Kajetanowicz spełnia marzenie i obietnicę. Start Polaka w Rajdzie Safari

Strona głównaSporty motoroweRajdy samochodoweKajetanowicz spełnia marzenie i obietnicę. Start Polaka w Rajdzie Safari

Przed Kajetanowiczem najtrudniejsza runda mistrzostw świata i ważny debiut. 23 czerwca rozpocznie się Rajd Safari, który potrwa 4 dni, do niedzieli 26 czerwca. W rywalizacji WRC2 zgłosiło się dziesięć załóg, w tym tylko jedna z Polski w składzie Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Ten pierwszy start w Afryce obiecał Sobiesławowi Zasadzie, który w ubiegłym roku jako 91-latek wystartował w Rajdzie Safari.

Najtrudniejszy rajd w karierze

Rozgrywany od 1953 roku rajd w Kenii należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych ze względu na stopień trudności, jak i otaczającą surową i hipnotyzującą przyrodę. W niedzielę polska załoga rozpoczęła testy na szutrowej nawierzchni kenijskich tras. To dla załogi Kajetanowicz/Szczepaniak pierwsze zetknięcie się z wymagającą afrykańską nawierzchnią. Szukanie właściwych ustawień dla przygotowanej specjalnie pod to wydarzenie Skody Fabii Rally2 evo będzie niezwykle istotne przed startem. Kajetanowicz przyznaje, że ukończenie trasy będzie największym wyzwaniem. Ostatni raz ekipa wzięła udział w rajdzie poza Europą w 2020 roku w Meksyku, ale z powodu koronawirusa impreza została skrócona o jeden dzień.

Obietnica złożona Sobiesławowi Zasadzie

Kiedy w 2021 po prawie dwóch dekadach przerwy do kalendarza WRC powrócił Rajd Safari, na gościnny powrót za kierownicę zdecydował się Sobiesław Zasada. Tym samym 91-latek stał się najstarszym uczestnikiem rundy WRC w historii. Dla trzykrotnego rajdowego mistrza Europy był to dziewiąty udział w Rajdzie Safari. Zasada razem z Tomaszem Borysławskim pokonali wszystkie odcinki specjalne, ale trasy nie ukończyli, utykając na ostatnim. Kiedy kilka miesięcy później Kajetanowicz spotkał się z Zasadą, obiecał, że wystartuje w Kenii i ukończy rajd dla niego.

Powiedziałem do niego wtedy, że będę robił wszystko, by wystartować w tym rajdzie i ukończyć go dla niego. To dla mnie dodatkowa motywacja, która towarzyszy mi od tamtego momentu.

Kajetan Kajetanowicz, kierowca LOTOS Rally Team

Trasa Rajdu Safari 2022

363,56-kilometrowy etap Safari jest jak dotąd najdłuższym wydarzeniem sezonu, a trasa przeszła kilka subtelnych poprawek od zeszłego roku. Rajd rozpocznie się od niespełna 5-kilometrowego odcinka Super Special Kasarani, ale największe ściganie rozpocznie się w piątek. W sobotę rajdowcy pokonają najdłuższy, bo liczący 134,90 km etap. Na niedzielę zaplanowane są trzy dwukrotnie przejeżdżane próby.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Adrianna Sułek wygrywa w Tallinnie i zostaje liderką światowych list

Adrianna Sułek doskonale rozpoczęła halowy sezon w pięcioboju. Młoda Polka wygrała mityng lekkoatletyczny w Tallinie z wynikiem 4702 punkty. Tym samym zawodniczka trenująca na...

Jarosław Lech mistrzem organizacji Levels Fight League

Polski zawodnik MMA Jarosław Lech w świetnym stylu został mistrzem organizacji Levels Fight League. Na gali Levels Fight League 7 w Amsterdamie jednogłośną decyzją...