Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąPrzełamanie Lewego przed meczami kadry. Czas na podsumowanie weekendu polskich piłkarzy

Polskim piłkarskim wydarzeniem minionego weekendu był dublet Roberta Lewandowskiego w meczu FC Barcelony z Alaves. Kapitan reprezentacji Polski przełamał się po kilku tygodniach bez trafienia. Na listę strzelców wpisywali się także: Adam Buksa, Adrian Benedyczak, Jakub Piotrowski i Karol Angielski. To dobry prognostyk przed przerwą reprezentacyjną, w której Polacy zagrają kolejno z Czechami i Łotwą. Czas na podsumowanie weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy w ligach zagranicznych.

Robert Lewandowski bohaterem FC Barcelony

Długo na to czekał. Robert Lewandowski przełamał niemoc strzelecką i dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w meczu ligowym FC Barcelony. Polak został bohaterem Dumy Katalonii, która po ciężkim boju wygrała u siebie 2:1 z Deportivo Alaves. Napastnik reprezentacji Polski najpierw popisał się pięknym strzałem głową, a później skutecznie wykonał rzut karny. Dzięki temu ma na koncie siedem bramek w La Liga i w klasyfikacji strzelców zbliżył się do prowadzącego Anglika Jude’a Bellinghama z Realu Madryt. FC Barcelona zajmuje trzecie miejsce w tabeli ligi hiszpańskiej. Forma naszego kapitana to dobry prognostyk przed meczami z Czechami i Łotwą.

Polacy w kratkę w Serie A. Zieliński zaczął na ławce

Już tradycyjnie spore grono reprezentantów Polski oglądaliśmy we włoskiej Serie A. Jako pierwszy na boisku pojawił się Mateusz Łęgowski, który wszedł na pół godziny wyjazdowego meczu Salernitany z Sassuolo. Skończyło się 2:2. Młody pomocnik ma jednak powody do zadowolenia, ponieważ w niedzielę otrzymał od Michała Probierza zaproszenie na zgrupowanie kadry

Kolejny pewny mecz w bramce Juventusu rozegrał Wojciech Szczęsny. Na ostatnie 10 minut na boisku pojawił się Arkadiusz Milik, a Stara Dama wygrała 2:1 z Cagliari Calcio. Z ławki rezerwowych gości przyglądał się temu Mateusz Wieteska. Nieoczekiwanie na ławce rezerwowych Napoli mecz rozpoczął Piotr Zieliński. Wszedł w 54. minucie, jednak mistrzowie Włoch przegrali u siebie 0:1 z Empoli po golu w doliczonym czasie gry. W pierwszym składzie Empoli wyszedł Bartosz Bereszyński, a w kadrze zabrakło kontuzjowanego Sebastiana Walukiewicza.

O sporym pechu może mówić Karol Linetty. Ostatnio pomocnik FC Torino był w bardzo dobrej formie, jednak przytrafił mu się uraz. Już w pierwszej połowie meczu wyjazdowego z Monzą opuścił boisko. Skończyło się 1:1. Zatrzymana została dobra seria Bolonii z Łukaszem Skorupskim w bramce. Tym razem jego zespół przegrał 1:2 z Fiorentiną. Cały mecz na ławce spędził Kacper Urbański. Cały mecz na ławce rezerwowych Genoi spędził powracający po kontuzji Filip Jagiełło. Jego zespół wygrał 1:0 z Hellasem Werona, gdzie zabrakło kontuzjowanego Pawła Dawidowicza. Ostatnim z biało-czerwonych w Serie A był Nicola Zalewski. Niestety derby z Lazio spędził na ławce rezerwowych, a mecz zakończył się na bezbramkowym remisem.

