STS KOD PROMOCYJNY

Ksawery Masiuk brązowym medalistą MŚ w pływaniu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPływanieKsawery Masiuk brązowym medalistą MŚ w pływaniu

Kapitalny start w finale Mistrzostw Świata 2022 w pływaniu w Budapeszcie zanotował 17-letni Ksawery Masiuk. Nastolatek w Małopolski popłynął znakomicie i zajął trzecie miejsce, co dało mu sensacyjny brązowy medal w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym. Przez długi czas wydawało się, że będzie to nawet srebro, ponieważ pierwotnie zdyskwalifikowano Justina Ressa ze Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie jego wynik uwzględniono i reprezentant Polski stanął na najniższym stopniu podium. 

Zamieszanie z medalem

Finałowy start stał na bardzo wysokim i szybkim poziomie. Polak awansował do kluczowej rozgrywki z piątym czasem po tym, jak w półfinale pobił rekord Polski z wynikiem 24.48. Pozwalało to mieć nadzieje na jeszcze lepszy start w finale i być może na włączenie się do walki o medal. Zgodnie z planem losy złota rozstrzygnęli między sobą Amerykanie, którzy stawiani byli w gronie głównych faworytów. Najszybszy okazał się Justin Ress, a tuż za nim finiszował Hunter Armstrong. Na trzecim miejscu po kapitalnym finiszu rywalizację ukończył Ksawery Masiuk, który wyprzedził Włocha Thomasa Cecona. 

Po finale mieliśmy jednak małe zamieszanie. Pierwotnie zdyskwalifikowano Justina Ressa. Dzięki temu przez pewien czas wicemistrzem świata był Ksawery Masiuk, jednak Amerykanie wnieśli protest. Sędziowie go uwzględnili i złoto powróciło w ręce Ressa, a Masiuk spadł na trzecie miejsce, które zajął na basenie. Tym samym w wieku zaledwie 17. lat został brązowym medalistą mistrzostwa świata w pływaniu i potwierdził, że w najbliższych latach powinien należeć do ścisłej światowej czołówki. 

Wielki talent polskiego pływania

Ksawery Masiuk to jeden z największych talentów polskiego pływania w ostatnich latach. Na mistrzostwach świata w Budapeszcie bił rekordy Polski i sensacyjnie włączył się do walki o medal. Zdobył go, co jest dla niego największym sukcesem w dotychczasowej karierze. Jednocześnie w przypadku zaledwie 17-letniego zawodnika może być to zapowiedź znakomitej przyszłości. Polak ma predyspozycje do tego, aby przez lata być jednym z czołowych grzbiecistów świata. Sukces w Budapeszcie niech będzie tylko początkiem. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...