STS KOD PROMOCYJNY

Polacy nie wystartują w Mistrzostwach Świata w boksie. PZB dołącza do bojkotu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty walkiBoksPolacy nie wystartują w Mistrzostwach Świata w boksie. PZB dołącza do bojkotu

Zgodnie z zapowiedziami władze Polskiego Związku Bokserskiego podjęły decyzję o zbojkotowaniu Mistrzostw Świata w boksie kobiet i mężczyzn. Decyzja podyktowana jest przywróceniem do rywalizacji Rosjan i Białorusinów. W konsekwencji bojkot zawodów organizowanych przez IBA ogłosiły już takie kraje jak m.in.: USA, Irlandia, Dania, Niemcy, Wielka Brytania, czy też Holandia. Stanowisko Polaków i innych federacji wskazuje na to, że w świecie boksu nie ma miejsca na tolerowanie agresji zbrojnej. 

Biało-czerwoni odpuszczają starty w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata w boksie kobiet odbędą się w marcu, a rywalizację mężczyzn zaplanowano na maj. Niestety nie zobaczymy w nich Polaków, co jest odpowiedzią na skandaliczną decyzję władz IBA. Te przywróciły do rywalizacji zawodników z Rosji i Białorusi, co spotkało się z licznymi protestami. Sportowcy z tych krajów będą mogli występować pod swoją flagą oraz z hymnem. Rozłam jest na tyle duży, że nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie powstanie konkurencyjna do IBA organizacja, która zrzeszy najważniejsze krajowe związki bokserskie. 

Zawody zbojkotowali nie tylko Polacy, ale również związki z takich państw jak: Stany Zjednoczone, Irlandia, Wielka Brytania, Kanada, Czechy, Ukraina, Niemcy, Holandia, Norwegia, Litwa, Łotwa i wiele innych. Na ten moment udział w zawodach potwierdzili Bułgarzy. W najbliższych dniach kolejne krajowe związki również powinny oficjalnie poinformować o bojkocie zmagań. 

Decyzja zgodnie z uchwałą

Co ciekawe, Polski Związek Bokserski był jednym z pierwszych związków sportowych w Polsce, który podjął decyzję o braku startów w zawodach, w których pojawią się sportowcy z Rosji i Białorusi. Szybko przegłosowano uchwałę w tej sprawie, a bojkot zbliżających się mistrzostw świata w boksie kobiet i mężczyzn to potwierdzenie utrzymania tego stanowiska. Wskazuje to na konsekwencję w działaniu władz Polskiego Związku Bokserskiego, na co uwagę zwraca m.in. wiceprezes Maciej Demel. 

Najbardziej żal w tym wszystkim samych sportowców, dla których udział w mistrzostwach świata jest niezwykle ważny. Na koniec jednak są sprawy ważne i ważniejsze, a pokazanie solidarności z pokrzywdzoną Ukrainą i braku zgody na działania wojenne Rosjan i wspierających ich Białorusinów, to coś ważniejszego niż rywalizacja sportowa. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

400 za gola Hiszpanii lub Francji w półfinale!

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy gola Hiszpanii lub gola Francji w meczu Hiszpania Francja to poza standardową wygraną dodatkowo zgarniamy bonus...