Dalsze miejsca Polaków i finisz z grupy na 15. etapie TdF

Strona głównaKolarstwoTour de FranceDalsze miejsca Polaków i finisz z grupy na 15. etapie TdF

Trasa 15. etapu Tour de France 2022 była mniej wymagająca, dzięki czemu oglądaliśmy finisz z peletonu. Najlepszy z Polaków Łukasz Owsian zajął 51. miejsce i jako jedyny dojechał w czołowej grupie. Na dalszych pozycjach uplasowali się: Maciej Bodnar, Rafał Majka i Kamil Gradek. Zwycięstwo etapowe wywalczył Belg Jasper Philipsen z Alpecin-Deceuninck, a liderem 109. edycji Tour de France pozostał Duńczyk Jonas Vingegaard z Jumbo-Visma.

Spokojna jazda Polaków i dalsze miejsca na etapie

Od początku etapu wydawało się, że o wszystkim na 15. etapie rozstrzygnie finisz z peletonu. Trasa liczyła ponad 200 kilometrów z Rodez do Carcassonne i była umiarkowanie pagórkowata. W tych warunkach najlepiej spisał się Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic, który przyjechał jako jedyny z Polaków w czołowej grupie. Ostatecznie zajął 51. miejsce, dzięki czemu awansował aż o 8 pozycji w klasyfikacji generalnej. Aktualnie zajmuje w niej 45. pozycję.

Na 76. miejscu linię mety minął Maciej Bodnar z TotalEnergies, który stracił do najlepszych 0:52. W generalce przesunął się aż o 13 lokat na 132. Miejsce za Bodnarem uplasował się Rafał Majka z UAE Team Emirates, który stracił do Philipsena 1:03. Mimo dalekiej lokaty przesunął się o trzy pozycje w klasyfikacji generalnej na 19. miejsce. Kamil Gradek zanotował większe straty, ponieważ minął linię mety na 112. pozycji i do peletonu stracił ponad 17 minut. Aktualnie zawodnik Bahrain – Victorious jest na 131. miejscu w generalce.

Jasper Philipsen z etapem. Jonas Vingegaard dalej liderem

Po kapitalnym finiszu zwycięstwo etapowe wywalczył Belg Jasper Philipsen z zespołu Alpecin-Deceuninck. Drugie miejsce zajął jego rodak Wout Van Aert z Jumbo-Visma. Na najniższym stopniu podium w Carcassonne stanął Duńczyk Mads Pedersen z Trek-Segafredo. W klasyfikacji generalnej utrzymał się status quo. Liderem pozostał Jonas Vingegaard z Jumbo-Visma. Drugie miejsce ze stratą 2:22 wciąż zajmuje Słoweniec Tadej Pogacar z UAE Team Emirates, a trzecie Brytyjczyk Geraint Thomas z INEOS Grenadiers. Teraz przed peletonem dzień przerwy, a do rywalizacji kolarze powrócą 19 lipca. Wówczas będą walczyć na górskim odcinku z Carcassonne do Foix.