Gol i pech Benedyczaka w Serie B

Na zapleczu włoskiej ekstraklasy siódmego gola w sezonie strzelił Adrian Benedyczak. Ostatecznie Parma przegrała 2:3 z Lecco. Niestety później okazało się, że z powodu urazu zabraknie go na zgrupowaniu reprezentacji Polski. Szkoda, ponieważ jego dobra dyspozycja została dostrzeżona przez Michała Probierza. We włoskiej Serie B wystąpili jeszcze Mateusz Praszelik (Cosenza, 2:0 z Reggianą), Przemysław Szymiński (Reggiana, 0:2 z Cosenzą), Bartłomiej Drągowski, Arkadiusz Reca (Spezia, 2:2 z Ternaną) i Jakub Łabojko (Ternana, 2:2 ze Spezią). Do gry w trzecioligowym SPAL powrócił Patryk Peda. Niestety jego zespół przegrał u siebie 0:1 z Pontedrą

Kolejna wygrana Casha w Premier League. Moder w kadrze po blisko 600 dniach oczekiwania

Po blisko 600 dniach oczekiwania do kadry meczowej Brighton & Hove Albion powrócił Jakub Moder. Pomocnik stopniowo wprowadzany jest przez trenera, dlatego cały domowy mecz z Sheffield United spędził na ławce. Nieoczekiwanie Brighton tylko zremisowało 1:1. Z kolejnego zwycięstwa w Premier League cieszy się Matty Cash z Aston Villi. Tym razem The Villans pokonali u siebie 3:1 Fulham. Obrońca reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie, jednak po nim poinformowano, że zabraknie go na najbliższym zgrupowaniu kadry. Kilka minut w barwach Arsenalu Londyn otrzymał Jakub Kiwior. Wszedł na boisko w 89. minucie przy prowadzeniu Kanonierów 3:1 z Burnley. Takim wynikiem zakończył się ten mecz. Cały mecz na ławce West Hamu United spędził Łukasz Fabiański. Młoty wygrały 3:2 z Nottingham Forrest.

Polacy grali w Championship

Na zapleczu Premier League z efektownego zwycięstwa cieszy się Bartosz Białkowski. Polski weteran zachował czyste konto, a jego Millwall wygrało na wyjeździe 4:0 z Sheffield Wednesday. W pierwszym składzie Noriwch City wyszedł Przemysław Płacheta. Zagrał 45 minut, a jego zespół odniósł cenne wyjazdowe zwycięstwo 3:2 z Cardiff City. Michał Helik z Huddersfield nie zatrzymał Hull City. Skończyło się 0:1. Tym razem w barwach Southampton zabrakło pauzującego za żółte kartki Jana Bednarka. Święci bez polskiego stopera wygrali 2:1 z West Bromwich Albion. Jan Bednarek pojawi się na najbliższym zgrupowaniu kadry. Również za żółte kartki pauzował Krystian Bielik, a jego Birmingham doznało kolejnej bolesnej porażki 1:3 z Sunderlandem.

Kolejne czyste konto Marcina Bułki w Ligue 1

Na miano objawienia tego sezonu francuskiej Ligue 1 wyrasta Marcin Bułka. Bramkarz OGC Nice ponownie zachował czyste konto. Niestety jego koledzy z ataku nie znaleźli sposobu na bramkarza Montpellier i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Tym samym Nicea spadła na drugie miejsce w lidze, a wyprzedziło ją Paris Saint-Germain. Na szóste miejsce w lidze po zwycięstwie 1:0 z Olympique Marsylia awansowało RC Lens. Niestety cały mecz na ławce spędził Przemysław Frankowski. Również z poziomu ławki rezerwowych mecz swojej drużyny oglądał Radosław Majecki. AS Monaco bezbramkowo zremisowało z Le Havre.

Jakub Kamiński w pierwszym składzie Wolfsburga

Długo czekaliśmy na taką informację z Bundesligi. Jakub Kamiński powrócił do pierwszego składu VfL Wolfsburg, jednak na nic sie to zdało. Polak zagrał 55 minut, a jego zespół przegrał aż 0:4 z Borussią Moenchengladbach. Miejsca w pierwszym składzie Augsburga nie oddaje Robert Gumny. Rozegrał 90 minut, a Bawarczycy zremisowali 1:1 z TSG Hoffenheim. Z ławki rezerwowych Werderu Brema nie może podnieść się Dawid Kownacki. Jego zespół zremisował 2:2 z Eintrachtem Frankfurt.

