STS KOD PROMOCYJNY

Polacy we French Open. Ilu biało-czerwonych grało w finałach na kortach Rolanda Garrosa?

Autor: Joanna Sobczykiewicz
Strona głównaTenisFrench OpenPolacy we French Open. Ilu biało-czerwonych grało w finałach na kortach Rolanda...

Wielkimi krokami zbliża się French Open, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, ilu Polaków wystąpiło w finałach wielkoszlemowego turnieju w Paryżu w przeszłości. Przypomnijmy największe sukcesy biało-czerwonych na kortach Rolanda Garrosa!

Jadwiga Jędrzejowska (1936, 1939, 1947)

Jadwiga Jędrzejowska była ogromną gwiazdą w okresie międzywojennym. Przeszła do historii jako pierwszy reprezentant Polski w finale turnieju wielkoszlemowego i pierwszy zdobywca tytułu. Jako jedyna zagrała o trofeum w Wielkim Szlemie w każdej konkurencji (singlu, deblu i mikście). W 1936 roku wystąpiła w finale French Open w parze z Susan Noel, natomiast w 1939 roku zagrała na kortach Rolanda Garrosa w finałach zarówno w grze pojedynczej, jak i w podwójnej. Nie udało jej się sięgnąć po trofeum w singlu, lecz w deblu wraz z partnerującą jej tenisistką z Francji, pokonały swoje rywalki. Po wojnie Jędrzejowska wystąpiła we French Open z Christianem Caralulisem w finale w grze mieszanej. Przegrali go jednak z duetem z Indii.

Wojciech Fibak (1977)

Wojciech Fibak to największa legenda polskiego tenisa. Zapisał się na kartach historii jako pierwszy reprezentant Polski w wielkoszlemowym finale wśród zawodowców. W 1977 roku w duecie z Janem Kodesem toczyli mecz o wszystko na kortach Rolanda Garrosa. Ostatecznie jednak przegrali z Brianem Gottfiedem i Raulem Ramirezem.

Klaudia Jans-Ignacik (2012)

Klaudia Jans-Ignacik zapisała się w historii jako pierwsza Polka, która wystąpiła w wielkoszlemowym finale w erze zawodowego tenisa. Nasza zawodniczka i partnerujący jej Meksykanin Santiago Gonzalez byli ogromnym zaskoczeniem turnieju French Open w mikście. Weszli do drabinki z „listy oczekujących”, a w trakcie kolejnych spotkań radzili sobie tak dobrze, że zagrali w finale. Niestety, tam ulegli duetowi z Indii.

Marcin Matkowski (2015)

Możliwe, że niewielu słyszało o Marcinie Matkowskim, jednak w 2015 roku dotarł do finału wielkoszlemowego turnieju w Paryżu wraz z partnerującą mu Lucie Hradecką. Niestety, tym razem także nie udało się zdobyć tytułu w grze mieszanej, ponieważ lepsi od polsko-czeskiego duetu okazali się Amerykanie.

Iga Świątek (2020, 2021)

Iga Świątek, docierając do finału French Open w 2020 roku miała zaledwie 19 lat. Już wtedy wróżono jej świetlaną przyszłość, jednak raczej nikt nie spodziewał się, że już dwa lata później będzie liderką światowego rankingu WTA. Polka w finale Rolanda Garrosa pokonała Sofię Kenin i sięgnęła po wielkoszlemowe trofeum. W 2021 roku Świątek znów stanęła przed szansą na zdobycie cennego pucharu, miało to jednak miejsce w grze podwójnej. Wraz z Bethanie Mattek-Sands awansowały do finału w Paryżu, lecz ostatecznie uległy czeskiej parze Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková w dwóch setach.

Joanna Sobczykiewicz
Joanna Sobczykiewicz
Cześć! Sport jest obecny w moim życiu od wielu lat, a od 2021 roku mogę pochwalić się tytułem absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzania w Turystyce i w Sporcie. Interesuję się piłką nożną — zwłaszcza polskimi ligami, tenisem oraz Formułą 1. Biegle mówię w języku hiszpańskim, a na swoim koncie mam wiele przeprowadzonych wywiadów m.in. z Igorem Angulo i Juanem Ramonem Rochą.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...