Polskie fighterki. Kto kształtuje scenę MMA kobiet w Polsce? 

Strona głównaSporty walkiMMAPolskie fighterki. Kto kształtuje scenę MMA kobiet w Polsce? 

Mieszane sztuki walki stają się coraz bardziej popularnym sportem, również wśród kobiet. Duża w tym zasługa polskiej mistrzyni UFC – Joanny Jędrzejczyk. Zawodniczka spopularyzowała w Polsce uprawianie MMA wśród płci żeńskiej i obaliła tym samym stereotypy mówiące o tym, że sporty walki to tylko domena dla mężczyzn. Kto należy do grona najbardziej znanych zawodniczek MMA z Polski?

  1. Joanna Jędrzejczyk 

Pomimo że Joanna Jędrzejczyk jest już na sportowej emeryturze, nie sposób nie wspomnieć o jej postaci. Na ma co ukrywać, że do osiągnięć “JJ” w najbliższym czasie będzie trudno się zbliżyć każdej zawodniczce. Była mistrzyni kategorii słomkowej UFC, a więc największej federacji MMA na świecie, na stałe zapisała się na kartach historii tego sportu. W sumie Polka stoczyła 21 zawodowych walk, zwyciężając w aż szesnastu z nich. Dumnie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej. 

Według ekspertów wzięła udział w najciekawszej walce kobiet wszech czasów z Zhang Weili na UFC 248. Po niezwykle zaciętym boju pojedynek ten niestety przegrała. 11 czerwca 2022 podczas UFC 275 odbyła się natomiast rewanż, w którym Jędrzejczyk także okazała się gorsza. Po zakończeniu walki, jeszcze w oktagonie, ogłosiła swoją decyzję o zakończeniu kariery sportowej.

  1. Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska

Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska walczy w oktagonie UFC już siedem lat i w przeciwieństwie do Joanny Jędrzejczyk wciąż jest aktywną zawodniczką. Poprzednio była związana z największą polską organizacją – KSW. W 2013 roku została nawet mistrzynią tej organizacji w wadze do 52 kilogramów. 

Ostatnie walki w UFC Karoliny nie należały do udanych. Na ostatnie dziesięć pojedynków, wygrała zaledwie trzy walki. Obecny bilans Kowalkiewicz-Zaborowskiej w walkach zawodowych to 13-7. Ostatni triumf Polka odniosła w UFC Fight Night 4 czerwca 2022 roku z Amerykanką Felice Herrig. Tym samym przełamała niechlubną passę pięciu przegranych z rzędu.

  1. Katarzyna Sadura

Na duże wyróżnienie zasługuje także Katarzyna Sadura, które reprezentuje biało-czerwone barwy za oceanem. Zawodniczka ta nie jest jednak związana z kontraktem z UFC, a z inną renomowaną amerykańską organizacją – Bellatorem. Jej rekord walk wynosi 5 zwycięstw i 5 porażek. 

  1. Karolina Wójcik 

Karolina Wójcik jest najmłodszą spośród wszystkich wymienionych zawodniczek. Urodzona w Krakowie Wójcik pokonała m.in. wyżej wspomnianą Aleksandrę Rolę. Karolina obecnie związana jest z federacją KSW,  a w całej swojej karierze stoczyła już 11 zawodowych walk. Jej obecny bilans to 9-2. Warto podkreślić, że zawodniczka ta próbowała swoich sił na Dana White’s Contender Series, gdzie stawką było podpisanie kontraktu z UFC. Polka co prawda wygrała tam swój pojedynek, jednak nie zyskała na tyle dużego uznania, by stać się zawodniczką amerykańskiego giganta.

  1. Anita Bekus

Anita Bekus na co dzień stowarzyszona jest z największą europejską federacją MMA, a więc rodzimym KSW. Zawodniczka łódzkiego klubu Octopus jest obecnie liderką rankingu KSW kobiet. Podczas swojej ostatniej walki na KSW 74 doznała jednak bardzo bolesnej porażki z Sofią Bagishvili i wskutek kontuzji ręki będzie zmuszona pauzować przez długi czas.

  1. Karolina Owczarz

Karolina Owczarz jest zawodniczką wagi muszej i od niecałych czterech lat jest związana z polską federacją KSW. Na początku 2010 roku była mocno związana z boksem, gdzie stoczyła cztery walki. Wygrała wszystkie z nich. 3 marca 2018 roku zadebiutowała w MMA podczas gali KSW 42, odbywającej się w jej rodzinnym mieście Łodzi. W pierwszej rundzie poddała duszeniem zza pleców Paulinę Raszewską. Jej obecny bilans to 5 zwycięstw i 2 porażki. Co ciekawe, zawodniczka w latach 2013-2018 była dziennikarką sportową stacji Polsat Sport. 

  1. Aleksandra Rola

Aleksandra Rola od trzech lat związana jest z najważniejszą polską federacją MMA – KSW. W organizacji tej stoczyła już trzy pojedynki. Dwie z nich zakończyły się porażką zawodniczki pochodzącej z Łęcznej. Jej porażki to: poddanie przez duszenie nogami z Karoliną Owczarz oraz przegrana z Karoliną Wójcik na punkty wskutek jednogłośnej decyzji sędziowskiej. Swoją jedyną udaną walkę w KSW stoczyła z Catherine Costigan podczas gali organizowanej w Londynie. Obecny jej bilans to 3 wygrane i 2 porażki. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Jarosław „pasha” Jarząbkowski zawalczy na HIGH League 6!

Jarosław „pasha” Jarząbkowski wraca do sportów walki. Federacja High League ogłosiła, że jeden z najlepszych graczy CS:GO ponownie zawalczy na ich gali. „Pasha” w...

Występy Polaków na MŚ w piłce ręcznej. Co typować?

Reprezentanci Polski w piłce ręcznej biorą udział w mistrzostwach świata 2023. Te rozgrywane są w tym roku w Polsce i w Szwecji. Z tej...