Puchacz dowołany do reprezentacji. Polacy grali w 2. Bundeslidze

Liczna kolonia polskich piłkarzy gra na co dzień na poziomie 2. Bundesligi. Po kontuzji Tymoteusza Puchacza nie ma już śladu i ponownie rozegrał 90 minut w barwach Kaiserslautern. Niestety skończyło się 1:2 z Wehen. Michał Probierz dowołał tego zawodnika na najbliższe zgrupowanie kadry. Porażki 1:2 doznało także Schalke 04 Gelsenkirchen z Marcinem Kamińskim w składzie. Zespół ten przegrał z Elversbergiem. Polski mecz w drugiej lidze niemieckiej wygrał Damian Michalski. Jego Greuther Fürth pokonał 1:0 Fortunę Düsseldorf z Dennisem Jastrzembskim w składzie. Kolejne minuty w HSV Hamburg otrzymał Łukasz Poręba. Niestety skończyło sie 2:4 z Kiel.

Polacy w ligach spoza TOP 5 w Europie

Ponownie błysnęli Polacy występujący w ligach niezaliczanych do TOP 5 w Europie. Piątego gola w tym sezonie tureckiej Superlig strzelił Adam Buksa. Napastnik dołożył jeszcze asystę, a jego Antalyaspor rozbił na wyjeździe 4:0 Ankaragucu. Cztery gole w tym meczu przepuścił Rafał Gikiewicz. Za ciosem nie poszedł Krzysztof Piątek z Basaksehiru. Rym razem mecz skończył bez gola, a jego zespół przegrał 0:1 z Besiktasem. Drugi raz z rzędu punkty zgubiło Fenerbahce Stambuł z Sebastianem Szymańskim w składzie. Polak zagrał pełne spotkanie z Adaną Demirsporem. Skończyło się bezbramkowym remisem.

Kapitalny sezon w Bułgarii rozgrywa Jakub Piotrowski. Pomocnik ponownie wpisał się na listę strzelców, a Łudogorec Razgrad wygrał aż 4:0 z Etarem. Dla Piotrowskiego to czwarty gol w lidze w tym sezonie. Szymon Włodarczyk zagrał 90 minut w Sturmie Graz w meczu wygranym 3:0 z Austrią Klagenfurt. Dosłownie kilka minut w belgijskim Club Brugge otrzymał Michał Skóraś. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w derbach Brugii z Cercle.

W polskim meczu w Eredivisie górą był Paweł Bochniewicz z SC Heerenveen. Rozegrał 90 minut na środku obrony, a jego zespół wygrał na wyjeździe 3:1 z Vitesse. U gospodarzy na ostatni kwadrans wszedł Kacper Kozłowski. Dobra forma Pawła Bochniewicza zaowocowała powołaniem do kadry Polski.

Trzecią bramkę w lidze greckiej zdobył Karol Angielski z Atromitosu. Drużyna Polaka zremisowała 1:1 z Panserraikosem. Z pewnego zwycięstwa cieszy się Damian Szymański z AEK Ateny. Mistrzowie Grecji wygrali 3:0 z Lamią, a Polak zagrał 90 minut. Ostoją defensywy PAOK Saloniki jest Tomasz Kędziora. Zespół ten wygrał 2:1 z Panetolikosem.

Z ligi cypryjskiej do kadry Michała Probierza dostał się Karol Struski z Arisu Limassol. Tym razem jednak jego zespół przegrał aż 1:4 z Karmiotissą. Na boisku oglądaliśmy jeszcze Mariusza Stępińskiego. Czyste konto w meczu na szczycie ligi duńskiej zachował Kamil Grabara. FC Kopenhaga zremisowała 0:0 z Brondby i utrzymała prowadzenie w lidze.

Dariusz Formella z Phoenix Rising FC świętuje mistrzostwo USL Championship, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w Stanach Zjednoczonych. Polak przez cały sezon był wyróżniającym się zawodnikiem swojej drużyny.

W dalekiej Arabii Saudyjskiej Grzegorz Krychowiak próbował zatrzymać Karima Benzemę. To się nie udało i Abha Club przegrała 2:4 z Al-Ittihad FC, a Francuz popisał się hattrickiem. Bez bramki mecz w Australii zakończył Oskar Zawada. Jego Wellington Phoenix zremisowało 1:1 z Melbourne Victory. Trzy bramki przyjął Filip Kurto, którego Macarthur FC zremisował 3:3 z Melbourne City.