STS KOD PROMOCYJNY

Polskie fighterki. Kto kształtuje scenę MMA kobiet w Polsce? 

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty walkiMMAPolskie fighterki. Kto kształtuje scenę MMA kobiet w Polsce? 

Od wielu lat mieszane sztuki walki cieszą się w Polsce dużą popularnością. Dotyczy to również rywalizacji kobiet. Na miano prawdziwej legendy kobiecego MMA w Polsce i na świecie zasłużyła sobie Joanna Jędrzejczyk. Po zakończeniu kariery naszej mistrzyni w jej ślady chce iść m.in. Karolina Kowalkiewicz. Poznaj fighterki, które kształtują scenę MMA kobiet w Polsce.

Polki w MMA. Joanna Jędrzejczyk

Prawdziwą legendą kobiecego MMA i sportów walki w Polsce jest Joanna Jędrzejczyk. Polka przez wiele lat z powodzeniem rywalizowała w oktagonie UFC, czyli największej i najbardziej prestiżowej federacji MMA na świecie. Jest pierwszą i jedyną polską mistrzynią UFC w historii. Tytuł mistrzowski w wadze słomkowej wywalczyła w marcu 2015 roku na gali UFC 185 w Dallas. Wówczas efektownie znokautowała w drugiej rundzie Carlę Esparzę i zdobyła pas mistrzowski. W wadze słomkowej federacji UFC panowała niepodzielnie w latach 2015-2017.

Łącznie pięciokrotnie udanie broniła pasa mistrzyni, pokonując kolejno: Jessicę Penne, Valerie Letourneau, Claudię Gadelha, Karolinę Kowalkiewicz i Jessicę Andrade. Panowanie polskiej mistrzyni zakończyło się w listopadzie 2017 roku, gdy w pierwszej rundzie przez TKO przegrała z Rose Namajunas. Dla Polki była to pierwsza przegrana w zawodowej karierze. W kwietniu kolejnego roku próbowała odzyskać tytuł mistrzowski, jednak na pełnym dystansie ponownie uległa Rose Namajunas.

Zawodową karierę Joanna Jędrzejczyk zakończyła w czerwcu 2022 roku, gdy po raz drugi z rzędu przegrała z Weili Zhang. Od tamtej pory przebywa na sportowej emeryturze. Na przestrzeni lat stała się legendą w kobiecych mieszanych sztukach walki. Wyznaczyła również kierunek, w którym mogą podążać inne polskie zawodniczki. Wyniki Joanny Jędrzejczyk wciąż rozbudzają wyobraźnię, a fighterka jest zaliczana do panteonu gwiazd federacji UFC.

W całej swojej karierze stoczyła 21 pojedynków, z których 16 wygrała. Dumnie reprezentowała Polskę i przecierała szlaki kolejnym biało-czerwonym w UFC, na stałe zapisując się na kartach historii tej dyscypliny sportów walki. Przed przejściem do MMA z powodzeniem rywalizowała w boksie tajskim, gdzie sięgała po tytuły mistrzyni świata i Europy. Jędrzejczyk została uhonorowana za całą soją sportową karierę. W połowie marca 2024 roku została wprowadzona do Galerii Sław UFC.

Polki w UFC

Polki dopiero piszą swoją historię w federacji UFC. W ślady Joanny Jędrzejczyk próbuje pójść Karolina Kowalkiewicz, która w ostatnich miesiącach jest w fantastycznej dyspozycji i buduje swój rekord. Na ten moment tylko te dwie polskie fighterki walczyły na galach UFC, jednak nie jest wykluczone, że do tego grona niedługo dołączą obiecujące zawodniczki młodego pokolenia.

Karolina Kowalkiewicz

Po zakończeniu kariery przez Joannę Jędrzejczyk jedyną Polką w UFC pozostaje Karolina Kowalkiewicz. Obecnie zajmuje 14. miejsce w rankingu kategorii słomkowej UFC, gdzie mistrzynią pozostaje Weili Zhang. Polka z federacją związana jest od 2015 roku. W międzyczasie stoczyła walkę o pas mistrzowski, w której musiała uznać wyższość Joanny Jędrzejczyk. Później zanotowała niepokojącą serię pięciu porażek z rzędu, jednak obecnie znajduje się fali wznoszącej. Stoczyła cztery walki wygrane z rzędu i awansowała do czołówki rankingu wagi słomkowej.

Ostatni raz Karolina Kowalkiewicz pojawiła się w oktagonie UFC w październiku 2023 roku. Wówczas na pełnym dystansie wypunktowała Dianę Belbitę. Pojedynek od początku do końca prowadzony był pod dyktando Polki. Bez wątpienia Karolina Kowalkiewicz ma szansę powrotu na szczyt i nie jest wykluczone, że jej nazwisko pojawi się niedługo w kontekście obsady walk mistrzowskich. Obecny bilans Kowalkiewicz to 16-7. Z pewnością chce podążać śladami Joanny Jędrzejczyk, Mateusza Gamrota czy też Jana Błachowicza. Ci Polacy w UFC od lat budują ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej.


Czytaj również:


Polka w KSW. Nowe, zdolne pokolenie?

Z dużą uwagą warto śledzić poczynania młodych Polek, które są związane z polską federacją KSW. To największa federacja MMA w Europie, która dla wielu zawodników i zawodniczek stanowi trampolinę do UFC. Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki obiecujących zawodniczek MMA w Polsce.

