STS KOD PROMOCYJNY

Najlepsze polskie piłkarki za granicą. W jakich klubach grają?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaPiłkarki za granicąNajlepsze polskie piłkarki za granicą. W jakich klubach grają?

Polskie piłkarki znaczą coraz więcej w światowej piłce nożnej. Kierunek młodym zawodniczkom wyznaczają przede wszystkim Ewa Pajor, Katarzyna Kiedrzynek i Paulina Dudek. Od lat budują pozycję gwiazd w zagranicznych ligach, a Ewa Pajor została pierwszą Polką uwzględnioną w plebiscycie Złotej Piłki. Sprawdź, jak wygląda sytuacja polskich piłkarek w ligach zagranicznych i dowiedz się, w jakich klubach na co dzień grają.

Polki w Lidze Mistrzyń

W klubach Ligi Mistrzyń regularnie występują reprezentantki Polski. W ostatnich latach dwukrotnie w finale Ligi Mistrzyń w barwach Paris Saint-Germain grała bramkarka Katarzyna Kiedrzynek. W edycji 2022/23 do finału dotarła Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), jednak też musiała uznać wyższość rywalek. Nadrobiła jednak trofeum indywidualnym za zdobycie korony królowej strzelczyń. Obecnie w kadrze zespołów występujących w Lidze Mistrzyń znajdują się: Emilia Szymczak (FC Barcelona), Tanja Pawollek (Eintracht Frankfurt) i Katarzyna Kiedrzynek i Paulina Dudek (obie Paris Saint-Germain) i Weronika Zawistowska (Bayern Monachium).

Ewa Pajor

Bez wątpienia największą gwiazdą seniorskiej reprezentacji Polski jest Ewa Pajor. Atakująca niemieckiego VfL Wolfsburg jest obecną kapitan oraz rekordzistką kadry pod względem liczby strzelonych goli. Ma dopiero 27 lat, a już teraz zdobyła ponad 50 bramek z orzełkiem na piersi. Między innymi to dzięki niej reprezentacja Polski z roku na rok odnosi coraz lepsze wyniki. Ewa Pajor jako pierwsza Polka w historii została nominowana do zdobycia Złotej Piłki. Ostatecznie zajęła 18. miejsce w plebiscycie na najlepszą piłkarkę świata w 2023 roku.

Wpływ na wyróżnienie naszej napastniczki miała znakomita postawa w meczach poprzedniego sezonu. Prawdziwym jej popisem był finał Ligi Mistrzyń, w którym strzeliła gola i zanotowała asystę. Niestety nie wystarczyło to do zdobycia upragnionego trofeum. Na pocieszenie wywalczyła tytuł królowej strzelczyń Ligi Mistrzyń w sezonie 2022/23. Dokonała tego jako pierwsza Polka w historii. Niestety w tym sezonie nie powtórzy tego sukcesu, ponieważ jej zespół nieoczekiwanie odpadł z rozgrywek już na etapie eliminacji.

Ponadto na swoim koncie ma m.in.: tytuł królowej strzelczyń Bundesligi w sezonie 2018/19. Do tego z Wolfsburgiem pięć razy zdobywała mistrzostwo Niemiec i osiem razy sięgała po Puchar Niemiec. Przed nią jeszcze kilka lat grania na wysokim poziomie i liczymy na to, że powiększy listę sukcesów indywidualnych i drużynowych oraz pomoże piłce nożnej kobiet wejść na jeszcze wyższy poziom.

Paulina Dudek

Kolejną z Polek na najwyższym światowym poziomie jest Paulina Dudek. Od 2018 roku związana jest z francuskim Paris Saint-Germain. Polska piłkarka regularnie występuje w jednej z najlepszych drużyn w Europie. Niestety w sierpniu po raz drugi w karierze zerwała więzadła krzyżowe i czeka ją długi czas rehabilitacji oraz powrót do formy. Trzymamy kciuki za to, aby wróciła mocniejsza i ponownie stanowiła o sile naszej reprezentacji.

Katarzyna Kiedrzynek

O Ligę Mistrzyń w swojej karierze walczyła również Katarzyna Kiedrzynek. Polska bramkarka zagrała w finałach tych rozgrywek w sezonach 2014/15 i 2016/17. Niestety dwukrotnie jej drużyna musiała uznać wyższość rywalek. Przed rokiem była w kadrze Wolfsburga, jednak nie miała okazji zagrać w finale Ligi Mistrzyń. W owym sezonie reprezentuje ponownie PSG, gdzie przez lata zbudowała sobie renomę. Na swoim koncie ma kilka sześć tytułów wicemistrzyni Francji oraz Puchar Francji wywalczony w sezonie 2017/18. Obecnie odbudowuje swoją karierę po serii groźnych kontuzji. Liczymy na to, że przed nią udany sezon.

