Trzy medale Polaków trzeciego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Europy

Strona głównaLekkoatletykaTrzy medale Polaków trzeciego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Europy

Reprezentanci Polski dołożyli trzy medale do swojego dorobku na Mistrzostwach Europy 2022 w lekkoatletyce w Monachium. Srebrne krążki wywalczyły Natalia Kaczmarek (400 metrów) oraz Ewa Różańska (rzut młotem). Na najniższym stopniu podium stanęła Anna Kiełbasińska (400 metrów). Medalową szansę pechowo stracił Damian Czykier, a w eliminacjach bez większych problemów poradzili sobie Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

Kaczmarek i Kiełbasińska na podium biegu na 400 metrów

Zgodnie z oczekiwaniami kibiców znakomicie w biegu na 400 metrów zaprezentowały się Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. Ostatecznie obie stanęły na podium. Wicemistrzynią Europy została Natalia Kaczmarek, która ponownie osiągnęła czas poniżej 50 sekund. Trzecie miejsce i brązowy medal po kapitalnym finiszu wywalczyła Anna Kiełbasińska, która pobiegła zaledwie 0,01 sekundy gorzej od swojej życiówki. Mistrzynią Europy została Holenderka Femke Bol, a w finale oglądaliśmy jeszcze Igę Baumgart-Witan, która skończyła zmagania na 8. miejscu

Sensacyjne srebro Ewy Różańskiej

Sensacyjny medal dla Polski zdobyła młociarka Ewa Różańska. Choć przed wielkim finałem nikt na nią nie stawiał, to jednak od początku wyglądała w nim bardzo solidnie. Młoda Polka dwukrotnie biła rekord życiowy, który od środy 17 sierpnia wynosi 72.12 m. Pozwoliło jej to na zajęcie drugiego miejsca i wywalczenie wicemistrzostwa Europy. Niespełna 22-letnia lekkoatletka przegrała tylko z Rumunką Biancą Fiorentiną Ghelber. W finale zabrakło miejsca dla Malwiny Kopron.

Karol Zalewski na szóstym miejscu

W finale biegu na 400 metrów mężczyzn oglądaliśmy tylko jednego Polaka. Karol Zalewski startował na wewnętrznym torze. Ostatecznie dobiegł na szóstym miejscu z wynikiem 45.62. Niestety do podium zabrakło mu sporo, ponieważ 0,45 sekundy. Mistrzem Europy na tym dystansie został wielki faworyt Matthew Hudson-Smith z Wielkiej Brytanii.

Adrianna Sułek wciąż walczy

Swoje zmagania rozpoczęły wieloboistki. Wśród nich znajdują się Adrianna Sułek i Paulina Ligarska. Polską nadzieją medalową jest ta pierwsza, jednak w Monachium walczy nie tylko z przeciwniczkami, ale także z urazem mięśnia dwugłowego. To sprawia, że pod znakiem zapytania stoi to, czy Polka zdoła dokończyć rywalizację. Na półmetku rywalizacji Adrianna Sułek zajmuje czwarte miejsce z dorobkiem 3815 punktów i wciąż ma szansę na medal. Gdyby nie uraz, zapewne znajdowałaby się aktualnie na pozycji medalowej. Słabiej idzie Paulinie Ligarskiej, która aktualnie zajmuje 15. miejsce.

Pewny awans Fajdka i Nowickiego

Zgodnie z przewidywaniami polscy młociarze nie mieli większych problemów z awansem do wielkiego finału. Wojciech Nowicki już w pierwszym rzucie osiągnął minimum i zanotował 78.78 m. Dzięki temu wygrał rywalizację w pierwszej grupie. Pawła Fajdka w kole widzieliśmy dwukrotnie. O ile pierwszy rzut nie do końca mu wyszedł, o tyle w drugiej próbie rzucił 79.76 m i osiągnął najlepszy wynik w całej stawce. Niestety z rywalizacją na etapie kwalifikacji pożegnał się Marcin Wrotyński, który w najlepszej próbie osiągnął 71.86 m.

Pozostali biało-czerwoni bez awansów

Duże nadzieje wiązaliśmy ze startem Damiana Czykiera na 110 metrów przez płotki. Niestety w półfinale źle wystartował, a następnie potknął się na dwóch płotkach i ostatecznie zakończył zmagania na dalekiej pozycji. Do wielkiego finału nie zdołał awansować także Jakub Szymański. Wszyscy biało-czerwoni odpadli również w eliminacjach biegu na 400 metrów przez płotki. W zmaganiach oglądaliśmy: Sebastiana Urbaniaka, Jakuba Olejniczaka i Krzysztofa Hołuba. Słabo Polakom poszło w pozostałych konkurencjach technicznych. Kwalifikacji w rzucie dyskiem nie przebrnęli Robert Urbanek i Oskar Stachnik. Na tym samym etapie z zawodami pożegnały się reprezentantki Polski w trójskoku. Adrianna Szóstak i Karolina Młodawska zajęły dalsze pozycje.

Kolejne szanse medalowe w czwartek 18 sierpnia

Biało-czerwoni zdobyli już pięć medali na Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Przed nimi kolejne szanse na zwiększenie tego dorobku. W czwartek 18 sierpnia swoje zmagania kontynuować będą wieloboistki z Adrianną Sułek, która wciąż pozostaje w walce o medal. Ponadto rozegrane zostaną finały w rzucie młotem (Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek) oraz w biegu na 1500 metrów mężczyzn (Michał Rozmys). W eliminacjach poszczególnych konkurencji będziemy także oglądać m.in.: Patryka Dobka, Piotra Liska i Roberta Soberę.