STS KOD PROMOCYJNY

Lech w Europie w XXI wieku. Jak im pójdzie w Lidze Konferencji Europy?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaLech w Europie w XXI wieku. Jak im pójdzie w Lidze Konferencji...

W czwartek Lech Poznań rozpocznie zmagania w fazie grupowej Ligi Konferencji. W tych rozgrywkach UEFA „Kolejorz” jeszcze nie grał, ale w ostatnich dwudziestu latach europejskich doświadczeń było sporo. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jak będzie w sezonie 2022/23?

Ponad 130 meczów, 54 zwycięstwa. To dorobek Lecha w europejskich pucharach w historii. Największe osiągnięcia „Kolejorza” w międzynarodowych rozgrywkach miały miejsce w poprzednim wieku, bo Lech trzykrotnie grał w 1/8 finału Pucharu Europejskich Miast Targowych w latach 90. i 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów.

Szansa na drugie miejsce jest

W XXI wieku już tak dobrze nie było, bo choć Lech gra często w europejskich pucharach, to wyjście z grupy jest szczytem marzeń. Tak było w sezonie 2008/09, gdy „Kolejorz” awansował do 1/16 Pucharu UEFA oraz w sezonie 2010/11 w Lidze Europy, gdy osiągnięty też został pułap 1/16. W tym sezonie Lech będzie pisał kolejny rozdział swojej historii w mających na razie krótką historię rozgrywkach Ligi Konferencji Europy. 8 września rozpoczną się bowiem zmagania w grupie C, a o 18:45 poznański zespół zagra na wyjeździe z faworytem grupy, hiszpańskim Villarreal. Pozostałymi rywalami „Kolejorza” będzie Austria Wiedeń i Hapoel Beer Szewa. Jeśli wierzyć kursom bukmacherskim, to Lech będzie walczył o drugie miejsce ze wspomnianą dwójką, bo Villarreal jest poza zasięgiem wszystkich. Kurs na drugie miejsce Lecha i awans do fazy pucharowej przed inauguracją rozgrywek LKE wynosi 3.00. Z kursów wynika też, że punktowy dorobek Lecha będzie się mieścił w przedziale 6.5 – 8.5 punktów.

Pierwsza faza grupowa w 2008/09

Mecze w Lidze Konferencji to jednak teraźniejszość i przyszłość, ale warto zerknąć jeszcze na przeszłość. Przynajmniej tę bliższą, czyli zmagania Lecha w europejskich pucharach w XXI wieku. Pierwszy poważniejszy występ poznaniaków w tym okresie miał miejsce w sezonie 2008/09 w Pucharze UEFA. Po przebrnięciu kwalifikacji, w grupie H Lech grał z mocnymi przeciwnikami, ale walczył dzielnie. Remisy z AS Nancy i Deportivo la Coruna były niezłymi wyczynami, ale wygrana na wyjeździe z Feyenoordem sprawiła, że Lech awansował dalej. W 1/16 „Kolejorz” toczył zaciętą rywalizację z włoskim Udinese, nieznacznie ulegając w dwumeczu.

Inne wspomnienia z faz grupowych

Większość kibiców lepiej jednak będzie pamiętać wyczyny Lecha w grupie A Ligi Europy w sezonie 2010/11. Do Poznania zawitały takie ekipy, jak Juventus czy Manchester City i miały ogromne ciężary. Dwa remisy z Włochami i wygrana z „Obywatelami” dodały popularności „Kolejorzowi” w Europie. W nagrodę awans do 1/16, gdzie udało się wygrać 1:0 z Bragą, ale w rewanżu 2:0 wygrali Portugalczycy.

Potem miały miejsce trzy sezony bezskutecznych prób w Europie, by w sezonie 2015/16 Lech znów zagrał w grupie Ligi Europy. Niestety nie udało się tym razem wyjść z grupy I, w której grały też: Fiorentina, Basel i Belenenses. Ostatnia faza grupowa gościła w Poznaniu w poprzednim sezonie, gdy Lech zajął ostatnie miejsce w grupie D, gdzie rywalizował z Benficą, Standardem Liege i Rangersami.

Podsumowując, wraz z eliminacjami, w Pucharze UEFA, Lech rozegrał 22 mecze, wygrał 6, zremisował 6 i przegrał 10. W Lidze Europy poznaniacy rozegrali 48 spotkań, z czego 21 wygrali, 12 zremisowali i 15 przegrali. W Lidze Konferencji Europy bilans po kwalifikacjach, to 3 zwycięstwa, 2 remisy i 1 porażka. Oby po fazie grupowej był on nadal dodatni!

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...