STS KOD PROMOCYJNY

Niesamowite! Eryk Goczał wygrał Rajd Dakar 2023! Marek Goczał na trzecim miejscu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty motoroweRajdy samochodoweNiesamowite! Eryk Goczał wygrał Rajd Dakar 2023! Marek Goczał na trzecim miejscu

Dnia 15 stycznia napisała się niesamowita historia Rajdu Dakar. Eryk Goczał jako najmłodszy uczestnik Rajdu w historii zapewnił sobie zwycięstwo w klasie SSV. Dokonał tego w wieku zaledwie 18. lat. Na ostatnim etapie zajął ósme miejsce, jednak zyskał ponad 20 minut do Litwina Rokasa Baciuski i wyprzedził go w klasyfikacji generalnej. Rajd Dakar 2023 na trzecim miejscu ukończył Marek Goczał. 

Nie dał za wygraną i sięgnął po zwycięstwo!

Choć Eryk Goczał przed startem ostatniego etapu nie znajdował się w najlepszej sytuacji, to jednak sięgnął po końcowe zwycięstwo w Rajdzie Dakar 2023. Na starcie ostatniego odcinka tracił do liderującego Rokasa Baciuski trochę ponad trzy minuty. Już na trasie 14. etapu Rajdu Dakar Polak jechał bardzo dobrze i odrabiał cenne sekundy do lidera. W pewnym momencie Litwin miał jednak pecha i spore problemy na trasie. Stracił ponad 20 minut, co umiejętnie wykorzystał Eryk. Wspólnie z pilotem Oriolem Meną z Hiszpanii jechali odpowiedzialnie i ukończyli ostatni odcinek na ósmej pozycji. Duża przewaga nad Baciuską sprawiła, że załoga Energylandia Rally Team rzutem na taśmę sięgnęła po zwycięstwo w całym Rajdzie Dakar 2023. To ogromny sukces 18-letniego kierowcy, który w rajdzie startował jako najmłodszy uczestnik w historii. 

Marek Goczał kończy na trzecim miejscu 

Problemy Baciuski sprawiły, że długo wydawało się, że na drugim miejscu Rajd Dakar ukończy ojciec Eryka Marek Goczał. Niestety na ostatnim etapie otrzymał dwie minuty kary za niezaliczenie jednego punktu kontrolnego. W konsekwencji Marek Goczał wspólnie z Maciejem Martonem stracili cenny czas i ukończyli zmagania na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej klasy SSV. Na ostatnim etapie dojechali na czwartej pozycji. Gdyby nie ta kara, to w generalce wyprzedziliby Baciuskę. 

Etapowe podium Michała Goczała

Ostatni etap Dakaru to kolejne etapowe podium dla ostatniego z reprezentantów Energylandia Rally Team, czyli Michała Goczała. Wspólnie z Szymonem Gospodarczykiem ukończyli odcinek na trzecim miejscu. W klasyfikacji generalnej pozwoliło im to na zajęcie wysokiej siódmej pozycji. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...