STS KOD PROMOCYJNY

Top 10 najlepszych piłkarzy ręcznych w historii reprezentacji Polski

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka ręcznaReprezentacje Polski w piłce ręcznejTop 10 najlepszych piłkarzy ręcznych w historii reprezentacji Polski

Historia polskiej piłki ręcznej to pasmo przeplatających się sukcesów i porażek. Największe sukcesy to przede wszystkim brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu oraz cztery medale zdobyte na Mistrzostwach Świata: srebro w 2007 w Niemczech, oraz brązowe w latach 1982 (Niemcy), 2009 (Chorwacja) i 2015 (Katar). Przygotowaliśmy dla Was subiektywny ranking 10. najlepszych polskich piłkarzy ręcznych w historii. 

10. Janusz Brzozowski

To prawoskrzydłowy, który w reprezentacji Polski występował w latach 1973-1982. W tym czasie należał do drużyny, która zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu oraz brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Niemczech (1982), gdzie był kapitanem reprezentacji. Do tego dołożył także dwa srebrne krążki z Pucharu Świata rozgrywanego w latach 1974 i 1979. To czyni go jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy ręcznych w historii Polski. Łącznie z orzełkiem na piersi wystąpił w 162 meczach. Ma za sobą udaną karierę klubową w Polsce, Finlandii i Francji. 

9. Andrzej Szymczak

Kolejny z zawodników wielkiej drużyny z 1976 roku, która niespodziewanie sięgnęła po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Do tego sukcesu dołożył także brązowy medal zdobyty podczas Mistrzostw Świata w Niemczech w 1982 roku oraz srebro z Pucharu Świata w 1974 roku. Łącznie w kadrze zagrał 229 meczów w latach 1967-1984. Przez ten czas był podstawowym bramkarzem reprezentacji oraz czołowych polskich klubów. Słynął z niesamowitego refleksu i wyczucia. Przez lata należał do najlepszych bramkarzy na świecie. 

8. Marcin Lijewski

Marcin Lijewski to współrekordzista w liczbie występów Polaka w meczach Mistrzostw Świata. Łącznie zagrał w 27. spotkaniach na imprezie tej rangi. W klasyfikacji ogólnej liczby występów w reprezentacji Polski ustępuje tylko Sławomirowi Szmalowi i Karolowi Bieleckiemu. Łącznie przez 16 lat uzbierał 251 spotkań, w których rzucił aż 711 bramek. W tym czasie sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Świata w Niemczech (2007) oraz brązowy medal Mistrzostw Świata w Chorwacji (2009). Na obu turniejach został wybrany najlepszym prawym rozgrywającym. Jest wielokrotnym Mistrzem Polski i Niemiec w piłce ręcznej klubowej, a z HSV Hamburg udało mu się sięgnąć po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. 

7. Mariusz Jurasik

W reprezentacji Polski Mariusz Jurasik pełnił najczęściej rolę prawoskrzydłowego lub rozgrywającego. Zajmuje 8. miejsce pod względem strzelonych bramek (704) i rozegranych spotkań (207) w kadrze narodowej. Największe sukcesy tego zawodnika to srebrny medal Mistrzostw Świata 2007 rozgrywanych w Niemczech oraz brązowy medal zdobyty dwa lata później w Chorwacji. Jest współrekordzistą reprezentacji Polski w liczbie występów w meczach na Mistrzostwach Świata (27) oraz rekordzistą w liczbie zdobytych bramek dla Polski na Mistrzostwach Świata (107).

6. Bartosz Jurecki

Przez lata był czołowym obrotowym świata i stanowił o sile ataku reprezentacji Polski. W kadrze występował w latach 2004-2016 i uzbierał w niej łącznie 234 mecze, w których rzucił 729 bramek. Dzięki temu w obu klasyfikacjach wszechczasów plasuje się na 4. miejscu. Z drużyną narodową sięgnął po srebro Mistrzostw Świata w Niemczech oraz dwa brązowe medale Mistrzostw Świata w Chorwacji i Katarze. Dzięki temu jest jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy ręcznych w historii Polski. Odnosił również sukcesy w piłce ręcznej klubowej, gdzie przez blisko 10 lat był wyróżniającym się zawodnikiem niemieckiej Bundesligi. 

