Lewandowski vs Real Madryt. Jak polski napastnik radził sobie z „Królewskimi”?

Strona głównaPiłka nożnaLewandowski vs Real Madryt. Jak polski napastnik radził sobie z „Królewskimi"?

Robert Lewandowski od lat znajduje się w ścisłym gronie najlepszych napastników na świecie. Obecnie występuje w FC Barcelonie, która toczy regularne bitwy z Realem Madryt o prymat w Hiszpanii. Sprawdźmy bilans Roberta Lewandowskiego w spotkaniach przeciwko Królewskim. W jakich klubach grał przeciwko Realowi, ile występów zanotował i ile razy trafił do siatki?

Lewandowski kontra Real Madryt. Pierwsze spotkanie

Pierwszy mecz Roberta Lewandowskiego przeciwko Realowi Madryt miał miejsce w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Polski napastnik reprezentował wówczas barwy Borussii Dortmund. Obie drużyny trafiły na siebie w rozgrywkach grupowych w sezonie 2012/13. Pierwsze spotkanie miało miejsce 24 października 2012 roku. Robert Lewandowski wyszedł w pierwszym składzie i otworzył wynik w pierwszej połowie. Popisał się precyzyjnym uderzeniem prawą nogą. Polak rozegrał 90 minut, a Borussia wygrała 1:0. Później poszła za ciosem i awansowała do finału Ligi Mistrzów. Tam jednak musiała uznać wyższość Bayernu Monachium, który wygrał niemiecki finał 2:1. Robert Lewandowski udanie rozpoczął swoją serię spotkań przeciwko Realowi Madryt i trafił już w swoim premierowym występie przeciwko Królewskim.

Mecze „Lewego” z Realem w poszczególnych klubach

Robert Lewandowski rozegrał już kilkanaście spotkań przeciwko Realowi Madryt. Pierwsze z nich miało miejsce już blisko 12 lat temu. Od tego czasu polski napastnik stał się prawdziwym postrachem szeregów obronnych klubu z Madrytu. Do tej pory grał przeciwko Realowi w barwach: Borussi Dortmund, Bayernu Monachium i FC Barcelony.

Borussia Dortmund

Pierwsze występy Roberta Lewandowskiego przeciwko Realowi Madryt miały miejsce w Borussii Dortmund. Łącznie w tym klubie sześciokrotnie mierzył się z Królewskimi i ma korzystny bilans. Pierwszy mecz miał miejsce 24 października w Lidze Mistrzów, gdzie od razu wpisał się na listę strzelców. Rewanż w fazie grupowej odbył się 6 listopada 2012 roku na Santiago Bernabeu w Madrycie. W tym meczu Ligi Mistrzów Robert Lewandowski nie wpisał się na listę strzelców, jednak zaliczył asystę i skończyło się 2:2.

Później obie drużyny wpadły na siebie w półfinale Ligi Mistrzów. Tam miał miejsce jeden z historycznych występów Roberta Lewandowskiego, o którym nieco więcej piszemy w dalszej części artykułu. Polak zdobył cztery bramki i niemal w pojedynkę rozmontował defensywę rywali. Postawił swój zespół w dobrej sytuacji przed rewanżem. Choć ten Borussia Dortmund przegrała 0:2, to jednak awansowała do wielkiego finału.

Po raz ostatni w barwach Borussii Dortmund Lewandowski grał z Realem Madryt w kwietniu 2014 roku. Tym razem oba zespoły trafiły na siebie w ćwierćfinale. W pierwszym meczu Polak pauzował za nadmiar żółtych kartek. Borussia przegrała 0:3. W rewanżu przed własną publicznością skończyło się 2:0 i niemiecka drużyna odpadła z rozgrywek. Robert Lewandowski rozegrał pełne spotkanie, jednak nie wpisał się na listę strzelców.

Bayern Monachium

Dobra gra w Borussii zaowocowała transferem Polaka do Bayernu Monachium. To najbardziej utytułowany klub w piłce nożnej w Niemczech. W jego barwach Robert Lewandowski dwukrotnie rywalizował z Realem Madryt w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. Pierwszy dwumecz miał miejsce w sezonie 2016/17, gdy zespoły trafiły na siebie w ćwierćfinale. Mecz domowy Bayern przegrał 1:2, a Polak oglądał go z trybun ze względu na kontuzję pleców. Tydzień później był już gotowy do gry i rozpoczął w pierwszym składzie Bawarczyków. W 53. minucie spotkania otworzył wynik z rzutu karnego. W regulaminowym czasie gry Bayern wygrał 2:1 i doprowadził do dogrywki. W niej lepszy okazał się Real i Bayern odpadł.

Oba zespoły spotkały się ponownie w fazie pucharowej w sezonie 2017/18. Tym razem rywalizowały w półfinale. Robert Lewandowski był gotowy do gry i rozegrał pełne 90 minut w obu spotkaniach. Niestety w żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców. Pierwszy mecz miał miejsce 25 kwietnia 2018 roku. Na Allianz Arenie Bayern przegrał 1:2. Tydzień później w rewanżu padł wynik 2:2 i Bayern Monachium pożegnał się z marzeniami o trofeum.

FC Barcelona

Od sezonu 2022/23 Robert Lewandowski reprezentuje barwy FC Barcelony. Gra w Hiszpanii sprawia, że jeszcze częściej może mierzyć się z Realem Madryt. Pierwszy mecz przeciwko Królewskim w barwach Blaugrany rozegrał 16 października 2022 roku. Wówczas Real Madryt wygrał u siebie 3:1, a Polak zanotował asystę przy trafieniu Ferrana Torresa.

