walczy w oktagonie UFC już osiem lat i w przeciwieństwie do Joanny Jędrzejczyk wciąż jest aktywną zawodniczką. Poprzednio była związana z największą polską organizacją – KSW. W 2013 roku została nawet mistrzynią tej organizacji w wadze do 52 kilogramów. 

Ostatnie walki w UFC Karoliny nie należały do udanych. Na ostatnie dziesięć pojedynków, wygrała zaledwie trzy walki. Obecny bilans Kowalkiewicz w walkach zawodowych to 15-7. Polka zalicza ostatnio świetną serię po pięciu porażkach z rzędu. Od rywalizacji z Felice Herrig jest niepokonana. Kowalkiewicz wygrała kolejne trzy walki.

Sprawdź typy na UFC i KSW!

Katarzyna Sadura

Na duże wyróżnienie zasługuje także Katarzyna Sadura, które reprezentuje biało-czerwone barwy za oceanem. Zawodniczka ta nie jest jednak związana z kontraktem z UFC, a z inną renomowaną amerykańską organizacją – Bellatorem. Jej rekord walk wynosi 5 zwycięstw i 5 porażek. Od ponad roku nie wyszła do oktagonu.

Aleksandra Rola

Aleksandra Rola od trzech lat związana jest z najważniejszą polską federacją MMA – KSW. W organizacji tej stoczyła już trzy pojedynki. Dwie z nich zakończyły się porażką zawodniczki pochodzącej z Łęcznej. Jej porażki to: poddanie przez duszenie nogami z Karoliną Owczarz oraz przegrana z Karoliną Wójcik na punkty wskutek jednogłośnej decyzji sędziowskiej.

Swoją jedyną udaną walkę w KSW stoczyła z Catherine Costigan podczas gali organizowanej w Londynie. Obecny jej bilans to 3 wygrane i 2 porażki. Od ponad dwóch lat nie pojawił się w oktagonie i nie wiadomo co dalej z jej karierą.

Karolina Wójcik 

Urodzona w Krakowie Wójcik pokonała m.in. wyżej wspomnianą Aleksandrę Rolę. Karolina obecnie związana jest z federacją KSW,  a w całej swojej karierze stoczyła już 14 zawodowych walk. Jej obecny bilans to 11-3.

Warto podkreślić, że zawodniczka ta próbowała swoich sił na Dana White’s Contender Series, gdzie stawką było podpisanie kontraktu z UFC. Polka co prawda wygrała tam swój pojedynek, jednak nie zyskała na tyle dużego uznania, by stać się zawodniczką amerykańskiego giganta.

Ostatecznie trafiła do Invicta FC. Pod szyldem tej organizacja walczyła trzy razy. Udało jej się pokonać Glorię de Paulę oraz Edinę Silvę. Jedyną, której nie zdołała pokonać była Valasca Machado.

Anita Bekus

Anita Bekus na co dzień stowarzyszona jest z największą europejską federacją MMA, a więc rodzimym KSW. Podczas swojej owalki na KSW 74 doznała jednak bardzo bolesnej porażki z Sofią Bagishvili i wskutek kontuzji ręki była zmuszona przez długi czas odpoczywać od walki. Po blisko roku wróciła jednak do oktagonu i pokonała poprzez decyzję Aleksandrę Tonchevą Plamenovą z Bułgarii.

Magdalena Czaban

Amatorska Mistrzyni Świata w MMA. 23-latka raptem w kilka lat swojej kariery zdobywała złote medale na mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. W turniejach europejskich trzykrotnie sięgała po tytuł mistrzowski i jest zdecydowanie najlepszą, amatorską fighterką MMA na Starym Kontynencie. „Atomówka” specjalizuje się w brazylijskim jiu-jitsu i w tym sporcie walki również ma znaczące osiągnięcia i tytuły mistrzowskie na arenie światowej i europejskiej.

W 2021 roku została wybrana Najlepszą Amatorską Zawodniczką Roku w Polsce i otrzymała prestiżową statuetkę Heraklesa, które są przyznawane najlepszym zawodnikom MMA w naszym kraju. Czaban ma też za sobą fenomenalną serię. Od 10 pojedynków (od października 2020 roku) jest niepokonana!

Karolina Owczarz

Karolina Owczarz jest zawodniczką wagi muszej i od niecałych czterech lat jest związana z polską federacją KSW. Na początku 2010 roku była mocno związana z boksem, gdzie stoczyła cztery walki. Wygrała wszystkie z nich. 3 marca 2018 roku zadebiutowała w MMA podczas gali KSW 42, odbywającej się w jej rodzinnym mieście Łodzi.

W pierwszej rundzie poddała duszeniem zza pleców Paulinę Raszewską. Jej obecny bilans to 5 zwycięstw i 3 porażki. Co ciekawe, zawodniczka w latach 2013-2018 była dziennikarką sportową stacji Polsat Sport. 

Więcej: Polacy w UFC, czyli kto reprezentuje biało-czerwone barwy w największej organizacji MMA na świecie

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Mateusz Masternak zawalczy w eliminatorze do walki o pas mistrza świata IBF. Walka już w październiku!

Były mistrz Europy kategorii junior ciężkiej, Mateusz Masternak, zawalczy 1 października w eliminatorze do walki o pas mistrza świata IBF. Oznacza to, że jeśli...

Dwa zastępstwa w karcie walk KSW 73. Zmiany na ostatnią chwilę

Na nieco ponad tydzień przed galą KSW 73, która odbędzie się 20 sierpnia w Warszawie, doszło do dwóch zmian w karcie walk. Ze swoich...