Szymański i Kozłowski z golami. Lewandowski na zero w El Clasico

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąSzymański i Kozłowski z golami. Lewandowski na zero w El Clasico

Za nami kolejny emocjonujący weekend w wykonaniu polskich piłkarzy w zagranicznych klubach. Robert Lewandowski przegrał swoje pierwsze oficjalne El Clasico 1:3. W Holandii nie zatrzymuje się Sebastian Szymański, który po raz kolejny trafił dla Feyenoordu. Swoje premierowe trafienie w Eredivisie zanotował Kacper Kozłowski dla Vitesse Arnhem. Jak spisywali się pozostali reprezentanci Polski? Sprawdźmy.

Lewandowski na zero w El Clasico

Kolejny mecz bez trafienia w lidze hiszpańskiej zanotował Robert Lewandowski. O ile przed tygodniem Barcelonie udało się jeszcze wygrać z Celtą Vigo, tak teraz zadanie było zdecydowanie trudniejsze. Wyjazdowy mecz z Realem Madryt zakończył się zwycięstwem Królewskich 3:1. Robert Lewandowski zaliczył asystę przy honorowy trafieniu Ferrana Torresa, jednak wcześniej nie wykorzystał korzystnej sytuacji do strzelenia bramki. Duma Katalonii zajmuje drugie miejsce w La Liga ze stratą trzech punktów do Realu.

Zieliński wciąż liderem Serie A

W Serie A liderem pozostaje Piotr Zieliński. Tym razem jego SSC Napoli wygrało u siebie 3:2 z Bolonią Łukasza Skorupskiego. Pomocnik reprezentacji Polski zaliczył przyzwoity występ i na murawie spędził 90 minut. Bramkarz Bolonii także rozegrał pełne spotkanie. W derbach Turynu oglądaliśmy dwóch Polaków. Wojciech Szczęsny zagrał 90 minut, a Arek Milik 17 minut w wygranym przez Juventus meczu 1:0. Karol Linetty z Torino opuścił murawę w 78 minucie. Kolejne 90 minut dla Spezii zanotował Bartłomiej Drągowski, a Jakub Kiwior zszedł w 73 minucie gry. Drużyna Polaków zremisowała u siebie 2:2 z Cremonese. Krzysztof Piątek z Salernitany zszedł w 60 minucie przegranego 0:2 meczu z Interem Mediolan. Bartosz Bereszyński rozegrał 90 minut, a Nicola Zalewski 84 minuty w meczu Sampdoria – AS Roma. Wygrała drużyna ze stolicy Włoch. Pełne spotkanie na ławkach rezerwowych swoich drużyn zanotowali: Sebastian Walukiewicz (Empoli) i Mateusz Praszelik (Hellas Verona). Arkadiusz Reca (Spezia) i Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) pauzowali z powodu urazów. Fiorentina Szymona Żurkowskiego kończy kolejkę w poniedziałek wieczorem.

Solidny weekend w Premier League

Łukasz Fabiański ponownie był pewnym punktem West Hamu United, a jego zespól zremisował na wyjeździe 1:1 z Southampton. Były golkiper reprezentacji Polski w tym meczu obronił aż 7 strzałów. Niestety mniejsze powody do zadowolenia ma Mateusz Klich, który wszedł na boisko w 76 minucie przegranego 0:1 meczu z Arsenalem Londyn. Smaku porażki zaznali również Matty Cash i Jan Bednarek. Pierwszy rozegrał 90 minut, a drugi domowy mecz z Chelsea Londyn (0:2) przesiedział na ławce rezerwowych.

Na zapleczu Premier League kolejne zwycięstwo (2:0 z Hull City) w barwach Birmingham City zanotował Krystian Bielik. Polak zszedł z boiska w doliczonym czasie gry i potwierdził, że jest coraz lepiej przygotowany przed mistrzostwami świata w Katarze. Kontuzję wciąż leczy Przemysław Płacheta. Niestety kolejnej porażki doznało Huddersfield (1:2 z Rotherham), gdzie 90 minut na środku obrony rozegrał Michał Helik. Pełne 90 minut na ławce rezerwowych Millwall spędził doświadczony Bartosz Białkowski.

