Brąz polskich siatkarzy w Mistrzostwach Europy u-22

Strona głównaSiatkówkaBrąz polskich siatkarzy w Mistrzostwach Europy u-22

Siatkarze reprezentacji Polski do lat 22. wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Europy 2022, które rozegrano w Tarnowie. W meczu o brąz Polacy pokonali Turków 3:1. Podopieczni Daniela Plińskiego pokazali się z dobrej strony, jednak w meczu półfinałowym musieli uznać wyższość kapitalnie dysponowanych Włochów i przegrali z nimi w tie-breaku. Reprezentanci Italii w finale zagrają z Francuzami.

O krok od finału

Jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw reprezentanci Polski u-22 byli stawiani w gronie głównych faworytów do walki o medale. Od lat Polacy znakomicie spisują się w turniejach młodzieżowych w siatkówce, a tym razem zyskali dodatkowy atut w postaci gry przed własną publicznością. Niestety ich marsz po złoto zatrzymał się w półfinale, gdzie trafili na dobrze dysponowanych Włochów. Prowadzili z nimi już 2:1, jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 2:3 i przyszło im walczyć o brąz. Tam spotkali się z Turkami, którzy w półfinale w podobnych okolicznościach ulegli Francuzom.

Medal wywalczony przed własną publicznością

Mały finał rozpoczął się bardzo dobrze dla Polaków. Kadra prowadzona przez wybitnego reprezentanta Polski Daniela Plińskiego rozpoczęła od wygranej 25:17. Niestety w drugim secie do głosu doszli Turcy. Podrażnieni porażką w pierwszej partii zaczęli grać zdecydowanie lepiej, a młodzi siatkarze z Polski nie mogli znaleźć odpowiedzi na ich ataki. Set zakończył się wynikiem 20:25 i było 1:1.

Niezwykle wyrównany był trzeci set. Tego lepiej zaczęli Polacy, którzy szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Turcy wyrównali jednak w połowie seta, po czym znowu biało-czerwoni odskoczyli na kilka oczek. Gdy wydawało się, że pewnie zmierzają po zwycięstwo w trzecim secie, to Turcy znowu ich dogonili. Polacy wygrali na przewagi 26:24, wykorzystując trzecią piłkę setową. Czwarta partia meczu była jeszcze bardziej wyrównana. Cały czas zespoły walczyły punkt za punkt, jednak w końcówce więcej spokoju zachowali Polacy i to oni wygrali 25:23. Dzięki temu na ich szyjach zawisły brązowe medale Mistrzostw Europy u-22 w siatkówce mężczyzn.

Polska – Turcja 3:1 (25:17, 20:25, 26:24, 25:23)