STS KOD PROMOCYJNY

Jan Furtok nie żyje

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaJan Furtok nie żyje

Niestety w wieku 62. lat odszedł Jan Furtok. Ten legendarny polski piłkarz w ostatnich latach toczył nierówną walkę z Alzheimerem. Zmarł 26 listopada 2024 roku w Katowicach. Uznawany jest za jedną z największych legend GKS-u Katowice. Z powodzeniem grał też w reprezentacji Polski oraz w niemieckich klubach Hamburger SV i Eintracht Frankfurt. Po zakończeniu piłkarskiej kariery pracował jako działacz sportowy. 

Wielka postać Górnego Śląska

Jan Furtok przez wielu uznawany jest za najlepszego piłkarza w historii Górnego Śląska. Karierę sportową rozpoczynał w Katowicach. Najpierw w tamtejszym Górniku, a następnie w GKS-ie. To z tym ostatnim zespołem związał się na wiele lat. Łącznie rozegrał dla niego 299 meczów, w których strzelił 122 gole. Imponował skutecznością i walecznością. Był niekwestionowanym liderem GKS-u Katowice, w którym zakończył sportową karierę w 1998 roku. Grał z numerem 9, który został zastrzeżony w tym klubie. 

Z orzełkiem na piersi uzbierał 36 występów, w których strzelił 10 goli. Grał m.in. na mistrzostwach świata 1986 w Meksyku. Do tego przez siedem lat występował w niemieckiej Bundeslidze w barwach HSV i Eintrachtu Frankfurt. Dla tych zespołów strzelił 60 goli. Lepszy od niego w lidze niemieckiej jest tylko Robert Lewandowski.

Działacz sportowy

Po odwieszeniu butów na kołku przeszedł do piłkarskich gabinetów. Pracował m.in. jako prezes swojego ukochanego GKS-u Katowice. W GKS-ie był również: pierwszym trenerem, trenerem drużyn młodzieżowych czy też dyrektorem sportowym. Na swoim koncie ma też pracę w roli dyrektora sportowego reprezentacji Polski. Przez lata angażował się w rozwój polskiej piłki nożnej. PZPN umieścił go w gronie stu najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii. 

Od 2015 roku walczył z Alzheimerem

Niestety w 2015 roku u Jana Furtoka zdiagnozowano Alzheimera. Piłkarz toczył nierówną walkę z poważną chorobą. W ostatnich tygodniach jego stan się pogorszył. Odszedł 26 listopada 2024 roku po wieloletniej i wyczerpującej chorobie. Zmarł w Katowicach, czyli mieście, w którym czuł się najlepiej. Informacje te za pośrednictwem mediów społecznościowych podał klub GKS Katowice. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...