Historyczny dzień dla kobiecego boksu. Trzy srebrne medale Mistrzostw Europy

Strona głównaSporty walkiBoksHistoryczny dzień dla kobiecego boksu. Trzy srebrne medale Mistrzostw Europy

Sobota 22 października 2022 na zawsze zapisze się w historii polskiego boksu. Aneta Rygielska, Elżbieta Wójcik i Martyna Jancelewicz tego dnia zostały wicemistrzyniami Europy w boksie. Europejski czempionat rozgrywano w Budvie w Czarnogórze. Najbliżej złota była Martyna Jancelewicz, która po dramatycznym boju przegrała 2:3 z Litwinką Gabriele Stonkute w kategorii do 81 kilogramów.

Aneta Rygielska ze srebrem w kategorii do 66 kilogramów

Aneta Rygielska startowała w Budvie w kategorii do 66 kilogramów. W ćwierćfinale bez większych problemów pokonała 5:0 Rosie Eccles z Walii. Awansowała do strefy medalowej, jednak na tym nie chciała się zatrzymywać. W półfinale sprawiła ogromną sensację i pokonała 3:2 Turczynkę Busenaz Surmeneli, która jest mistrzynią olimpijską z Tokio, a na koncie ma jeszcze dwa mistrzostwa świata. Zawodniczka Pomorzanina Toruń boksowała wyśmienicie, wygrała 3:2 i awansowała do wielkiego finału. Tam musiała jednak uznać wyższość Niemki Stefani Von Berge, z którą przegrała 1:4. Dzięki temu powtórzyła swój wynik sprzed trzech lat.

Elżbieta Wójcik ze srebrem w kategorii do 75 kilogramów

Elżbieta Wójcik z Klubu Bokserskiego Kalrino rywalizowała w kategorii do 75 kilogramów. W ćwierćfinale pokonała 3:2 Niemkę Irinę Nicolet Schonenberger. Dzięki temu awansowała do półfinału i była pewna drugiego medalu Mistrzostw Europy w karierze. W półfinale Polka stoczyła emocjonujący pojedynek z Anastazją Czernokolenko z Ukrainy i wygrała 3:2. Dzięki temu zapewniła sobie srebro, które zdobyła także przed trzema laty. W wielkim finale nie miała większych szans i przegrała 0:5 z kapitalnie dysponowaną O’Rourke Aoife z Irlandii.

Martyna Jancelewicz ze srebrem w kategorii do 81 kilogramów

Trzecią srebrną medalistką z Polski w Budvie jest Martyna Jancelewicz. Pięściarka z Taurus Goleniów startowała w kategorii do 81 kilogramów i w ćwierćfinale pokonała 5:0 Ivetę Cadovą z Węgier. Polka debiutowała na Mistrzostwach Europy i od razu awansowała do strefy medalowej. W półfinale 20-letnia pięściarka odprawiła 5:0 Timeę Nagy z Węgier. Walka o złoto była bardzo wyrównana, jednak ostatecznie 3:2 wygrała ją Litwinka Gabriele Stonkute. Dla Martyny Jancelewicz wicemistrzostwo Europy to największy sukces w dotychczasowej karierze