Pewne zwycięstwo Polaków w eliminacjach EuroBasketu

Strona głównaKoszykówkaPewne zwycięstwo Polaków w eliminacjach EuroBasketu

Koszykarze reprezentacji Polski bez większych problemów pokonali 87:72 Austriaków w piątej kolejce eliminacji w grupie E. Spotkanie miało wymiar symboliczny, ponieważ było ostatnim meczem Łukasza Koszarka w kadrze przed własną publicznością. Rozgrywający przez wiele lat był filarem kadry i jej głównym motorem napędowym. Zakończenie wyszło pomyślnie, bo Polacy bez problemu wygrali i są liderami grupy E prekwalifikacji do EuroBasketu 2025.

Oficjalne pożegnanie Łukasza Koszarka

Kibice reprezentacji Polski czekali na spotkanie z Austrią przede wszystkim ze względu na oficjalne pożegnanie Łukasza Koszarka. Domowy mecz w Sosnowcu był okazją do podziękowania temu doświadczonemu koszykarzowi za wiele lat gry z orzełkiem na piersi. Jego reprezentacyjna kariera rozpoczęła się w 2004 roku i zakończyła w 2023 roku. W tym czasie uzbierał 211 występów w biało-czerwonych barwach. Przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję dyrektora sportowego reprezentacji Polski i nie był brany pod uwagę jako aktywny zawodnik. W swoim ostatnim występie w kadrze w Polsce rzucił dwa punkty. Ostatni mecz numer 212 zagra w niedzielę w Szwajcarii.

Wygrany mecz z outsiderem

Spotkanie z Austrią potoczyło się zgodnie z oczekiwaniami kibiców i ekspertów. Od początku do końca stroną dominująca na parkiecie byli Polacy i zasłużenie pokonali outsidera grupy. Już w pierwszej połowie biało-czerwoni zapewnili sobie niemal pewne zwycięstwo. Pierwszą kwartę wygrali 26:21, a drugą 31:17, dzięki czemu na przerwę schodzili przy prowadzeniu 57:38. Druga połowa to spokojniejsza gra reprezentantów Polski i więcej minut na boisku rezerwowych. Trener Igor Milicić sprawdzał różne warianty ustawienia i dał szanse pograć każdemu. Ostatecznie Austriacy nieco zmniejszyli straty i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polaków 87:72, dzięki czemu utrzymają pozycję lidera grupy E prekwalifikacji do EuroBasketu 2025. Najwięcej punktów dla Polski rzucili: Aleksander Balcerowski (25), Michał Michalak (10) i Michał Sokołowski (8).

Polska – Austria 87:72 (26:21, 31:17, 14:19, 16:15)

W ostatniej kolejce ze Szwajcarią

Ostatnie spotkanie grupowe biało-czerwoni rozegrają w niedzielę 26 lutego na wyjeździe. Tym razem zmierzą się we Fryburgu ze Szwajcarią. W pierwszym meczu tych drużyn Polacy przed własną publicznością wygrali 79:64. Teraz również będą faworytami do zwycięstwa.