5. Michał Jurecki

Młodszy z braci Jureckich również odnosił sukcesy z reprezentacją Polski. Występujący na pozycji lewego rozgrywającego zawodnik był podstawowym graczem kadry podczas medalowych występów na Mistrzostwach Świata w 2007, 2009 i 2015 roku. Karierę reprezentacyjną zakończył w 2017 roku, a klubową kontynuuje, występując w Puławach. W latach 2005-2017 rozegrał 199 spotkań w kadrze, w których rzucił 547 bramki. Bardzo duże sukcesy odnosił także w piłce klubowej, gdzie z Vive Kielce sięgnął po Ligę Mistrzów i był najlepszym strzelcem tej drużyny. 

4. Krzysztof Lijewski

Znakomity prawy rozgrywający, który w latach 2003-2017 należał do najlepszych zawodników reprezentacji Polski. W tym czasie walnie przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa Świata w 2007 roku w Niemczech oraz dwóch brązowych medali Mistrzostw Świata w latach 2009 i 2015. W reprezentacji występował wspólnie ze swoim bratem Marcinem. Odnosił także duże sukcesy w piłce ręcznej klubowej, gdzie dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów, a także jest wielokrotnym mistrzem Polski i Niemiec. W swoich 182 występach w kadrze rzucił 435 bramek. 

3. Karol Bielecki

Historia Karola Bieleckiego to coś więcej niż tylko występy na boisku z orłem na piersi. To historia walki o powrót na boisko i sportowy szczyt po fatalnej kontuzji, której nabawił się w 2010 roku podczas meczu towarzyskiego z Chorwacją. W wyniku urazu stracił oko, a mimo to nie poddał się i przez kolejne lata wciąż stanowił o sile reprezentacji Polski. Razem z nią w latach 2007, 2009 i 2015 sięgał po medale Mistrzostw Świata. Karol Bielecki zajmuje drugie miejsce w historii w zestawieniu największej liczby występów w kadrze Polski (259) oraz drugie miejsce w historii pod względem rzuconych bramek (955). W trakcie swojej kariery osiągał spektakularne sukcesy zarówno w kadrze, jak i w piłce ręcznej klubowej.

2. Sławomir Szmal

Sławomir Szmal strzegł bramki reprezentacji przez 20 lat (1998-2018). Przez znaczną część swojej kariery należał do najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie, nie tylko wśród bramkarzy. Efektem tego było otrzymanie w 2009 roku nagrody dla najlepszego piłkarza ręcznego świata wręczanej przez IHF. Do tej pory to jedyny Polak z tym wyróżnieniem. Z reprezentacją Polski był na dobre i na złe. Zdobył srebrny medal podczas Mistrzostw Świata w Niemczech oraz brązowe medale w Chorwacji i Katarze. W każdym z tych turniejów był czołową postacią naszej kadry, dlatego zasłużenie znalazł się w gronie najlepszych 10. piłkarzy ręcznych w historii polskiej kadry narodowej. Sławomir Szmal to także rekordzista pod względem występów w barwach narodowych. Przez 20 lat zagrał w 298 spotkaniach z orzełkiem na piersi.

1. Jerzy Klempel

Jerzy Klempel to brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu i absolutny lider strzelców kadry narodowej w klasyfikacji wszechczasów. Gracz ten rzucił łącznie 1170 bramek i nie wydaje się, by w najbliższych latach ktokolwiek mógłby zbliżyć się do tego wyniku. Na uwagę zasługuje wysoka skuteczność zawodnika, który tyle trafień zanotował w tylko 221 występach w reprezentacji Polski. Występował w niej w latach 1972-1987. W dorobku medalowym posiada także brązowy medal z Mistrzostw Świata w 1982 roku z Niemiec. Ponadto zdobył także dwa srebrne medale podczas Pucharu Świata w 1974 i 1979 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem i współpracował ze Śląskiem Wrocław. 

Kogo zabrakło w naszym TOP 10?

Wybór najlepszej 10. piłkarzy ręcznych w historii reprezentacji Polski był bardzo trudny. W latach większych i mniejszych sukcesów w szeregach biało-czerwonych występowało wielu wyróżniających się graczy, którzy z powodzeniem mogliby aspirować to walki o miano jednego z najlepszych. Po długich debatach zdecydowano, że w rankingu zabrakło m.in. takich graczy jak: Robert Nowakowski, Daniel Waszkiewicz, Alfred Kałuziński, Patryk Kuchczyński, Bogdan Wenta, Damian Wleklak, Jan Gmyrek, Henryk Rozmiarek, Grzegorz Tkaczyk i Mariusz Jurkiewicz. 

Wspominani piłkarze ręczni mogą być wymieniani jednym tchem ze wskazaną przez nas 10., jednak w naszym rankingu zabrakło dla nich miejsca. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...