Natalia Baczyńska-Krawiec

Jedną z obiecujących Polek wagi muszej w MMA jest Natalia Baczyńska-Krawiec. Obecnie rywalizuje w federacji KSW i legitymuje się bilansem 6-3. Ostatnią walkę stoczyła w lutym 2023 roku, gdy na gali KSW 79 na punkty pokonała Czeszkę Petrę Castkovą. W dwóch poprzednich walkach zawodowych dla KSW poniosła porażki kolejna z Sarą Luzar-Smajic oraz Karoliną Owczarz.

Emilia Czerwińska

Z MMA związała się również Emilia Czerwińska, która przed laty osiągała wielkie sukcesy w K-1. Na koncie ma między innymi dwa tytuły mistrzyni świata. Z federacją KSW związana jest od 2021 roku. W tym czasie stoczyła trzy pojedynki. Pierwsze dwa wygrała kolejno z Weroniką Eszer oraz Sarą Luzar-Smajic. Niestety w trzeciej walce przyszła pierwsza przegrana. Na pełnym dystansie uległa na punkty Yasmin Guimaraes.

Wiktoria Czyżewska

Mianem dużego talentu płci żeńskiej w polskim MMA ocenia się Wiktorię Czyżewską. Zaledwie 19-letnia zawodniczka szybko zaczęła walczyć na zawodowych ringach. Do tej pory w formule MMA stoczyła trzy pojedynki. Dwa z nich dla KSW. Legitymuje się bilansem 2-1, a pierwszej porażki doznała w sierpniu 2023 roku. Wówczas na gali KSW 85 przez TKO w trzeciej rundzie przegrała z Sandrą Succar.

Adrianna Kreft

Jedną z nadziei polskiego MMA jest Adrianna Kreft. Zawodniczka z Tczewa doskonale rozpoczęła swoją przygodę z MMA i wygrała pięć pierwszych pojedynków. Jej dobra forma została doceniona przez władze KSW. Z federacją związana jest od 2022 roku i pokonała w niej kolejno Petrę Castkovą i Karolinę Owczarz. Niestety w sierpniu 2023 roku doznała pierwszej porażki na zawodowych ringach. Na gali KSW 85 na punkty przegrała z Brazylijką Yasmin Guimaraes.

Karolina Owczarz

Ciekawie wygląda dotychczasowa kariera w sportach walki Karoliny Owczarz. Przed przyjściem do MMA z powodzeniem rywalizowała w boksie zawodowym. Od 2018 oglądamy ją jednak w klatce, gdzie od początku reprezentuje federację KSW. Pierwsze trzy pojedynki wygrała. Od tego czasu na zmianę notuje porażki i zwycięstwa. Obecny jej bilans to 5-3, a ostatnią walkę stoczyła w kwietniu 2023 roku, gdy na KSW 81 już w pierwszej rundzie została poddana przez Adriannę Kreft. Ciekawostką jest fakt, że Karolina Owczarz przed rozpoczęciem kariery w sportach walki pracowała jako dziennikarka stacji sportowej Polsat Sport.

W jakich organizacjach walczą Polki w MMA?

Poza KSW i UFC Polki z powodzeniem rywalizują w innych organizacjach MMA na świecie. Z federacją Invicta FC związana jest m.in. Karolina Wójcik, która w przeszłości walczyła m.in. dla KSW oraz na Dana White’s Contender Series. Wygrała pojedynek z Sandrą Lavado, jednak póki co nie dostała kontraktu w UFC. Nie jest wykluczone, że niedługo ponownie pojawi się taka szansa.

Kolejną rozpoznawalną Polką w świecie MMA jest Katarzyna Sadura. W ostatnich miesiącach rywalizowała m.in. dla organizacji Bellator. Teraz przygotowuje się do walki dla organizacji Babilon MMA w Polsce.

Z MMA związana od lat jest też Klaudia Syg

uła. W ostatnich miesiącach rywalizowała przede wszystkim w barwach organizacji Armia Fight Night. Na koncie ma także występy w FEN oraz MMAGP. Obecnie jej bilans zawodowych pojedynków to 6-1.

Dla organizacji Oktagon MMA walczy obecnie Róża Gumienna (5-3), która po raz ostatni pojawiła się w ringu w lipcu 2023 roku, gdy na punkty pokonała Lucię Krajcović.

Ponadto Polki walczą dla takich organizacji jak m.in.:

  • Professional Fighters League (Karolina Sobek);
  • Ares Fighting Championship (Ewelina Woźniak);
  • CAVEMMA (Marta Waliczek).

Obecnie reprezentantki Polski w MMA można spotkać w organizacjach na całym świecie. Ta dyscyplina sportów walki cieszy się rosnącą popularnością wśród młodych zawodniczek oraz chętnie decydują się na nią fighterki, które odnoszą sukcesy w innych sportach walki. Liczymy na to, że w najbliższym czasie kolejne zawodniczki pokażą swój potencjał i być może wzrośnie liczba Polek w federacji Dany White’a. Kto wie, może kiedyś będzie ich tyle ile Polaków w UFC.

🥊 Gdzie walczy najwięcej Polek?

Zdecydowanie najwięcej Polek walczy na krajowym podwórku. Czołowe z nich związane są z federacją KSW.

🏆 Czy Joanna Jędrzejczyk nadal walczy w MMA?

Joanna Jędrzejczyk nie jest już aktywną zawodniczką MMA. Swoją karierę zakończyła w czerwcu 2022 roku.

🥇 Ile Polek występuje w UFC?

Obecnie w federacji UFC występuje tylko jedna Polka Karolina Kowalkiewicz.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...