Pozostałe zawodniczki w Lidze Mistrzyń

W kadrach drużyn rywalizujących w Lidze Mistrzyń oglądamy jeszcze Emilię Szymczak (FC Barcelona), Weronikę Zawistowską (Bayern Monachium) i Tanję Pawollek (Eintracht Frankfurt). Emilia Szymczak to jedna z nadziei kobiecej piłki nożnej w Polsce. Nastolatka poszła śladami Roberta Lewandowskiego i opuściła Górnika Łęczna, wiążąc się kontraktem z FC Barceloną. Podpisała trzyletni kontrakt obowiązujący do 2026 roku i w tym czasie chce zbudować swoją pozycję w najlepszej drużynie Europy. FC Barcelona to obrońca trofeum Ligi Mistrzyń z ubiegłego sezonu. Co ciekawe, Emilia Szymczak jest dopiero czwartą zagraniczną piłkarką, która dołączyła do La Masii, czyli jednej z najlepszych akademii piłkarskich na świecie.

Tanja Pawollek występuje na pozycji pomocnika w niemieckim Eintrachcie Frankfurt. Wcześniej reprezentowała drużyny młodzieżowe Niemiec. Od 2022 roku jest powoływana do pierwszej reprezentacji Polski i stanowi jej ważne ogniwo. Regularnie występuje również w barwach Eintrachtu Frankfurt w Bundeslidze oraz rozgrywkach Ligi Mistrzyń. O miejsce w mocnym Bayernie Monachium walczy Weronika Zawistowska, która wcześniej była wypożyczona do 1. FC Koeln.


Czytaj więcej o piłkarkach za granicą


Polki w lidze niemieckiej

Wiele reprezentantek Polski występuje na co dzień w niemieckiej Bundeslidze. Wspominaliśmy już o Ewie Pajor, Weronice Zawistowskiej i Tanji Pawollek. Oprócz nich do kadry Polski regularnie powoływane są takie zawodniczki, jak m.in.: Adriana Achcińska, Martyna Wiankowska, Natalia Padilla-Bidas (wszystkie 1. FC Koeln) oraz Sylwia Matysik i Nikola Karczewska (obie TSV Bayer 04 Leverkusen).

Polki w lidze francuskiej

Do najmocniejszych lig w Europie w piłce kobiecej zaliczana jest francuska Ligue 1. Tam również mamy reprezentantki Polski. To nie tylko Katarzyna Kiedrzynek i Paulina Dudek z PSG. Oprócz niej na co dzień we Francji grają m.in.: Kinga Szemik (Stade de Reims), Dominika Grabowska i Ewelina Kamczyk (obie FC Fleury 91) oraz Małgorzata Grec i Klaudia Jedlińska (obie Dijon Football Côte-d’Or).

Polki w lidze hiszpańskiej

W lidze hiszpańskiej, póki co, śledzimy przede wszystkim losy młodej Emilii Szymczak, która walczy o zdobycie miejsca w pierwszej drużynie FC Barcelony.


Sprawdź typy na piłkę nożną


Polki w pozostałych ligach zagranicznych

Nasze reprezentantki znajdziemy również w innych ligach. W Szwajcarii występują m.in.: Oliwia Woś (FC Zürich) i Klaudia Lefeld (Grasshopper-Club Zurych). Na co dzień w Skandynawii grają Natalia Wróbel (Brøndbyernes IF, Dania) oraz Kayla Adamek (Vittsjö GIK, Szwecja). W Szkocji swoją pozycję buduje Kinga Kozak (Glasgow City FC), a we włoskim AC Milan gra Małgorzata Mesjasz.

🏆 Ile Polek występuje w Lidze Mistrzyń?

Obecnie w kadrach drużyn występujących w Lidze Mistrzyń jest pięć Polek: Katarzyna Kiedrzynek, Paulina Dudek, Weronika Zawistowska, Tanja Pawollek i Emilia Szymczak.

W której lidze zagranicznej jest najwięcej Polek?

Najwięcej Polek występuje w lidze niemieckiej i francuskiej.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...