STS KOD PROMOCYJNY

Łączone Mistrzostwa Europy 2022 w Monachium. Czym jest sierpniowe wydarzenie?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaInneŁączone Mistrzostwa Europy 2022 w Monachium. Czym jest sierpniowe wydarzenie?

W sierpniu 2022 roku odbędą się drugie w historii łączone Mistrzostwa Europy. Podczas sierpniowego wydarzenia w stolicy Bawarii zostaną rozegrane zmagania najlepszych Europejczyków w różnych dyscyplinach sportowych. Wśród nich znajdują się: lekkoatletyka, kolarstwo, gimnastyka, wioślarstwo, triathlon, siatkówka plażowa, wspinaczka, kajakarstwo i tenis stołowy. W niektórych z nich liczymy na dobre występy biało-czerwonych, którzy należą do faworytów w walce o medale. Duża część zmagań zostanie rozegrana w kompleksie olimpijskim w samym sercu Monachium. 

Lekkoatletyka

Tradycyjnie największe nadzieje wiążemy z występem naszych lekkoatletów, którzy od lat należą do najlepszych w Europie. Mistrzostwa Europy 2022 w lekkoatletyce odbędą się w dniach 15-21 sierpnia. Polacy podczas niedawnych Mistrzostw Świata w Eugene byli najlepszą europejską nacją i liczymy na to, że powtórzą to również w Niemczech. O medale powinni powalczyć: Paweł Fajdek (rzut młotem), Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala (chód sportowy), Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek, Sofia Ennaoui, Pia Skrzyszowska, Damian Czykier, Ewa Swoboda, sztafeta kobiet, sztafeta mężczyzn, sztafeta mikst (konkurencje biegowe), Adrianna Sułek (siedmiobój). Nie jest wykluczone, że pozytywnie zaskoczą również pozostali biało-czerwoni.

Niestety w zawodach nie będziemy oglądać młociarzy Anity Włodarczyk (kontuzja) oraz Wojciecha Nowickiego (odpoczynek), którzy byliby murowanymi faworytami do medali. 

Kolarstwo

W dniach 14-21 sierpnia w Monachium rozegrane zostaną także Mistrzostwa Europy w kolarstwie. Podczas zmagań w stolicy Bawarii powinniśmy oglądać liczne grono reprezentantów Polski, którzy nie będą bez szans w walce o medale. Wiele zależy od tego, czy wśród kobiet na start zdecyduje się Katarzyna Niewiadoma, a wśród mężczyzn do formy po kontuzjach wrócą Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Pierwsze starty odbędą się 14 sierpnia, gdy zostaną rozegrane wyścig ze startu wspólnego mężczyzn oraz jazda indywidualna na czas kobiet. Mężczyźni w czasówce powalczą 17 sierpnia, a kobiety ze startu wspólnego ruszą 21 sierpnia. 

Gimnastyka

Zmagania najlepszych w Europie zawodniczek i zawodników w gimnastyce artystycznej odbędą się w dniach 11-21 sierpnia. Zawody rozegrane zostaną w Olympiahalle. Udział w rywalizacji potwierdziło 307 sportowców, a wśród nich również reprezentanci Polski. Łącznie w Monachium zostanie rozdanych 14 kompletów medali w gimnastyce artystycznej. 

Wioślarstwo

Kolejne nadzieje medalowe wiążemy ze startem naszych wioślarzy na torze regatowym Oberschleißheim w Monachium. Na starcie pojawią się utytułowani Polacy, którzy wystąpią w roli faworytów poszczególnych konkurencji. Wszystkie zmagania regatowe zostaną rozegrane w dniach 11-14 sierpnia. Aktualnie Polacy przebywają na ostatnim zgrupowaniu w COS OPO Wałcz, skąd 7 sierpnia udadzą się autokarem do Monachium. Po kilku dniach rozpoczną walkę o medale. Wierzymy w to, że ze stolicy Bawarii wrócą z minimum kilkoma medalami. W składzie znajdują się m.in. Artur Mikołajczewski, Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Katarzyna Boruch, Fabian Barański, Szymon Pośnik, czy Dominik Czaja

Triahtlon

Zmagania w Mistrzostwach Europy 2022 w triathlonie odbędą się w Olympiaparku w Monachium w dniach 12-14 sierpnia. W rywalizacji powinniśmy oglądać Polaków, jednak nie są oni wymieniani w gronie głównych faworytów do walki o medale. Łącznie w triathlonie zostaną rozegrane trzy konkurencje medalowe, w których udział zapowiedziało 228 sportowców. 

Siatkówka plażowa

Spore oczekiwania możemy mieć wobec reprezentantów Polski w siatkówce plażowej. Choć nie należą do grona głównych faworytów w walce o medale, to jednak w tym sezonie udowadniali już, że stać ich na sprawienie niespodzianki. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Turniej Mistrzostw Europy 2022 w Monachium zostanie rozegrany w dniach 15-21 sierpnia. Boiska do gry zostaną przygotowane w prestiżowej części monachijskiej starówki na Königsplatz. W zawodach udział powinny wziąć polskie duety, w tym m.in.: Piotr Kantor i Maciej Rudol, Katarzyna Kociołek i Kinga Wojtasik, czy Michał Bryl i Bartosz Łosiak. 

