STS KOD PROMOCYJNY

Wiek nic nie zmienia. Rusza 79. Rajd Polski

Autor: Piotr Tomalski
Strona głównaSporty motoroweRajdy samochodoweWiek nic nie zmienia. Rusza 79. Rajd Polski

19 maja rozpocznie się 79 edycja Rajdu Polski. Na liście startowej pojawić się ma 91 załóg rywalizujących na 16 szutrowych oesach. Ich długość to prawie 183 kilometry. Wśród uczestników pojawi się Maciej Wisławski, dla którego będzie to 29 udział w tych zawodach.

Nie zamierza odpuszczać

79-latek, mistrz Europy z 1997 roku mimo upływu lat nadal chce rywalizować. Ostatni raz rywalizował o punkty w 2018 roku. Do tamtego występu brał udział w Rajdzie Polski 28 razy, z czego dwa razy zdołał wygrać w tych zawodach. Tworzył duet z Krzysztofem Hołowczycem w 1996 i 1998 roku.

Co ciekawe jednak Wisławski zaczynał rywalizację jeszcze w latach 70. gdy rywalizował wraz z Henrykiem Podsiedlikiem w Wartburgu 353. 79-latek startując w 79. edycji Rajdu Polski przejdzie do historii.

Będzie to jego 29 występ. Tylu nie miał żaden dotychczasowy rajdowiec. Dotychczas Wisławski był na pozycji lidera wraz z Markiem Ryndakiem. Za ih plecami uplasowali się Krzysztof Hołowczyc (22 występy) i Grzegorz Grzyb (17 startów).

Rajd Polski Wisławski
Foto Wojciech Szubartowski / PressFocus

Ponad 180 kilometrów rywalizacji

Wisławski, wraz z kierowcą Andrzejem Kalitowiczem będzie jedną z 91 ekip rywalizujących w 16 szutrowych oesów umiejscowionych w różnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego. 19 maja rywalizacja rozpocznie się krótkim odcinkiem kwalifikacyjnym w Baranowie. Tego samego dnia wieczorem zmierzą się na torze Mikołajki Arena.

20 maja kierowców czekają cztery oesy. Pierwszy z nich jest najdłuższym w czasie całego rajdu (niecałe 19 kilometrów) i został zlokalizowany w Świętajnie. Kolejne zostały zaplanowane w okolicach Markowskich i Wieliczki. Sobotnia rywalizacja zakończy się znów na torze w Mikołajkach.

W niedzielę walka zakończy się kolejnymi oesami, gdzie rajdowcy rywalizować będą w Barczewie, Biskupcu, gminie Mrągowo i Mikołajkach. Ten ostatni zakończy rywalizację w 79. Rajdzie Polski.

Polacy znów na szczycie?

Faworytami rywalizacji są Hayden Paddon i John Kennard w Hyundaiu i20 Rally2 oraz Mads Ostberg i Patrik Barth w Citroenie C3 Rally2. Pierwszy z wymienionych przyjedzie do polski jako lider punktacji FIA ERC. Wcześniej dwa razy stawał na podium Rajdu Polski.

Na starcie rywalizacji pojawią się także Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Skodzie Fabii RS Rally2. W ubiegłym roku ten duet wygrał rywalizację w Rajdzie Polski. Choć w obecnym sezonie skupiają się oni na rywalizacji w WRC2, tak mimo to chcą wystąpić na polskiej ziemi.

Piotr Tomalski
Piotr Tomalski
Jako jedyny z rodziny interesowałem się sportem. Od obserwacji rozgrywek przed telewizorem, przez uprawianie piłki nożnej przeszedłem do pracy związanej z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Zbierałem doświadczenie w mniejszych redakcjach (Radio Gol), po zdecydowanie większe (Katowicki Sport i Radio Katowice). Na portalu Gotowi na Sport piszę o wydarzeniach ze świata piłki nożnej, żużla i sportów walki.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...