STS KOD PROMOCYJNY

Kajetanowicz spełnia marzenie i obietnicę. Start Polaka w Rajdzie Safari

Autor: Paulina Bajorowicz
Strona głównaSporty motoroweRajdy samochodoweKajetanowicz spełnia marzenie i obietnicę. Start Polaka w Rajdzie Safari

Przed Kajetanowiczem najtrudniejsza runda mistrzostw świata i ważny debiut. 23 czerwca rozpocznie się Rajd Safari, który potrwa 4 dni, do niedzieli 26 czerwca. W rywalizacji WRC2 zgłosiło się dziesięć załóg, w tym tylko jedna z Polski w składzie Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Ten pierwszy start w Afryce obiecał Sobiesławowi Zasadzie, który w ubiegłym roku jako 91-latek wystartował w Rajdzie Safari.

Najtrudniejszy rajd w karierze

Rozgrywany od 1953 roku rajd w Kenii należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych ze względu na stopień trudności, jak i otaczającą surową i hipnotyzującą przyrodę. W niedzielę polska załoga rozpoczęła testy na szutrowej nawierzchni kenijskich tras. To dla załogi Kajetanowicz/Szczepaniak pierwsze zetknięcie się z wymagającą afrykańską nawierzchnią. Szukanie właściwych ustawień dla przygotowanej specjalnie pod to wydarzenie Skody Fabii Rally2 evo będzie niezwykle istotne przed startem. Kajetanowicz przyznaje, że ukończenie trasy będzie największym wyzwaniem. Ostatni raz ekipa wzięła udział w rajdzie poza Europą w 2020 roku w Meksyku, ale z powodu koronawirusa impreza została skrócona o jeden dzień.

Obietnica złożona Sobiesławowi Zasadzie

Kiedy w 2021 po prawie dwóch dekadach przerwy do kalendarza WRC powrócił Rajd Safari, na gościnny powrót za kierownicę zdecydował się Sobiesław Zasada. Tym samym 91-latek stał się najstarszym uczestnikiem rundy WRC w historii. Dla trzykrotnego rajdowego mistrza Europy był to dziewiąty udział w Rajdzie Safari. Zasada razem z Tomaszem Borysławskim pokonali wszystkie odcinki specjalne, ale trasy nie ukończyli, utykając na ostatnim. Kiedy kilka miesięcy później Kajetanowicz spotkał się z Zasadą, obiecał, że wystartuje w Kenii i ukończy rajd dla niego.

Powiedziałem do niego wtedy, że będę robił wszystko, by wystartować w tym rajdzie i ukończyć go dla niego. To dla mnie dodatkowa motywacja, która towarzyszy mi od tamtego momentu.

Kajetan Kajetanowicz, kierowca LOTOS Rally Team

Trasa Rajdu Safari 2022

363,56-kilometrowy etap Safari jest jak dotąd najdłuższym wydarzeniem sezonu, a trasa przeszła kilka subtelnych poprawek od zeszłego roku. Rajd rozpocznie się od niespełna 5-kilometrowego odcinka Super Special Kasarani, ale największe ściganie rozpocznie się w piątek. W sobotę rajdowcy pokonają najdłuższy, bo liczący 134,90 km etap. Na niedzielę zaplanowane są trzy dwukrotnie przejeżdżane próby.

Paulina Bajorowicz
Paulina Bajorowicz
Współtwórczyni portalu Gotowi na Sport. Nadzoruje pracą redakcji, szuka nowych tematów, inspiracji i talentów w polskim sporcie. Na codzień dba o rozwój serwisu.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...