Wspinaczka

Z dużą niecierpliwością czekamy na start zmagań we wspinaczce sportowej. Tu również Polacy mają szanse na medale, a dominatorką wśród kobiet w speed climbingu jest Aleksandra Mirosław. Do niej należy rekord świata i w Monachium powinna powalczyć o złoty medal Mistrzostw Europy 2022. Oprócz niej w kadrze kobiet znalazły się jeszcze: Anna Brożek, Patrycja Chudziak, Natalia Kałucka i Aleksandra Kałucka. Wśród mężczyzn oglądać będziemy Marcina Dzieńskiego. Zmagania we wspinaczce sportowej również rozegrane zostaną na specjalnie zaaranżowanej arenie na Königsplatz. Poszczególne konkurencje zostaną rozegrane w dniach 11-18 sierpnia. 

Kajakarstwo

W dniach 18-21 sierpnia na torze regatowym Oberschleißheim w Monachium zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy 2022 w sprincie kajakowym. Na akwenie powinniśmy oglądać liczne grono reprezentantów Polski, którzy wcześniej od 3 sierpnia walczyć będą w kanadyjskim Halifaxie w Mistrzostwach Świata. Podczas zmagań w Monachium największe szanse na zdobycie medali daje się polskim kajakarkom, jednak kanadyjkarze i kajakarze również mogą sprawić niespodziankę.

Pretendentkami do zdobycia medali są: Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol, Dominika Putto, Marta Walczykiewicz, Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk. Wystąpią zarówno w startach indywidualnych, dwójkach, jak i czwórkach w różnej konfiguracji. W ostatnich latach przyzwyczaiły nas już do tego, że zdobywają medale na najważniejszych imprezach kajakarskich na świecie. Mistrzostwa Europy w Monachium nie powinny być pod tym kątem wyjątkiem. Wśród Panów warto serwować zmagania Wiktora Głazunowa, Sławomira Witczaka, czy Jakuba Michalskiego

Tenis stołowy

Ostatnią z dyscyplin na łączonych Mistrzostwach Europy 2022 w Monachium jest tenis stołowy. Zmagania tenisistów stołowych zostaną rozegrane w dniach 13-21 sierpnia w Rudi-Sedlmayer-Halle. O dobry wynik w stolicy Bawarii powalczą m.in. miksty Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn, a także Natalia Partyka i Jakub Dyjas. W turniejach singlowych będziemy oglądać: Natalię Partykę, Natalię Bajor, Katarzynę Węgrzyn, Annę węgrzyn, Samuela Kulczyckiego, Jakuba Dyjasa, Miłosza Redzimskiego i Macieja Kubika. Ponadto Polacy wystawią pięć debli, w tym dwa mieszane z zawodnikami innej narodowości. 

Drugie łączone Mistrzostwa Europy w historii

W Monachium zostaną rozegrane drugie łączone Mistrzostwa Europy w historii. Pierwsze miały miejsce w 2018 roku. Wówczas zmagania rozgrywane były w Glasgow, Edynburgu i Berlinie. W ten sposób europejskie federacje stworzyły atrakcyjną alternatywę dla Igrzysk Europejskich. Połączenie sił sprawia, że wydarzenie jako produkt jest dużo bardziej atrakcyjne dla potencjalnych sponsorów oraz kibiców, a wybrane miasta lub jedno miasto, tak jak w 2022 roku, na cały miesiąc staje się europejską stolicą sportu. 

Wielkie sportowe święto w Monachium

Impreza w Monachium zostanie zorganizowana na upamiętnienie Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w tym mieście 50 lat wcześniej. Co ciekawe, wiele z konkurencji zostanie rozegranych w oparciu o infrastrukturę, która powstała na igrzyska pół wieku wcześniej. Oczywiście monachijskie obiekty od tego czasu przeszły liczne modernizacje. Mimo to wciąż czuć w nich ducha sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Wybrane dyscypliny będą dostępne bezpłatnie, co może przyciągnąć dodatkowych kibiców na trasy. Zlokalizowanie zmagań w prestiżowych punktach Monachium sprawia, że impreza zyskuje na znaczeniu. 

Bez wątpienia Monachium stanie się europejską stolicą sportu w sierpniu. Będzie to wielkie sportowe święto i liczymy na to, że ważny udział w nim odegrają reprezentanci Polski. Z niecierpliwością i dużymi nadziejami będziemy oglądać występy polskich lekkoatletów, alpinistów, kajakarzy, wioślarzy, czy siatkarzy plażowych. Nie bez szans na medale są także kolarze. Mniejsze szanse daje się reprezentantom Polski w tenisie stołowym, gimnastyce artystycznej oraz triathlonie, jednak oni również mogą sprawić miłą niespodziankę i wrócić z nieodległych Niemiec z medalami. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...