Bez liczb w Bundeslidze

Tym w Bundeslidze nie błysnął żaden z Polaków. Robert Gumny rozegrał 90 minut dla Augsburga w przegranym 2:3 meczu z FC Koln. Kontuzję wciąż leczy Rafał Gikiewicz. Jakub Kamiński zszedł w 89 minucie meczu Wolfsburga, który Wilki zremisowały 2:2 z Borussią Mönchengladbach. Marcin Kamiński z Schalke 04 jeszcze nie wyleczył urazu, a Marcel Lotka (Borussia Dortmund) i Tymoteusz Puchacz (Union Berlin) nie znaleźli się w osiemnastkach meczowych swoich drużyn. W 2. Bundeslidze derbowe zwycięstwo w barwach St. Pauli zanotował Adam Dźwigała. Jego zespół wygrał 3:0 z HSV. W pozostałych spotkaniach Polacy grali przeciętnie.

Jak Polacy grali w Lique 1?

W kratkę zagrali Polacy we francuskiej Lique 1. Przemysław Frankowski rozegrał 59 minut, a Łukasz Poręba wszedł w doliczonym czasie gry spotkania RC Lens – Montpellier. Drużyna Polaków wygrała 1:0, a Adama Buksy zabrakło nawet na ławce rezerwowych. Bohaterem Troyes został debiutujący Mateusz Lis. Polski bramkarz obronił rzut karny, a jego drużyna zremisowała 1:1 z AC Ajaccio. Kolejny solidny występ na środku obrony Clermont Foot zanotował Mateusz Wieteska, a jego drużyna zremisowała 1:1 na wyjeździe z faworyzowanym Monaco. Marcin Bułka spędził cały mecz na ławce Nice (1:1 z Auxerre), a Karol Fila ze Strasbourga ponownie leczy kontuzję.

Polskie gole w Holandii

Dwa polskie gole mieliśmy w Holandii. Nie zatrzymuje się Sebastian Szymański z Feyenoordu Rotterdam, który wyprowadził swój zespól na prowadzenie z AZ Alkmaar. Polak przebywał na boisku do 86 minuty, a jego zespół wygrał 3:1. Feyenoord awansował na trzecie miejsce w lidze. Premierowe trafienie w Holandii zanotował Kacper Kozłowski. Trafił dla Vitesse Arnhem w wygranym meczu 3:0 z Cambuur. Zarówno on, jak i Bartosz Białek przebywali na boisku do 75 minuty. Paweł Bochniewicz rozegrał kolejne 90 minut dla SC Heerenveen, a jego zespól zremisował 1:1 z GA Eagles.

Krychowiak wraca do Polski, Grabara na boisko

Tegoroczne zmagania w piłce klubowej zakończył Grzegorz Krychowiak. W weekend rozegrał 90 minut, a jego zespól Al Shabab wygrał 4:0 z Al Khaleej. Liga Arabii Saudyjskiej przerwała rozgrywki ze względu na przygotowania do mistrzostw świata w Katarze. Zespół Polaka jest liderem rozgrywek. Teraz Grzegorz Krychowiak powróci do Polski i do mundialu będzie przygotowywał się w barwach Legii Warszawa.

Udany powrót między słupki po kontuzji zanotował Kamil Grabara. Z miejsca stał się numerem jeden w FC Kopenhaga. W środku tygodnia w Lidze Mistrzów zatrzymał Manchester City, a teraz pomógł swojej drużynie w cennym remisie 1:1 z Brondby na wyjeździe. Młody Polak wciąż zachowuje szanse na wyjazd do Kataru. Dobry mecz w lidze belgijskiej w barwach Cercle Brugge zanotował Radosław Majecki. Jego zespół wygrał 5:1 z Eupen.