Koszykarze Trefla Sopot zdobyli Puchar Polski

Strona głównaKoszykówkaKoszykarze Trefla Sopot zdobyli Puchar Polski

Drużyna Trefla Sopot zdobyła Puchar Polski 2023 w koszykówce mężczyzn. W finałowym pojedynku sopocianie pewnie pokonali Polski Cukier Start Lublin. Turniej finałowy od etapu ćwierćfinałów rozgrywany był w hali Globus w Lublinie, a Trefl Sopot nie należał do głównych faworytów do zwycięstwa. Podopieczni Żana Tabaka spisali się jednak znakomicie i w pełni zasłużenie sięgnęli po Puchar Polski.

Droga do finału

Już tradycyjnie finałowe zmagania o Puchar Polski rozgrywano w jeden weekend. W turnieju udział wzięło osiem zespołów, które zostały wyłonione we wcześniejszej fazie pucharowej. Droga Trefla Sopot do wielkiego finału nie była najprostsza. Już w ćwierćfinale sopocianie mierzyli się z mistrzem Polski Śląskiem Wrocław i nieoczekiwanie wygrali 79:70. W półfinale stoczyli emocjonujący pojedynek z Anwilem Włocławek, a do wyłonienia zwycięzców potrzebne były dwie dogrywki. Ostatecznie skończyło się 93:91 na korzyść Trefla

Start Lublin miał nieco łatwiejsze zadanie. Dużym atutem tej drużyny był fakt, że finałowy turniej o Puchar Polski rozgrywano w hali Globus w Lublinie, a na trybunach swoich ulubieńców wspierali kibice. W ćwierćfinale Start wygrał o włos 87:86 z Legią Warszawa. Zdecydowanie bardziej jednostronny był półfinał, w którym lublinianie bez większych problemów pokonali 109:86 Spójnię Stargard i także awansowali do wielkiego finału.

Puchar Polski dla Trefla Sopot

Przed meczem eksperci wskazywali na Polski Cukier Start Lublin jako faworyta do sięgnięcia po trofeum. Początek zdawał się to potwierdzać, ponieważ po pierwszej kwarcie na tablicy wyników było 23:18 dla lublinian. Druga kwarta to już jednak popis koszykarzy Trefla Sopot, którzy przejęli kontrolę nad pojedynkiem. Ten fragment gry podopieczni Żana Tabaka wygrali 29:22 i na przerwę schodzili przy wyniku 47:45.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił i wciąż widzieliśmy delikatną przewagę graczy z Trójmiasta. Trzecią kwartę wygrali 23:20 i rywali byli w coraz trudniejszym położeniu. Ostatnia kwarta to zwycięstwo Trefla 21:15, który w całym meczu wygrał 91:80. Najlepszym graczem meczu wybrano Garretta Nevelsa, którzy rzucił 27 punktów. Zaledwie oczko mniej zanotował Jarosław Zyskowski. To siódmy Puchar Polski w historii klubu z Sopotu. Po ostatnie trofeum sięgnęli jednak dokładnie 10 lat temu.

Polski Cukier Start Lublin – Trefl Sopot 80:91 (23:18, 22:29, 20:23, 15:21)