Zespoły te ponownie mierzyły się ze sobą w styczniu 2023 roku w finale Superpucharu Hiszpanii. FC Barcelona wygrała 3:1, a my oglądaliśmy prawdziwy popis polskiego napastnika. Najpierw zanotował asystę, a później sam wpisał się na listę strzelców i pomógł Dumie Katalonii w zdobyciu trofeum.

Trzeci mecz miał miejsce 19 marca 2023 roku w La Liga. FC Barcelona podejmowała u siebie Królewskich i wygrała 2:1. Robert Lewandowski rozegrał 90 minut i nie wpisał się na listę strzelców. Kolejne spotkanie Polaka przeciwko Realowi Madryt odbyło się 5 kwietnia 2023 roku w rozgrywkach Pucharu Króla. Oba zespoły trafiły na siebie w półfinale. To występ, o którym Robert Lewandowski z pewnością będzie chciał szybko zapomnieć. Duma Katalonii przegrała u siebie 0:4 i odpadła z rozgrywek.

W 2023 roku miał miejsce jeszcze jeden mecz Barcelony z Realem Madryt z udziałem Roberta Lewandowskiego. Tym razem Polak rozpoczął na ławce rezerwowych i wszedł w drugiej połowie. Dostał około 30 minut, a jego występ nie pomógł Barcelonie i skończyło się 1:2. Ostatni z dotychczasowych meczów Lewego przeciwko Realowi Madryt miał miejsce 14 stycznia 2024 roku w finale Superpucharu Hiszpanii. Polak rozegrał pełne 90 minut i strzelił gola na 1:2. Popisał się pięknym uderzeniem z powietrza. Niestety na więcej Barcelony nie było stać i przegrała 1:4.

Ile goli strzelił Realowi Madryt Robert Lewandowski?

Do 15 kwietnia 2024 roku Robert Lewandowski strzelił przeciwko Realowi Madryt osiem goli i zanotował trzy asysty. Ostatnie trafienie miało miejsce 14 stycznia 2024 roku. Szansa na kolejne już 21 kwietnia, gdy FC Barcelona zagra na wyjeździe z Realem Madryt w rozgrywkach La Liga. Poniżej tabela uwzględniająca wszystkie gole i asysty Roberta Lewandowskiego w starciach z Królewskimi.

Czytaj również:

Lewandowski vs Real Madryt. Kiedy strzelił najwięcej goli?

Indywidualnie najlepszym sezonem Roberta Lewandowskiego w spotkaniach przeciwko Królewskim był ten, w którym debiutował w starciu z tym rywalem. Chodzi o sezon 2012/13, gdy jego Borussia Dortmund aż czterokrotnie mierzyła się z Realem w Lidze Mistrzów. Robert Lewandowski zagrał we wszystkich meczach, zdobywając pięć bramek i notując asystę. Duży wpływ na te statystyki był pierwszy półfinał, w którym Polak zdobył cztery bramki. Od sezonu 2022/23 Robert Lewandowski reprezentuje barwy FC Barcelony i jeszcze częściej mierzy się z Realem Madryt. Nie nawiązał jednak do historycznego występu sprzed 12. lat. Przed nim kolejne okazje i nie jest wykluczone, że to właśnie w barwach Barcelony strzeli najwięcej goli przeciwko Realowi.

Cztery gole Lewandowskiego w Lidze Mistrzów

Szczególnie jeden występ Roberta Lewandowskiego przeciwko Realowi Madryt przeszedł do historii. Miało to miejsce w półfinale Ligi Mistrzów w sezonie 2012/13. Pierwszy mecz był prawdziwym popisem napastnika reprezentacji Polski. Robert Lewandowski w pojedynkę rozmontował obronę Królewskich i strzelił cztery gole. Polak otworzył wynik meczu w ósmej minucie, gdy wykorzystał podanie od Mario Götze. Przed przerwą Real Madryt doprowadził do wyrównania.

Po zmianie stron Lewandowski wprowadził Borussię do półfinału. W niewiele ponad kwadrans trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. Drugą bramkę zdobył w 50. minucie po podaniu Marco Reusa. Pięć minut później było już 3:1, gdy Polak wykorzystał dogranie od Marcela Schemlzera. W 67. minucie meczu ustalił wynik meczu na 4:1 po tym, jak pewnie wykorzystał rzut karny. Był to jeden z najlepszych indywidualnych występów przeciwko Realowi Madryt w historii. Szkoda tylko, że Robert Lewandowski po zakończeniu sezonu nie cieszył się ze zdobycia Ligi Mistrzów. Jego Borussia w niemieckim finale przegrała 1:2 z Bayerem Monachium.

🎯 Kiedy Robert Lewandowski strzelił pierwszego gola Realowi Madryt?

Pierwsze trafienie Roberta Lewandowskiego przeciwko Realowi Madryt miało miejsce 24 października 2012 w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Borussia Dortmund wygrała ten mecz 2:1.

Ile bramek Lewandowski ma w starciach z „Królewskimi”?

Na dzień 15 kwietnia 2024 roku Robert Lewandowski ma koncie osiem bramek strzelonych Realowi Madryt.

🏆 W barwach którego klubu „Lewy” strzelił najwięcej goli Realowi?

Robert Lewandowski najwięcej bramek przeciwko Realowi Madryt zdobył w barwach Borussii Dortmund. W żółto-czarnej koszulce strzelił Królewskim pięć goli.