STS KOD PROMOCYJNY

Robert Kubica spełnia się w LMP2! Formuła to przeszłość?

Autor: Piotr Tomalski
Strona głównaSporty motoroweRobert Kubica spełnia się w LMP2! Formuła to przeszłość?

Robert Kubica wraz z teamem WRT z Belgii zajął drugie miejsce w tegorocznej edycji 24h Le Mans. Oznacza to, że jego powrót do Formuły 1 to raczej sprawa nierealna i zapomniana.

Pozostał lekki niedosyt

Robert Kubica kuszony był występami w wyścigach długodystansowych w najwyżej klasie, czyli w Hypercar. Do tej pory ścigał się w LMP2, więc byłby to dla niego spory i prestiżowy awans. Jedną z opcji miało być Lamborghini, które pojawi się w WEC w 2024 roku, lecz włoski zespół postawił na innego, doświadczonego w Formule 1 kierowcę, a mianowicie na Romaina Grosjeana. Ostatecznie został jednak przy LMP2 i zespole WRT z Belgii.

Wcześniej występował w barwach Prema Orlen Team. Krakowianin jednak nie był zadowolony z wielu aspektów pracy z włoską marką. Stąd zmiana, która wyszła na dobre. Polak może zapisać sezon 2023 do udanych choćby poprzez 24h Le Mans. Zespół Kubicy zajął w nich 2 miejsce. Musiał uznać wyższość jedynie Inter Europol Competition, czyli… polskiego zespołu! Drużyna z Jakubem Śmiechowskim w składzie wyprzedziła ekipę WRT

Kubica zapewne ma jednak mały niedosyt. W końcu była to setna edycja wyścigu i zapowiadał nie raz, że chciałby zostać jego zwycięzcą. To się nie udało, jednak w przyszłym roku sytuacja może być lepsza dla polskiego zawodnika.

Wyścigi długodystansowe czy Formuła 1?

Jakiś czas temu pisaliśmy, że Robert Kubica rozważa pożegnanie z Formułą 1. Polak w lutym tego roku nie otrzymał nowej propozycji umowy. Miało to związek z zakończeniem współpracy Alfy Romeo, w której był kierowcą testowym, a Orlenem, dotychczasowym sponsorem teamu, jak i samego Kubicy.

Polak więc w tym sezonie występuje jedynie w rywalizacji w ramach LMP2 w barwach WRT. Jak pokazało ostatnie 24h Le Mans, było warto dokonać tego ruchu. Polski kierowca spisał się na medal i zapewne nadal będzie ważnym ogniwem zespołu przy kolejnych zawodach wyścigów długodystansowych. Choć nie jest to do końca pewne.

Hypercar przed nim?

Mowa raczej nie o zmianie dyscypliny, a kategorii zawodów. Polak nie występuje obecnie w najwyższej klasie. Tą jest Hypercar. LMP2 w 2023 roku przestanie istnieć. Dlatego też Kubica musi szukać rozwiązań w najwyższej kategorii.

Tych będzie sporo, bo do rywalizacji mają dołączyć duże marki, choćby BMW. Ta jest doskonale znana fanom Formuły 1 i samego Kubicy. W końcu to w barwach BMW Sauber Polak wygrał pierwszy i jedyny wyścig w Formule 1. 2023 rok będzie więc czasem zmian dla Kubicy. Czas pokaże, gdzie polski kierowca wyląduje za kilka miesięcy.

Piotr Tomalski
Piotr Tomalski
Jako jedyny z rodziny interesowałem się sportem. Od obserwacji rozgrywek przed telewizorem, przez uprawianie piłki nożnej przeszedłem do pracy związanej z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Zbierałem doświadczenie w mniejszych redakcjach (Radio Gol), po zdecydowanie większe (Katowicki Sport i Radio Katowice). Na portalu Gotowi na Sport piszę o wydarzeniach ze świata piłki nożnej, żużla i sportów walki.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...